Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin basın toplantısında ABD Başkanı George Bush'a fırlattığı ayakkabıların imha edildiği bildirildi

İşgale tepkinin sembolü haline gelen ayakkabılarda patlayıcı bulunup bulunmadığının araştırıldığı, patlayıcı bulunmadığı Amerikalı ve Iraklı emniyet yetkililerince belirlendikten sonra da ayakkabıların imha edildiği öğrenildi. Zeydi hakkında açılan dava dosyasına bakan yargıç Diya El Kenani, soruşturmanın en önemli delili olan ayakkabıların yok edilmesinin, davanın seyrini etkilemeyeceğini söyledi. Arap dünyasında sembol haline gelen Bush'a fırlatılan ayakkabılar için bir Suudi işadamı 10 milyon dolar önermişti. Hatta ayakkabıların müzede sergilenmesi teklif edilmişti.

Ayakkabı eylemi ile dünya gündemine oturan Iraklı gazetecinin tahliye talebi de reddedildi. Yargıç El Kenani, "Gazetecinin avukatı aracılığıyla yaptığı kefaletle tahliye talebini, soruşturmanın selameti ve gazetecinin can güvenliği bakımından reddettik. Serbest kalması, bombalı saldırılar ve eylemler yüzünden bizzat kendisi için tehlikeli olabilir. Diğer gazeteciler peşine düşebilir. Hukuki açıdan bakacak olursak da suç işledi. Kefalet talebini reddetme hakkımız var." açıklamasını yaptı. Gazeteci, misafir devlet başkanına 'saldırı girişiminden' yargılanırsa 1 ila 5 yıl, 'saldırıdan' yargılanırsa 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek.

Iraklı gazeteci Zeydi, 'özür diledi'
Irak'ta milli bir kahraman haline dönüşen gazeteci Muntazar El Zeydi'nin Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den özür dilediği bildirildi. Irak Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada Zeydi'nin, mektup yazdığı başbakandan "kendisini tüm dünya önünde utandırdığı için" özür dilediği belirtildi. Zeydi, geçtiğimiz hafta sonunda Bağdat'ta Nuri El Maliki ile düzenlediği basın toplantısı sırasında Bush'a "köpek" diye hakaret ederek iki ayakkabısını fırlatmış, ancak hedefi tutturamamıştı. Maliki'nin basın danışmanı Yasin Mecid, mektubunda 'büyük çirkin davranışının affedilemez' olduğunu ifade eden Zeydi'nin şunları yazdığını aktardı: "Ama 2005 yazında sizinle röportaj yaptığımı ve sizin bana 'Gelin, burası sizin eviniz' dediğinizi hatırlıyorum. Ben de beni affetmeniz için sizin babacan duygularınıza başvuruyorum."

Muntazar El Zeydi'nin ağabeyi Uday ise kardeşinin Maliki'den özür dilediğine inanmadığını söyledi. Uday, "Muntazar benim kardeşim, onu çok iyi tanıyorum. Özür dilemez. Ama böyle bir şey olduysa size baskı altında olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı. Arap dünyasında bir kahraman olan Zeydi'nin tutuklandıktan sonra nerede olduğu halen bilinmiyor. Dış Haberler Servisi

Baas'ı yeniden canlandırma girişimine gözaltı
Irak'ta, 2003'teki işgalin ardından yasaklanan Baas Partisi'ni yeniden kurma girişiminde bulunan 25 İçişleri Bakanlığı görevlisinin tutuklandığı bildirildi. ABD'de yayımlanan New York Times gazetesinin, 35 Iraklı yetkilinin darbe amaçlı komplo planları yapmak suçundan tutuklandığına ilişkin haberinden sonra açıklamada bulunan Tümgeneral Abdülkerim Halaf, yüzbaşı rütbesinden tuğgenerale dek uzanan çeşitli seviyelerdeki askerî yetkililerin sorguya çekilmekte olduklarını bildirdi. Darbe planı iddialarını reddeden sözcü, son 5 gün içinde gözaltına alınan bu kişilerin, Saddam Hüseyin'in Baas Partisi'nin uzantısı olan "El-Avda" (Dönüş) hareketine bağlı olmakla suçlandıklarını belirtti. New York Times, gözaltına alınan şahısların bir darbe hazırlığının ilk aşamalarında olduğunu yazmıştı. Saddam Hüseyin liderliğinde Irak'ta 35 yıl hüküm süren Baas Partisi, 2005'te kabul edilen anayasa ile yasaklanmıştı.

Zaman