+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Trt Şeş Xerlib (Xerliv)

 1. #1
  Dost Servet BEKİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Bulunduğu yer
  Bingöl
  Mesajlar
  12

  Post Trt Şeş Xerlib (Xerliv)

  Geç veya erken olmuş’lara bakılmaksızın gelinen süreçte Demokratikleşme projeleri kapsamında Demokrasi adına atılan en büyük adımlardan biri de TRT 6 nın dün itibariyle resmen yayına başlamasıdır.

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun ve bölgeden olup da diğer illerde yaşayan insanlardan bilhassa yaşlı olan insanlarımızın büyük bir bölümü Türkçe bilmediği için bu teknolojiden yararlanmamaktaydı.

  Türkiye Cumhuriyetinin Kurmanç ve Zaza vatandaşlarının dünyadaki gelişmeleri öğrenmeleri, örf, adet, kültürel aktiviteleri izlemek, belgesel programlarla eskiyi anmak en tabii haklarıdır.

  Temel Hak ve Özgürlüklerde ezber bozan bu projenin ülkenin gelişimine ve toplumsal uzlaşısına katkı sınacaktır. Çağdaş demokrasilerin, düşünce ve düşünceyi ifade, vicdan ve teşebbüs hürriyeti inşa edildiği bir günü daha görmek umutların yeniden filizlenmesi anlamına gelmelidir.

  Hoşgörü simgesi Hz. Mevlana “aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” veciz sözüyle aynı hayali kurup, aynı rüyayı görmek ve umutları birleştirmek, hedeflerinin rengini aynından seçmek için aynı dili konuşmaya hiç de gerek yoktur. Karşılık sevgi ve hoşgörü, aynı inancı paylaşma ve Allah’tan aynı temennilerde bulunma, günde 5 defa aynı yöne dönüp (Kabe) kulluk görevini yerine getirmek bu işin harcını oluşturmaktadır.

  Anadil sadece bölge ve ülke çapında değil, uluslar arası kültür ve uygarlık açısından önemli bir projedir. Anadil’ini konuşma yaratılış itibariyle emdiği süt kadar helal ve temel haktır. Anadil tek devlet olmanın, bahar gülleri gibi rengarenk güzelliğidir, zenginliğidir.

  Bazı Programların Zazaca verilecek olması çoğunluğunu Bingöl- Palu –Tunceli ve civarları hattında yaşayan zazaların gönlüne su serpmiştir.

  Gerek Demokratik Projelerin devamı, gerek Kürt açılımın gereği, gerekse Seçim yatırımı olsun. Amaç neyi taşıyorsa taşısın, yapılan taktire şayandır. Düşüncenin ve inancın özgürce dillendirilememesi gibi bir ayıbı, kamburu Türkiye Cumhuriyeti’nin sırtında daha fazla taşımak anlamsızdı. Bu yükü hafifletenler samimiyet testinden geçmiş, demokrasi hayalinin aşılamaz sanıldığı engellerinden birini daha aşmıştır.

  Aydınlık geleceğe umutla bakabilmenin en önemli kriteri insanların renk, dil, inanç gibi yaratılışça tabii olan renkliliğin iyi okunması ve anlaşabilmesidir. Yeni yılın birinci gününde analarının ak sütü gibi helal olan anadil’de yayın hakkına imkan tanınması inanç özgürlüğüne de aynı imkanların tanınacağı ümidi yeniden yeşermiştir. Büyük Devletin en önemli özelliği, şemsiyesi altında çok renkliliği çok zenginlik kabul ederek barındırmasıdır. Türkiye bu adımlardan birini daha attığı Anadil Özgürlüğüyle büyük devlet olmanın gereğini sonuna kadar kullanmıştır. Bu anlamda bazı siyasi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Kürtçe kanalın insanları böldüğüne dair tepkileri yanlış ve kısır anlayışın ürünüdür. Tek dil, tek renk, tek düşünce sistemi artık dünyanın en geri kalmış devletinde dahi bulunmuyor.

  Kürtçe TV geçmiş yanlış politikaların iflası olmuştur. Zaten doğru bir politika olmuş olsaydı bugün gelinen noktada olmazdı Türkiye. Geç kalınmış bir adım diye yorumlayanlar da olabilir. Bundan 25 yıl önce böyle bir Televizyon açılmış olsaydı da yine geç kalınmış diyenlerin çıkabileceği ihtimali her zaman vardır.

  Dün yapılan yanlışlıklar bugün yapılıyorsa veya yapılamayanlar bugün yapılıyorsa, bugün için söz sahiplerine dün neredeydiniz sorusu elbette sorulamaz. Dünün politikası yanlıştı ve iflas etmiştir. İşin üstünü örtmek, ötelemek, saklamak, inkar etmek bir işe yaramamıştır ki iflasıyla sonuçlanmıştır.

  Bugün Bingöl Sokaklarında halkın TV 6 konuşuluyordu. Herkesin ağzında aynı zazaca anadilimizle aynı cümle vardı: “ TRT Şeş Xerliv” …

  Yeni yılda anadilimizde olduğu gibi inanç özgürlüğümüzde de yapılan reformların Türkiye’nin önündeki büyüme engellerini biraz daha aşacağı temennisiyle…

  bekiservet@hotmail.com
  bekiservet@gmail.com

  www.servetbeki.com

 2. #2
  Vefakar Üye karam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  394

  Standart

  ne kadar traji komik bir olay... bir dilde yayın yapılacak diye insanlar haklı olarak bu kadar seviniyor... şimdi bu kadarcık bir sevinci bunca yıl bu insanlara çok görenlere ne demeli... ve bu sözde vatanseverler bu ülkede dökülen kanların en büyük müsebbibleri...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0