+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Camileri Kim Yakıyor?

 1. #1
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart Camileri Kim Yakıyor?

  Böyle görüntüleri Nijerya'da gördük, Endonezya'da gördük, Hindistan'da gördük... Hristiyan-Müslüman çatışmaları, Hindu-Müslüman çatışmaları sırasında yakılan camilerin enkazı arasında yarı yanan Kur'an sayfalarına ilişkin kareler ulaşırdı bizlere. Sonra Irak'ta gördük. Yüzyıllardır aynı sokakta yaşayan insanların sırf farklı mezhepten oldukları gerekçesiyle birbirlerini nasıl boğazladığını, aileleri, sokakları, mahalleleri ayırdığını.

  Şiilere ve Sünnilere ait camiler ardı ardına bombalandığını yakıldığını... Her bombalanan camide yanmış, parçalanmış Kur'an sayfaları görüyorduk. Ebu Gureyb'de de gördük. İşkence yöntemi olarak Kur'an sayfalarının nasıl kullanıldığını…

  Farklı dinlerin mensupları çatışıyordu, farklı mezheplerin mensupları çatışıyordu, etnik gerilim ve siyasi hesaplarla iç içe geçmiş bir çatışmaydı bütün bunlar. Ama hepsinde din, mezhep bir kimlikti sadece. Bu kimlik üzerinden hesaplaşılırken kutsal olan ne varsa çatışma uğruna aşağılanıyordu.

  Çatışmaların hepsinde “yereler gerekçe”ler vardı. Ama hepsinin üstünde, en üstünde, yerel ölçeklerin çok ötesinde bir hesap da vardı. O bölgenin, o ülkenin sınırlarının ötesinden olaya müdahil olan, tahrik eden birileri hep olurdu. Ama bizler bütün bunları sadece yerel bağnazlıklarla algılayıp geçiştirirdik. Irak'ta cami bombalamalarını ilk kim başlattı, kim devam ettirdi hiç sorgulamazdık.

  “Böyle şeyler bu topraklarda hiç olmadı” diyecektim, sonra vazgeçtim. Maraş ve diğer örnekler geldi aklıma. Etnik gerilimlerin alabildiğine beslendiği, tahrik edildiği bu topraklarda mezhep farklılıklarının da çatışmaya dönüştürülmek istendiğini, bu yönde denemeler yapıldığını, üzücü gelişmeleri yaşandığını hatırladım.

  Bayram sonrası İstanbul'un birbirine yakın bölgelerinde, özellikle seçilmiş izlenimi veren bölgelerinde cami yakma girişimleri bu kötü örnekleri hatırlattı. O görüntüler arasında, yarı yanmış Kur'an sayfalarını görünce, hem geçmişte bu topraklarda çıkarılmak istenen iç çatışmaları, yerel zaaflar üzerinden uygulanan çokuluslu projeleri hem de dünyanın başka bölgelerinde kimlik üzerinden yürütülen ürkütücü çıkar çatışmalarını yeniden sorgulama fırsatı bulduk.

  Bir hafta içinde sekiz cami yakıldı. Yangınların hepsinin aynı ellerin ürünü olduğuna dair güçlü işaretler var. Hepsi İstanbul'un Anadolu yakasında ve muhafazakar kesimin ağırlıklı olduğu bölgelerde. 28 Şubat darbesiyle adı sembolleşen Sultanbeyli'den Pendik'e kadar olan bölgede. Şimdilik…

  Bir şey daha; yakılan camilerin bazılarının yakınlarında cemevlerinin bulunması.. Durumun provokasyona dönmemesi için 'kırmızı alarm' veren emniyetin, olayın cemevlerine sıçramasından endişe ettiği, cemevleri yetkililerini uyardığı, önlem aldığı belirtiliyor.

  Bir kirli oyun mu tezgahlanmak isteniyor? Kürt meselesi üzerine tartışmalar sıcaklığını korurken Alevilere yönelik tartışmalar artarken, “Alevi açılımı” gibi ifadeler yaygınlaşırken cami yakmalar, cemevleri yakmalar ne anlama gelir? Pencerelerden molotof kokteyli atıp yangını çıkarıp kaçanlar kim, arkasındakiler kim?

