20 Ocak’ta Barack Obama’nın Washington’da yapılacak başkanlık devir-teslim törenine katılmaya hazırlanan Kenya’daki büyükannesi Sarah Obama, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, "Torunuma tüm dünyadaki savaşları durdurmasını söyleyeceğim. Umarım bana Beyaz Saray’ı gezdirirler. En çok da Hillary Clinton ile tanışmak istiyorum" dedi.

Büyükanne Obama’nın Defne Barak’ın sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle:

> Tören için davetiyemi aldım. Mektup şeklinde geldi. Bu çok önemli bir tören. Elbette katılacağız. Orada çok insan olacak. Harika bir tören olacak.

>
Daha önce iki kez Washington’a gitmiştim. Ama bu seferki çok farklı olacak. Beyaz Saray’da kalıp kalmayacağım belli değil. Kalacak yer meselesiyle Obama’nın ofisi ilgileniyor.

> Elbette Beyaz Saray’ı gezmek isterim. Umarım Barack ile Michelle bana bir tur attırırlar.

>Ona çok gayretli çalışmasını ve dünyadaki savaşları durdurmasını söyleyeceğim. Ayrıca ekonomiyi düzeltmesi için de çok çalışmasını isteyeceğim. Barışa ihtiyacımız var.

> Barack’ın kızlarını iki kez gördüm. Biri Illinois Senatörü olduğunda yemin töreninde. Diğeri de Kenya’ya ziyarete geldiklerinde.

>Washington için çok renkli üç elbise hazırladım. Fakat bana dediler ki, soğuk yüzünden onları giyemezsin. Bu yüzden Washington’dan da birşeyler ayarlayacaklar. Sizin hediye ettiğiniz bu şalı da takacağım.

> Washington’da Hillary Clinton ile de tanışmak istiyorum. Barack’a yardımları için teşekkür eder ve yardımlarının sürmesini umarım.

> Gelinim Michelle çok yetenekli bir kadın. Barack’ın vaatlerini yerine getirmesine destek olacaktır.

> Barack’ın seçilmesi benim için sürpriz olmadı. Onu tam buramda (kalbini gösteriyor) hissettim. Bir gün bu odanın kapısında durdu ve bana "Bir gün başkanlık için yarışacağım" dedi. Ben de bunu yürekten hissediyorsa, bu yolda yürümesini söyledim.


haber7