Esselamu Aleykum arkadaşlar. Benim adım Ahmet. Bu da arkadaşım Halid.' Islam Channel televizyonunda yayınlanan çizgi filmlerde kullanılan bu replikler, Müslüman toplumun dini ve kültürel değerlerini korumaya yönelik bir çalışma olarak görülüyor.

2004 YILINDA KURULDU
Müslümanlar, İngiltere nüfusunun yüzde 3'e yakınını oluşturuyor. Avrupa'nın en aktif Müslüman örgütlenmesinin olduğu İngiltere'de, 2004 yılında kurulan ve İngilizce yayın yapan Islam Channel televizyonu, uydu aracılığıyla tüm dünyada izlenebiliyor.

AFRİKA AÇILIMI
Son olarak Batı Afrika ülkelerinde de izlenebilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturan Islam Channel, yaptığı yayınlarla hem Müslümanların hem de gayri Müslimlerin İslam konusunda sağlıklı bilgiler edinmesini sağlarken, çocuklara yönelik olarak yaptığı programlarla da dikkat çekiyor.

‘ESSELAMU ALEYKUM ARKADAŞLAR'
Özellikle öğleden sonra kuşağında, çocuklar için hazırlanan çizgi filmlerde kullanılan İslami literatür dikkat çekiyor. Çizgi filmlerde karakterler birbirini ‘Esselamu Aleykum' diyerek selamlaması, Müslüman toplumun dini ve kültürel değerlerini korumaya yönelik bir çalışma olarak görülüyor.

TÜM PROGRAMLAR ‘ESSELAMU ALEYKUM' İLE BAŞLIYOR
Islam Channel'da, haber ve diğer tüm programlarda da sunucular, izleyicileri ‘Esselamu Aleykum' ile selamlayarak programlarına başlarken, programın kapanışında da ‘Esselamü Aleyküm' ile de kapanışı yapıyor.

habervaktim