  Bir fanatizm mi besleniyor? Sünni Alevi ayırımı üzerinden, bir başka zaaf üzerinden yeni bir proje mi deneniyor? Kürt meselesinden, etnik gerilim ve ayrışma projelerinden sonra Alevilerle Sünniler arasında öfke biriktirmeye mi çalışılıyor? Yangınların çıktığı bölge, pilot bölge mi seçildi? Ya yangınlar, saldırılar Türkiye geneline yayılırsa!

  Kürt meselesine kimlerin nasıl müdahil olduklarını biliyoruz. Sorunun Türklerin de Kürtlerin de inisiyatifinden çıkarılmak istendiğini, bu sorunun gerekirse yüz yıl devam etmesinin istendiğini biliyoruz. Kürt meselesine ilişkin yerel kriz üzerinden hangi ülkenin ne tür hesaplar içine girdiğini de çok iyi biliyoruz.

  Geçmişte, Alevi-Sünni çatışmaları sırasında hangi ülke istihbarat elemanlarının o bölgelerde ne haltlar karıştırdığını çok sonraları öğrendik. Şimdi bu karanlık dosyalar yavaş yavaş aydınlanıyor. Alevi meselesine öteden beri “çok yakın” ilgi gösteren o ülkenin de bugünlerde dikkatle izlenmesi gerekiyor.

  Bu yangınların hepsinin “kaza” yoluyla çıkmış olmasını, cami-cemevi çatışmasına dönüşmemesini, endişelerimizin haksız çıkmasını ne çok istiyorum. Hiçbir siyasi çıkar, hiçbir yerli ya da yabancı hesap böyle bir gerilimi haklı çıkaracak ölçüde değer ifade etmiyor.

  Çok önemli bir şey daha var ama erken söylemiş olmayalım diye bir kenarda bekletiyoruz….


  ibrahim karagül

 2. #2
  Vefakar Üye karam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  394

  Standart

  sivasta insanların diri diri yakılmasını sağlayan eldir camileri yakan, sağı sola solu sağa zamanında kırdıran eldir cAmileri yakan, farklılığı ve her türlü rengi öcü gösterendir camileri yakan, örtünenin eğitim hakkını elinden alan aleviye kendini ifade etme fırsatı vermeyen eldir camileri yakan... camileri yakan elin amacını anlamak mümkünde, o elin her defasında ibret almadan oyununna gelen halkı anlamak için baya kafa yormak gerek heralde ya da anlamak imkansız mı acaba?

 3. #3
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  camiden sonra sıra cemevlerindeymiş alınan istihbaratlara göre, alevi sunni çatışmasıydı istenen seçim öncesi, ama yutturamadı bunak ergenekoncular.

 4. #4
  Vefakar Üye Alâ Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  421

  Standart Alevilerden Cami yangınlarına tepki!

  Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı, ''son günlerde İstanbul ve Ankara'da muhtelif camilerde çıkan yangınların tesadüfi bir olay olarak açıklanamayacağını'' bildirdi.

  Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ''Türkiye'nin birlik ve barışına kastedenlerin bir oyun tezgahladığı yönünde kuşku duyulduğu'' belirtildi.

  Geçmişte ''camilere yönelik saldırı yapıldığı'' yalanıyla Alevi-Sünni çatışması çıkarmak isteyenlerin aynı yola başvurmak istediği kaydedilen açıklamada, tüm yurttaşlar bu konuda uyanık olmaya davet edildi.

  Açıklamada, provokatif eylemlerin el birliğiyle bozulması için birlik olma çağrısında bulunularak, şöyle denildi:

  ''Camilere yapılan saldırıları kınıyoruz. Bizler Alevi, Bektaşi, Mevlevi inanç önderleri olarak, yeryüzündeki tüm ibadethaneleri kutsal görmekteyiz. Kilise, cami, sinagog ve cemevlerinin Allah'a yakarılan mukaddes mekanlar olarak kardeşliğine inanıyoruz. Bu kardeşliği karşıtlığa çevirmek isteyenlere karşı Alevi, Sünnisiyle, inananı, inanmayanıyla tüm yurttaşlarımızı birlik, barış ve kardeşlik duyguları etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.''

