İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısının durdurulması ve kalıcı ateşkesin sağlanması için çabalarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a cevap Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'den geldi.

İsrail'in barış için taleplerini Erdoğan'a ileten Blair ve Merkel, İsrail'in Gazze'ye gizli silah kaçakçılığının engellenmesi, bunun için de uluslararası gözetim ve denetim mekanizması oluşturulması ve Türkiye'nin burada görev alması yönündeki taleplerini iletti. Erdoğan da İsrail'in bu şartını Hamas'a ileteceğini belirterek, "Böyle bir oluşumun içinde Türkiye olarak yer almaya hazırız." mesajı verdi.

MERKEL'LE 40 DAKİKA GÖRÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, 40 dakika telefon görüşmesi yaptığı Almanya Başbakanı Merkel ile Gazze'deki durumu kapsamlı olarak ele aldı. Başbakan Erdoğan, bir an önce ateşkesin sağlanması, Gazze'deki insanı şartların daha fazla beklemeye tahammülü olmadığını aktadı, "Batılı ülkeler de İsrail nezdindeki kredisini, etkisini kullanarak İsrail'e baskı yapmalıdır" dedi. Görüşmede 2008 Haziran ayındaki ateşkes anlaşması da gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, anlaşmaya Hamas'ın uyduğunu, ancak İsrail'in ambargoların kaldırılması yönündeki anlaşma şartına uymadığı bilgisini verdi.

Merkel, görüşmede Başbakan Erdoğan'a İsrail'in olmazsa olmaz şartını aktardı. Merkel, "İsrail, ambargoların kaldırılması için Gazze'ye gizli silah kaçakçılığının engellenmesi lazım. Tünellerden, Mısır'dan Gazze'ye uzanan 150-200 tünelden silah sokuluyor. Bunu önleyecek bir uluslararası gözetim ve denetim mekanizması oluşturulmalı. İsrail'in olmazsa olmaz talebi budur." dedi.

Erdoğan, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in İsrail'in çok yoğun bombardıman altında tuttuğu 110 tünelin çöktüğünü, silahların Mısır'dan değil, denizden girdiği yönündeki sözlerini de Merkel'e iletti. Başbakan Erdoğan, bunun üzerine "Silah kaçakçılığı var diyorsunuz, nereden geliyor? Mısır diyorsunuz, Mısır kendi üzerinden kontrol yapılmasını istiyor. Mısır diyaloğa açık. Denizleri havadan, uydudan, insansız hava araçlarıyla zaten takip ediyorlar" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, uluslararası denetim ve gözetim mekanizması oluşturulması halinde Türkiye'nin de içinde yer alacağını söyledi. Ancak Başbakan Erdoğan, Mısır'ın, oluşturulacak uluslararası gücün kendi tarafında konuşlandırılmasını istemediğini de Merkel'e aktardı.

Erdoğan, "Mısır, Gazze çıkışında denetim gücünün bulundurulmasını istiyor" dedi. Başbakan Erdoğan, sınırla ilgili yeni düzenleme konusunda bunu Hamas'a ileteceklerini ve bu konuyu konuşabileceklerini belirterek, "Zaten Özel Temsilcim şu anda Şam'da" bilgisini verdi.

BLAİR, ÇALIŞMANIN AYRINTILARINI ANLATTI
Kudüs'te bulunan İngiltere eski Başbakanı Tony Blair de Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak, gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, Blair'e Gazze saldırısının ardından yürüttüğü barış girişimleri hakkında kapsamlı bilgi verdi. Erdoğan, Blair'e 'Orada durum nasıl? Ne görüyorsunuz?' diye sordu.

Blair da, İsrail'in olmazsa olmaz şartı olarak silah kaçakçılığının önlenmesi konusunu Başbakan'a iletti. Bu konuda ayrıntılı bir çalışma yaptıklarını ifade eden Blair, "Bu çalışmanın öngördüğü uluslararası denetim ve gözetim mekanizmasında Türkiye'nin de yer almasını istiyoruz. Bu mutlaka olmalı.

Çünkü bölgede tüm taraflarla açık ve samimi diyalog kuran tek güç, tek ülke Türkiye." diye konuştu. Başbakanlık kaynakları, İsrail'in şartı olarak ortaya konulan uluslararası denetim ve gözetim mekanizmasının bir anlamda 'uluslararası gümrük denetimi'ni öngördüğünü belirterek, "Uluslararası sınır geçişlerinin kontrolü sağlanacak.

Mal, hizmet ve insan akışının kontrolü bu güce ait olacak. Bu şekilde Gazze'ye silah sokulması önlenmiş olacak. Bu mekanizma aynı zamanda Gazze'ye yönelik yardımların engellenmesinin de önüne geçecek. Yardım paketlerinin ulaşmaması resmi olarak kayıtlara geçmiş olacak." bilgisini verdi.

CİHAN