Konu Kapatılmıştır
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Tıkalı “Açılım”lar

 1. #1
  Vefakar Üye yuksek-Sadakat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  313

  Standart Tıkalı “Açılım”lar

  Kazım GÜLEÇYÜZ
  Tıkalı “açılım”lar
  Seçimin üzerinden bir sene bile geçmeden tıkanan 22 Temmuz tablosunun aktörleri, yarım yamalak ve parça buçuk “açılım”larla toplumun farklı taleplerine güya karşılık vermeye çalışıyorlar; ama olmuyor.
  En başta iktidar partisi AKP, sorunların tümüne çözüm getirecek yolu açmak için birinci şart olan yeni anayasa projesinden vazgeçerek, kronikleşmiş sorunlara perakende çözümler üretmeye kalkıştı, ama hiçbirinde sonuç alamadı.
  MHP ile beraber başörtüsü yasağını üniversitelerle sınırlı olarak kaldırmak için anayasa değişikliği yapmaya yeltendi, bedelini ağır ödedi.
  Artık o konuda hiçbir şey yapamaz durumda.
  O girişimin tıkanmasında baş rolü üstlenen CHP’nin son “çarşaf açılımı” da her gün yeni çelişki örnekleri sergilenerek devam ediyor.
  Baykal bir taraftan “Örtüsüyle, çarşafıyla partimize gelmek isteyenleri geri çevirerek, tek parti döneminde köylülerin Kızılay’a girmesini yasaklayan anlayışı mı sürdürseydim?” diyor ve böylece bir anlamda partisi adına günah çıkarıyor; diğer taraftan “Devlete türban, çarşaf giydirilmesine müsaade etmeyiz, üniversitede türbanla ilgili tavrımız değişmez” diyerek yasak savunuculuğunu sürdürürken, “Ben Atatürkçüyüm, örtüye karşıyım” diyenleri aday gösteriyor.
  Böylece zaten kör topal ve problemli başlayan “açılım” daha ilk adımlarda yeniden tıkanıyor.
  Son günlerin gündem oluşturan bir diğer konusu da Alevilere yönelik “açılım”lar. AKP’nin bu husustaki girişimleri şimdiye kadar sonuç vermedi. Alevi cenahının pek itibar etmediği Başbakan katılımlı Muharrem iftarının dahi arkası gelmeyince, AKP’nin Alevi kökenli başkan yardımcısı Reha Çamuroğlu bu görevi bıraktı.
  Son günlerde yeni girişim ve buluşmalar söz konusu oldu, ama yine sonuç çıkmadı. Ankara’daki Alevi mitingine hükümet cenahından yapılan bazı yorumlar ise arayı daha da soğuttu.
  Gerçi Alevi sorunundaki zorluğun en önemli sebeplerinden biri, o cenahtaki temsil kargaşası.
  Alevilik adına konuşanlar arasında, Aleviliği İslâm dışı gören ve M. Kemal’i—hâşâ—tenasuhla geri dönmüş Hz. Ali (r.a.) telâkkî eden bir sürü tuhaf ve sapık tipler de var; Ehl-i Sünnetin de benimseyip paylaştığı Ehl-i Beyt anlayışı çerçevesinde müstakim bir çizgi takip edenler de...
  Alevileri Kemalizmin en sadık takipçileri ve CHP’nin oy deposu olarak göstermeye çalışanlar da var; Kemalizmin, halkın büyük ekseriyetiyle birlikte Alevileri de ezdiğini söyleyenler de...
  Bu kargaşa içinde, Alevi toplumundaki ağırlıklı kesimin tavrı olması gereken sağduyu ve dengeli yaklaşımı bulabilmek kolay bir iş değil.
  Ama buna rağmen, samimî bir çözüm niyetiyle yola çıkanların, ciddî, dürüst ve esaslı bir araştırmayla doğruyu eğriden ayırması ve Alevî toplumun hakikî temsilcileriyle buluşup, onlarla birlikte çözüm formülleri geliştirmesi gerekir.
  Bunu yapabilmek için ise, Alevisiyle, Sünnisiyle herkesi şefkatle kucaklayacak bir hukuk ve demokrasi anlayışına ve bu anlayışı hayata geçirmenin hukukî zeminini teşkil edecek yeni, demokratik ve sivil bir anayasaya ihtiyaç var.
  Bazılarınca “Kürt sorunu” olarak adlandırılan ve 22 Temmuz Meclisinin dördüncü aktörü olan DTP’nin de tuhaf politikalarıyla tıkadığı mesele dahil olmak üzere, bilumum sosyal, toplumsal, siyasî sorunların çözümü de buna bağlı.
  Alevi bahsinde MHP’nin “açılım”ına da değinmeden geçmek olmaz. Eğer bu girişim, Bahçeli’nin danışmanı Dr. Vedat Bilgin’in “Türk Aleviliği Orta Asya’dan gelen kültürel özelliklerimizle İslâmın ilk karşılaşması döneminde meydana gelen bir sentezdir. Bu sentez Yavuz Sultan Selim’le siyasî bir mesele haline gelince soruna dönüşmüştür” (Akşam, 25.11.08) sözleriyle ifade ettiği eksene oturulacaksa, yeni tartışmaları alevlendirmekten başka ne işe yarar ki? MHP Alevi sorununu Şamanist geleneklere kucak açarak ve Yavuz’u suçlayarak mı çözecek!