  SEKİZSÜTUN

 5. #5
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart Cami Yangınları DEŞİFRE :KİRLİ OYUN ÇÖZÜLDÜ!

  İstanbul'da bir hafta içinde kundaklanan 19 cami, cemevleri ile sadece bir sokak mesafede. İstanbul Müftüsü Çağrıcı, din görevlilerini kirli tezgah için uyarıken, Alevi ve Caferi cemaatlerinin liderleri de, "provokasyon" uyarısı yapıp “Bu oyuna gelmeyeceğiz” dedi.

  İstanbul Anadolu Yakası'ndaki bazı ilçelerde 8-18 Aralık tarihlerinde 19 camide çıkan yangınlar sonrası polis soruşturma açmış ve özel bir ekip kurulmuştu. Yapılan çalışmalarda herhangi bir kamera görüntüsü ya da olay yerinde bir bulguya rastlanmadı. Ancak polis olayın münferit olmadığını, provokasyon amacı güden bir grup ya da örgüt tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyor.

  3 şüphelinin robot resmi çizildi
  Polisin kurduğu özel ekip yaptıkları çalışmalardan sonra cami görevlilerinin ve çevrede bulunan vatandaşların verdiği bilgiye dayanarak 3 şüphelinin robot resimlerini çizdi. Çizilen bu resimler emniyetteki kayıtlarla karşılaştırılarak bu kişilerin örgüt bağlantısı araştırılıyor.

  Öte yandan kundaklanan 19 caminin olay yeri incelemesi de tamamlandı. Kriminal Polis Labaratuarı’nda yapılan incelemede yangınların ucucu bir maddeden çıktığı tespit edildi. Polis kundakçıların benzin veya tiner gibi uçucu bir madde kullanarak camileri ateşe verdiklerini belirledi.

  Camilerin ortak özellikleri
  Şu ana kadar yangın çıkan camilerin tamamı Anadolu yakasında bulunuyor. Tüm camilerin güvenlik kamerası olmadığı gibi camilerin bulunduğu yerlerde de MOBESE kamerası yok. Yangılar genellikle camilerin imam odalarından ya da az kullanılan bölmelerinden çıkıyor.

  Kundaklanan camilerin büyük çoğunluğunun bir sokak ya da bir mahalle aşağısında ise cemevleri bulunuyor. İstanbul Müftüsü Mustafa Çağrıcı, tüm ilçe müftülerini ve din görevlilerin uyararak daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Cami yangınlarının arkasındaki kişilerin bir süre sonra cemevlerine ve Caferilere ait camilere de saldırı da bulunabileceği ve saldırılarının mezhep çatışmalarına dönüştürülmeye çalışılabileceği iddia ediliyor. Bu ihtimal üzerinde duran polis, cemevlerinin önünde 24 saat nöbet tutuyor.

  Kundaklanan camiler
  İlk kundaklama olayı 8 Aralık'ta Kartal Yakacık Caddesi'nde bulunan Yunus Emre Camii'nde meydana geldi. İkinci yangın ise 10 Aralık'ta Ümraniye Yukarı Dudullu Mahallesi İnönü Caddesi Kemerdere Sokak'taki Hacı Leyla Bingöl Cami ve Hacı Mehmet Şahsuvaroğlu Camii'ninde meydana geldi.
  Beş gün aralıkla bir birine yakın olan camilerde meydana geldi Kartal'da, Eyüp Sultan Mahallesi Sancaktepe Veysel Karani Camii, Kartal Yakacık Caddesi Hacı Akif Demirci Camii, Kadıköy'de Kadıköy İçerenköy İnönü Mahallesi Kayışdağı Caddesi Medine Mescidi, Kadıköy Acıbadem Eminbey Caddesi Gümeç Sokak Ahmet Süt Camii, Küçükbakkalköy Merkez Camii ve Dolayoba Ulu Camii art arda yandı. Maltepe Mavievler Camii Üsküdar'da Kotka Pendik'te Süleymaniye Camii kundaklandı.

