İsrail’ Hamas’ın kontrolü altındaki Gazze ile civarına hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda en az 143 kişi öldü, yüzlerce kişi de yaralandı. Hamas radyosu, Gazze Şeridi’ndeki polis karakollarının hedef alındığını, polis şefi Tevfik Cabbar’ın da ölenler arasında olduğunu duyurdu. Polis yetkilileri de saldırılarda Gazze Şeridi’ndeki birçok polis karakolunun imha edildiğini söylediler.
GAZZE’YE GİRME HAZIRLIĞI
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “teröristlerin tesislerinin hedef alındığı” ileri sürüldü. Gazze’deki 6 aylık ateşkesin geçen hafta sona ermesinin ardından İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas’ın roket saldırıları üzerine yaptığı açıklamada, Filistinlilerden Hamas yönetimine karşı çıkmalarını istemiş, İsrail’e roket saldırıları düzenleyenlere karşı güç kullanmakta tereddüt etmeyeceklerini belirtmişti.
İsrail yine katliâm yaptı
İSRAİL’İN Hamas’ın kontrolündeki Gazze şehri ile civarına düzenlediği hava saldırılarında en az 143 kişinin öldüğü bildirildi.
Gazze’deki hastane kaynakları, saldırılarda en az 120 kişinin öldüğünü söylerken, El Cezire televizyonu 200’den fazla kişinin de yaralandığı bilgisini verdi.
Hamas radyosu, Gazze Şeridi’ndeki polis karakollarının hedef alındığını, polis şefi Tevfik Cabbar’ın da ölenler arasında olduğunu duyurdu. Polis yetkilileri de saldırılarda Gazze Şeridi’ndeki birçok polis karakolunun imha edildiğini söylediler. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, saldırılar doğrulandı. Gazze’deki 6 aylık ateşkesin geçen hafta sona ermesinin ardından İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Hamas’ın roket saldırıları üzerine yaptığı açıklamada, Filistinlilerden Hamas yönetimine karşı çıkmalarını istemiş, İsrail’e roket saldırıları düzenleyenlere karşı güç kullanmakta tereddüt etmeyeceklerini belirtmişti.
İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de Mısır’da yaptığı temaslarda Gazze şeridi’nde Hamas yönetimine son verecekleri yönündeki açıklamalarını tekrarlamıştı.
GAZZE’NİN MERKEZİNE SALDIRI
İsrail, Hamas ile 6 aylık ateşkesin geçen hafta sona ermesinin ardından dün sabah saatlerinde geniş kapsamlı hava saldırısına başladı. Gazze şehri ile civarındaki Hamas hedeflerine yaklaşık 30 füze fırlatan İsrail, saldırılarına, şehrin merkeziyle kuzey kesimlerini vurarak devam etti. Hamas radyosunda okunan açıklamada, Gazze’deki bir polis merkezinin mezuniyet töreni yapıldığı sırada İsrail uçakları tarafından hedef alındığı kaydedildi.
Şehir sakinleri de saldırılarda hedef alınan Hamas güvenlik noktalarının yerle bir edildiğini söylerken, televizyon kanalları, saldırının ardından yerde yatan yaralılar ve cesetlerin görüntülerini yayımladı.
Alıntı: 28.12.2008 Tarihli YENİASYA Gazetesi