  04.12.2008

  E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 2. #2
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Kazım GÜLEÇYÜZ
  Bu Meclisle işimiz zor


  Millî görüş partisinin bir yılı dolduramayan yarım iktidarı, pusuda bekleyen statüko muhafızlarına 28 Şubat’ı tetikleme fırsatı vermiş ve Türkiye’nin, sıkıntılı sonuçları—yer yer daha da şiddetlenerek—bugünlere sarkan karanlık tünele girmesine yol açmıştı.

  Ondan sonraki siyasî gelişmeleri hatırlayalım.
  Refahyol çekilmek mecburiyetinde bırakıldıktan sonra Mesut Yılmaz’ın başbakan, Ecevit’in de yardımcısı olduğu bir hükümet işbaşına geldi.
  İmam hatiplerin orta kısımlarını kapatan ve Kur’ân eğitimine yaş sınırı getiren sekiz yıl kesintisiz eğitim kanunu o hükümete çıkarttırıldı.
  Sonra “işi biten” bu hükümet dağıtılıp, Ecevit’in DSP’sine bir azınlık hükümeti kurduruldu.
  Ülkeyi seçime götürme görevinin tevdî edildiği bu partiye, Apo’nun Kenya’da paketlenip teslimiyle verilen “gaz,” öngörüldüğü gibi işe yaradı.
  Ve DSP sandıktan birinci parti olarak çıktı. Onu MHP takip etti. 28 Şubat’ın kapattığı RP’nin yerine kurulan FP ve Refahyol’un ortağı DYP, muhalefet konumuna düştü. ANAP ise DSP ile MHP’nin kuracağı ortaklığın payandası oldu.
  Asıl baskılar, bu seçimin, yine Ecevit’in başkanlığında iktidara getirdiği DSP-MHP-ANAP hükümeti işbaşı yaptıktan sonra yoğunlaştı.
  Vaktiyle terörle daha iyi mücadele edilebilmesi gerekçesiyle kurulan DGM’ler bu dönemde dindarları yıldırmak için kullanıldı. Ve bunun için, Meclisin 1990’da kaldırdığı 163’in yerine ikame edilen 312. madde yoğun şekilde işletildi.
  17 Ağustos depremine “ilâhî ikaz” diyenler DGM koridorlarında süründürüldü, hapsedildi.
  Başörtüsü yasağı bu dönemde imam hatipleri ve ilâhiyatları içine alacak tarzda yaygınlaştırıldı. Devletteki dindar memurların “irtica” gerekçesiyle tamamen tasfiyesini amaçlayan kanunları çıkarıp uygulamaya koymak için çok uğraşıldı, ama yoğun kamuoyu tepkisi buna izin vermedi.
  Buna rağmen, Anasol-M koalisyonu, memur olsun, sivil olsun, dindarlara hiç rahat vermedi.
  Sonuçta, Anasol-D ve DSP azınlık hükümetlerinin ardından gelen bu üçüncü 28 Şubat hükümetinin iktidarında Türkiye hem demokrasi, hukuk, hak ve hürriyetler açısından çok gerilere gitti, hem de ekonomide küçülme rekoru kırarak tarihinin en büyük kriziyle karşı karşıya kaldı.
  O dönemde AB faktörünün devreye girmesi ve bu hükümeti, zihniyet olarak karşı olduğu reformlara zorlaması, 2002 Kasım’ında erken seçime gidilmesi mecburiyetini beraberinde getirdi.
  2002 seçimi de AKP’yi tek başına iktidar yaptı.
  Ama 28 Şubat’a duyulan yoğun halk tepkisinin iktidara getirdiği ve sonraki iki seçimde halkın desteğini arttırarak sürdürdüğü AKP’nin yedinci yılında, AB’nin de demokratikleşme yönündeki ısrarlı takibine rağmen, 28 Şubat’tan çıkılamadı.