  Tesadüf değil bir tezgah
  Cem Vakfı Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı, ''camilerde çıkan yangınların tesadüfi bir olay olarak açıklanamayacağını'' bildirdi. Başkanlığın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında, ''Türkiye'nin birlik ve barışına kastedenlerin bir oyun tezgahladığı yönünde kuşku duyulduğu'' belirtildi.
  Geçmişte ''camilere yönelik saldırı yapıldığı'' yalanıyla Alevi-Sünni çatışması çıkarmak isteyenlerin aynı yola başvurmak istediği kaydedilen açıklamada, tüm yurttaşlar bu konuda uyanık olmaya davet edildi. Açıklamada, provokatif eylemlerin el birliğiyle bozulması için birlik olma çağrısında bulunularak, şöyle denildi: ''Saldırıları kınıyoruz.

  Alevi, Bektaşi, Mevlevi inanç önderleri olarak, yeryüzündeki tüm ibadethaneleri kutsal görmekteyiz. Kilise, cami, sinagog ve cemevlerinin Allah'a yakarılan mukaddes mekanlar olarak kardeşliğine inanıyoruz. Bu kardeşliği karşıtlığa çevirmek isteyenlere karşı Alevi, Sünnisiyle, tüm yurttaşlarımızı birlik, barış ve kardeşlik duyguları etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.''

  Cami yakan eller cemevi yakabilir
  Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz, Halkalı Zeynebiye Camii'ndeki konuşmasında cami yakma olaylarında Şii ve Sünni vatandaşları uyanık ve metin olmaları yönünde uyarıp, düşmanın ekmeğine yağ sürecek, değirmenine su taşıyacak davranışlarla, fevri hareketlerden uzak durmak gerektiğine dikkat çekti. Bugün cami yakan ellerin yarın cemevi yakacabileceğini söyleyen Özgündüz, provokasyon ve mezhep çatışması endişesi taşıdığını ifade etti.

  Kendilerinin bugüne kadar en sorunsuz, vatanın, milletin birlik, beraberlik ve bütünlüğü konusunda en sorumlu kesim olduklarını hatırlatan Caferi lideri, ''Biz buranın yabancısı, göçebesi, devşirmesi değiliz. Biz toprağımızla beraber bu ülkedeyiz. Bu ülke bizimdir. Hiçbir dış ülkenin uzantısı değiliz. Bunu söyleyebilmek için delile ihtiyaç vardır. İspatsız laf atarsanız attığınız çamur kendi yüzünüze bulaşır'' diye sitemde bulundu.

  Bugün

 6. #6
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart

  Delinin teki yakıyor, malum akıllı birine yaktırmaz ergenekoncular.

 7. #7
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart Bu Cadar Camiyi Bir Deli mi Yakmış?


  İbrahim Karagül/Yenişafak
  "Saldırılarla ilgili bir kişi yakalandı. Daha önce 13 cami hırsızlığı nedeniyle suç kaydı bulunan kişinin yanan bazı camilerde parmak izine rastlandı. Bu kişi delilleri yok etmek için yangın çıkardı. Yangınlar, suç delillerinin karartılmasına ilişkin bir girişim olarak değerlendirilebilir. Bunlar imam odalarında meydana gelen yangınlardı. Bu şahsın parmak izlerinin tuttuğu gibi çok kesin delil elde edildi. Hırsızlık için girdiğinde delilleri yok etmeye yönelik olarak yangınları çıkarmıştır. Yardım toplama paraları, kumbaraların çalınmasın ilişkin bir hırsızlık olayıdır. Yardım ve yataklık anlamında bir örgüt bağlantısı tespit edilmedi. Kişisel bir eylem ihtimali ağır basıyor."

  Açıklama böyle. Ortada basit bir hırsızlık vakası var. Fail ele geçirilmiştir. Yangınlar bu hırsız tarafından delillerin karartılması amacıyla çıkarılmıştır. Hepsi bu kadar! Böyle olmasını umuyoruz. Hiç olmasın isterdik ama endişelerimizi gideren bu açıklamanın doğruluğuna inanmak durumundayız. Kendi adıma neden ikna olmadım?

