Meclis Adalet Komisyonu, Borçlar Yasa Tasarısı'nın bütün vatandaşları yakından ilgilendiren ev sahibi-kiracı ilişkilerini düzenleyen maddelerini kabul etti. Tasarı yasalaştığında, mangal yakan, gürültü yapıp komşularını rahatsız edenler evden çıkartılacak. Komisyondan geçen tasarı şu yenilikleri getiriyor:

* EV BAKIMLI OLACAK: Mal sahibi, kiralık yeri kararlaştırılan tarihte ve sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim edecek.

* KİRADAN KESİLECEK: Kiracı, mal sahibinden kiralanan yerle ilgili ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilecek. Ev sahibi gerekli onarım ve düzenlemeleri yapmazsa kiracı gerekli tamiratları yaptırıp, harcamaları kiradan kesecek.

* KOMŞUYA DİKKAT: Kiralık evi özenle kullanmayan, komşularına gerekli saygıyı göstermeyen kişileri, ev sahipleri uyaracak. Uyarıya rağmen yüksek sesle müzik dinlemek, gürültü, balkonda mangal yakmak gibi davranışları sürdürenler evden çıkartılacak.

* ÖDEME AY SONUNDA: Kiracı, aksine sözleşme olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödeyecek.

* 1 AY SÜRE: Kiracı, yerin tesliminden sonra kira bedeli ödemezse 1 ay süre verilecek. Yine ödenmezse mal sahibi, sözleşmeyi feshedebilecek.

* EVİ YAPTIRDIN, KİRAYI ARTIR YOK: Kiracılar, ev sahibinin onayını alıp dolap, parke, boya-badana gibi evin içinde değişiklik yapabilecek. Evin değeri artınca ev sahibi, kirada artış isteyemeyecek.

HABER7