  Tam tersine, başörtüsü yasağı, yasakçıların bu dönemde icad ettiği “kamusal alan” kılıfı altında, daha da yaygınlaşıp şiddetlendi ve son olarak sandık kurullarına kadar dayandı. Orta kısımları hâlâ kapalı olan imam hatiplere ve onların narına yanan diğer meslek liselerine, üniversite yolunda uygulanan katsayı haksızlığı kaldırılamadı.
  Ve dualarla uğurlanan merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun “Kalksın” diye kanun teklifi verdiği, “Kur’ân eğitimindeki yaş sınırı” da hâlâ sürüyor.
  Cumhurbaşkanlığına Gül’ün seçilmesinden yaklaşık iki, yeni YÖK Başkanının göreve gelmesinden de bir buçuk yıl sonra durum hâlâ böyle.
  Özellikle kapatma dâvâsında Anayasa Mahkemesinden çıkan kararın ardından, AKP ile 28 Şubat’tan çıkma ümidi iyice zayıflamış durumda.
  Ordunun 28 Şubat’taki tavrını “Sivil toplum örgütü gibi davrandı” diye mazur gösterip meşrulaştırmaya çalışan CHP ile ya da üçüncü 28 Şubat hükümetindeki ortaklığının vebalini hâlâ üzerinde taşıyan ve başörtüsüyle seçtirdiği milletvekiline Mecliste başını açtırdığı hâlâ unutulmamış olan MHP ile de bu tünelden çıkılamaz. Onun için de bu üç partinin ağırlıkta olduğu Meclis tablosuyla Türkiye hiçbir yere varamaz.

  02.04.2009

  E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr 3. #3
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  "Özellikle kapatma dâvâsında Anayasa Mahkemesinden çıkan kararın ardından, AKP ile 28 Şubat’tan çıkma ümidi iyice zayıflamış durumda.
  Ordunun 28 Şubat’taki tavrını “Sivil toplum örgütü gibi davrandı” diye mazur gösterip meşrulaştırmaya çalışan CHP ile ya da üçüncü 28 Şubat hükümetindeki ortaklığının vebalini hâlâ üzerinde taşıyan ve başörtüsüyle seçtirdiği milletvekiline Mecliste başını açtırdığı hâlâ unutulmamış olan MHP ile de bu tünelden çıkılamaz. Onun için de bu üç partinin ağırlıkta olduğu Meclis tablosuyla Türkiye hiçbir yere varamaz."

  ************
  [Bizcede...!]
  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

Konu Kapatılmıştır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Risale-i Nur’daki “Edebiyat Tadı” ve “Bambaşka Türkçe”
  By Şahide in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 26.03.09, 07:12
 2. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 02.12.08, 09:20
 3. “Onuncu Söz” ile “Beşinci Şua” Arasında
  By sarıca in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.07.08, 09:32
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.10.07, 12:13
 5. Sayfalara “Eşimi Seviyorum” ve “Onu Sevmek İçin Bütün Yollar
  By mirkat in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 11.08.07, 11:38

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0