  Daha önce beş kişinin yakalandığı söylenmişti. Kartal Kurfalı'da Laleli Camii'ni yakan iki kişinin kaçarken ele geçirildiği söylenmişti. 18 cami kundaklandı. Bu söylentilerin dışında hiçbir bulgu ele geçirilemedi. Ne bir görgü tanığı ne bir kamera görüntüsü…

  Aynı gün, yani bir gün içinde, Kartal Kurfalı'da Lalelik Camii, Ataşehir Medine Mescidi, Küçük Bakkalköy Merkez Camii, Pendik Dolayoba Ulu Camii, Sancaktepe Akif Demirci Camii, Sancaktepe Veysel Karani Camii yakıldı. Altı cami aynı gün saldırıya uğradı. Bir hırsız ne kadar tecrübeli, ne kadar yetenekli, ne kadar iş bitirici olursa olsun, aynı gün altı camiyi kundaklar, hiçbir iz bırakmaz, hiçbir görgü şahidine rastlamaz… Böyle bir şey olabilir mi? Bütün bunları bir kişi mi yaktı! Hem de ruh sağlığı bozuk biri…

  Devam edelim: 14 Aralık günü yalnızca Maltepe Mavievler Camii'nde yangın çıkarken, 16 Aralık'ta Çamlıca Kotku Camii'nde çıkan yangın ile tekrar başlayan kundaklama serisi, Pendik Dolayoba Süleymaniye Camii yangını ile devam etti. Bulgurlu Hasan Uzun Camii ile Leyla Bingöl Camii'ni de bunlara eklemek gerekiyor.

  Böylesine "yetenekli" bir hırsız yıllardır, aylardır neredeymiş de bütün saldırılarını birkaç güne sığdırmış? Acelesi neymiş, dikkat çekmeden, saldırılarına ara vererek devam edemez miymiş? Böylesine başarılı bir hırsızın kumbaradaki parayla, camiden aşıracağı bir halıyla tatmin olması mümkün mü? Hem bu nasıl bir hırsızmış ki, aynı anda birkaç yerde olabiliyor, birkaç camiyi ateşe verebiliyor?

  Saldırıya uğrayan camilerden birinin imamına göre saldırgan, "cemaat camiden çıkar çıkmaz imam cübbesini alıyor, imam odasına gidiyor, cübbe ve sarığı ateşe veriyor ardından Kur'an-ı Kerim'i yakıyor…."

  Bütün Türkiye'de konuya duyarlı herkes aynı endişeyi yaşadı. Cemevlerinde güvenlik önlemleri artırıldı. Camilerdeki kamera ve güvenlik sistemleri güçlendirildi. Alevi cemaatleri, bunun bir tahrik olabileceğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Türkiye, olayın basit bir hırsızlık olmayabileceğini, geçmişte yaşanan bazı kötü hatıraları tekrar etmek isteyenlerin ürünü olabileceğini düşündü ve sağduyu çağrıları yaptı.

  Bir kirli oyun mu tezgahlanmak isteniyordu? Pencerelerden Molotof kokteyli atıp yangını çıkarıp kaçanlar kim, arkasındakiler kimdi? Bir fanatizm mi besleniyordu? Sünni Alevi ayırımı üzerinden, bir başka zaaf üzerinden yeni bir proje mi deneniyordu? Kürt meselesinden, etnik gerilim ve ayrışma projelerinden sonra Alevilerle Sünniler arasında öfke biriktirmeye mi çalışılıyordu? Türkiye'ye yaşatılacak en büyük korkulardan biri buydu?

  Vali Muammer Güler'in açıklamaları bu endişelerimizi haksız çıkardı. Rahatladık. Ama tekrar edeyim, kesinlikle tatmin olmadık. Umarım haksız çıkarız ve bir cami saldırısı daha gerçekleşmez. Cami hırsızlarımız bile bu kadar profesyonelse, böylesine sistematik çalışmalar yapabiliyorsa işimiz çok zor demektir!

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. İstanbulun Kayıp Camileri
  By muhibbülkurra in forum Tarih
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13.01.10, 00:56
 2. Bediüzzaman Said Nursi'nin Camileri
  By SeRDeNGeCTi in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.05.09, 16:22
 3. Camileri Bakın Neden Yakmış?
  By dostum in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.12.08, 10:22
 4. Camileri 3 Boyutlu Gezin
  By m@xipower in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 07.09.06, 11:05

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0