İsrail tank ve zırhlı araçlarının Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus bölgesini boşalttığı bildirildi.

Filistinli görgü tanıkları, 10 kadar tankın işgal ettiği bölgeyi terk ettiğini ve güvenlik duvarının İsrail tarafına geçtiğini aktardı. İsrail ordu sözcüsü ise, haberi ne doğruladı ne yalanladı. İsrail tankları dün sabah saatlerinde Han Yunus'a girmişti

İSRAİL BUGÜN KARAR VERECEK

İsrailli yetkililerin, Gazze saldırısındaki nihai aşama olarak gösterilen, askerlerin kent merkezlerine saldırması emrinin verilip verilmemesiyle ilgili kararı bugün tartışacağı bildirildi.

İsrailli siyasi kaynaklar, 12. gününe giren Gazze saldırılarının üçüncü ve son aşaması olarak gösterilen planı Başbakan Ehud Olmert'in güvenlik kabinesinin bugün toplanarak ele alacağını belirterek, bakanların planın karara bağlanmasıyla ilgili oylamayı erteleyebileceğini kaydetti.

KENT MERKEZİNE GİRMEDİLER

Nihai kararı ertelemenin, Mısır'ın ateşkes planıyla ilgili çabalar sürerken İsrail'e askerlerini hazırlamak için zaman kazandıracağı yorumları yapılıyor.

İsrail, Gazza Şeridi'ne 27 aralıkta hava saldırılarıyla başlattığı operasyonlarını, geçen cumartesi günü bölgeye karadan da girerek yeni bir aşmaya getirmişti. Kara saldırılarını başlattıktan sonra Hamas militanlarıyla çatışmalara giren İsrail ordusu, Gazze kenti ve diğer nüfusu yoğun bölgelere ise ilerlemedi.

İnterhaber