Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa 16. Benediktus, Gazze’de yaşanan vahşetle ilgili yaptığı açıklamada, şiddetin çözüm olmadığını belirterek, ateşkes çağrısında bulundu. Bu arada, Vatikan’ın “Adalet ve Barış Konseyi” Başkanı Kardinal Renato Martino, İsrail’in operasyonunu sert bir dille eleştirerek, “Savunmasız insanlar her zaman bedel ödeyenlerdendir. Gazze’deki duruma bakın, giderek daha fazla, büyük bir toplama kampı haline geliyor” dedi.
BU KADAR ÇOCUK ÖLÜMÜNÜN İZAHI NE?

Kardinal Martino, “Bir karıncayı bile tesbit etmeye imkân sağlayan teknoloji olup da bu kadar çocuk ölürse, BM okulları bombalanırsa buna ne demek gerek?” ifadesini kullandı. Martino, sözlerini, “İsrail’in barış içinde yaşama, Filistinlilerin de kendi devletlerine sahip olma hakkı var” diye tamamladı.

Vatikan: Gazze
toplama kampı gibi
Vatİkan, Gazze’yi ‘’büyük bir toplama kampı’’ olarak niteledi. Vatikan’ın ‘’Adalet ve Barış Konseyi’’ başkanı Kardinal Renato Martino, İtalya’nın internet gazetelerinden ‘’Il Sussidiario.net’’e verdiği demeçte, Gazze’deki operasyonlara başlamasından bu yana İsrail’e yönelik en büyük eleştirilerden birini yaptı. Gayrıresmî ünvanı ‘’Vatikan Adalet Bakanı’’ olan Kardinal Martino, ‘’savunmasız insanlar her zaman bedel ödeyenlerdendir. Gazze’deki duruma bakın, giderek daha fazla, büyük bir toplama kampı haline geliyor’’ dedi. Kardinal Martino, bu sözlerine İsrail’in, “Kardinal, Hamas propagandasından alınmış ifadeler kullandı” şeklindeki tepkisi üzerine ise şunları kaydetti: “Bazı suçlamalar bana dokunmuyor. Sözlerimde İsrail karşıtı olarak yorumlanabilecek bir şey yok. Ben, orada yaşayan insanların hayat şartlarına bakılmasını söyledim. Aşılması zor bir duvarla çevrili olarak yaşamak zor. Şartlar insanî saygınlığa ters. Bu günlerde orada olan bitenler korkutuyor.” Kardinal Martino, “İsrail’in kendini savunma hakkı elbette mevcut ve Hamas bunu hesaba katmalı. Bir karıncayı bile saptamaya imkân sağlayan teknoloji olup da bu kadar çocuk ölürse, BM okulları bombalanırsa buna ne demek gerek” ifadesini kullandı. Öte yandan Papa 16. Benediktus, Gazze’de askerî seçeneğin Hamas ile İsrail arasındaki anlaşmazlığı gidermekte bir çözüm olmadığını söyledi. Papa, Vatikan’da akredite diplomatik misyon temsilcileriyle yıllık toplantısında, “Bir kez daha söylemek istiyorum, askerî seçenek bir çözüm değil, nereden ve hangi biçimde gelirse gelsin şiddet sert dille kınanmalıdır” dedi. Vatikan / aa

YENİASYA 09.01.2009