TÜRKİYE'DEKİ GELİŞMELER

''TRT 6'NIN KÜRTÇE YAYINA BAŞLAMASINI, DEVLETİN HALKIYLA BÜTÜNLEŞMESİ VE HALKINA ULAŞMASI NOKTASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR AÇILIM OLARAK GÖRÜYORUM''


AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT 6'nın Kürtçe yayına başlamasını, devletin halkıyla bütünleşmesi ve halkına ulaşması noktasında çok önemli bir açılım olarak gördüğünü belirterek, ''TRT'nin Kürtçe kanalı, barış ve huzuru besleyecek; ayrımcı, dışlayıcı değil, birleştirici olacaktır'' dedi.
Erdoğan, ülke genelinde yapılan yatırımları ve TRT 6'nın Kürtçe yayınını anlattı.
GAP, KOP, DAP projeleriyle ilgili attıkları adımlar dışında, iktidarları döneminde 8,5 milyar liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Erdoğan, toplamda ise 10 milyar liralık yatırımı aştıklarını söyledi.
Başbakan Erdoğan, Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinde yılların getirdiği bir ihmal olduğunu dile getirerek, yaptıklarıyla, doğu-batı ayırımını gidermeye çalıştıklarını kaydetti. Erdoğan, ''(Bölge insanımızın kendisini yalnız, terk edilmiş, ötelenmiş hissetmesine müsaade etmeyiz) dedik ve bu yönde önemli mesafeler aldık'' dedi.
Hiçbir zaman, kimlik siyaseti yapmadıklarını ve kültürel anlamda siyaset yarışı içine girmediklerini, olayı genel anlamda ele aldıklarını ve yollarına böyle devam ettiklerini anlatan Erdoğan, 6 yılda yaptıklarını anlatmayacağını, ancak attıkları son adımlardan birisinin, TRT 6'nın Kürtçe yayına başlaması olduğunu söyledi.
-''KÜRT KÖKENLİLERİN AİDİYET BAĞLARINI GÜÇLENDİRECEKTİR''-
Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:
''TRT 6'nın Kürtçe yayına başlamasını çok önemli bir açılım olarak görüyorum. En azından devletin halkıyla bütünleşmesi ve halkına ulaşması noktasında çok önemli bir açılım olarak görüyorum. Bugüne kadar olan gecikmeyi de büyük bir eksiklik olarak görüyorum. Eğer sizler ürkek, korku toplumu meydana getirirseniz; bu süreç, bu zamana kadar uzar, durur. Demokrasi dairesi geniştir, bu dairede herkesin kendini ifade etme hak ve imkanı vardır. Kürtçe yayın da bunun en güzel örneklerinden biridir. TRT'nin Kürtçe yayın kanalı, Kürt kökenli vatandaşlarımızın aidiyet bağlarını inanıyorum ki daha da güçlendirecektir.
Etnik kökenimiz, inancımız, yaşam biçimlerimiz farklı olabilir. Unutmamamız gereken bir şey var. Bizi birleştiren çok güçlü ortak değerlerimiz var. Bunların başında da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı gelir. Bizi birbirimize bağlayan değerlerimiz, ırk ya da kan bağından çok daha üstün, çok daha sağlam bir bağdır. Onun için farklılıklarımızdan korkmaya gerek yok. Ortak bağlarımız daha çoktur, daha sağlamdır. Farklılıklarımızı zenginlik olarak görmek ve yaşamak bizi birbirimizden uzaklaştırmaz. Tam aksine daha da yakınlaştırır, bizi bölmez, daha da birleştirir, birbirimize daha çok bağlar. Bizi zayıflatmaz, daha da güçlendirir.
TRT 6, Kürtçe yayınlarında, inanıyorum ki milletimiz için birlik, bütünlük, kardeşlik mesajlarını taşımak suretiyle bu alanda çok büyük bir işlev görecektir. Demokrasinin özgür sesi olarak, insani değerleri yüceltecek, barış ve huzuru besleyecek; ayrımcı, dışlayıcı değil, birleştirici olacaktır. Demokrasimizin gelişmesine, derinleşmesine katkıda bulunacaktır.''
Başbakan Erdoğan, kanalın açılışında Kürtçe türkü söyleyen AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan'a da teşekkür etti.
-''TRT'NİN KÜRTÇE YAYINI, BİZE YAKIŞMIŞTIR''-
Başbakan Erdoğan, TRT 6'nın, sadece Türkiye'ye değil, komşu ülkelere de yayın yapacak olmasının, Türkiye'nin bölgedeki nüfuzunu artıracağını söyledi.
Bu yayınların, barış ve istikrar için gösterilen çabaları ve aktif dış politikayı ciddi bir şekilde destekleyeceğini dile getiren Erdoğan, ''TRT'nin Kürtçe yayını, büyük bir devlet ve kendine güvenen bir millet olarak, bize ve demokrasimize yakışmıştır, hayırlı olsun'' dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TRT'nin Kürtçe yayınından rahatsız olan bir parti liderinin, bu durumu eleştirdiğini ifade ederek, ''Diyor ki 'devlet etnik kör olmalı.' İşte bunların devletten anladığı budur. Bu zihniyet, yıllar boyunca demokrasiyi de kör, topal, sağır bırakan zihniyettir. Dünyada radyo, televizyon yayıncılığı alıp başını gittiğinde, vatandaşımızı tek kanala mahkum etti bu zihniyet'' diye konuştu.