Danimarka Çocuklar Konseyi ve Etik Kurulu yaptıkları açıklamalarla ülkede erkek çocukların sünnet edilmelerinin önüne geçilmesini istedi.

Çocuklar Konseyi Başkanı Charlotte Guldberg ; 15 yaşından küçük erkek çocukların sünnet edilmesinin de yasa ile yasaklanmasını talep etti. Etik Kurulu Başkanı Peder Agger konuya biraz daha temkinli yaklaşırken insanların çocuklarını sünnet ettirmek için çocuklarının 15 yaşına gelmelerini beklemelerini önerdi. Agger, 15 yaşına gelmiş çocukların psikolojik baskı altında kalmadan sünnet olup olmamaya karar verebileceklerini söyledi. Kopenhag Üniversitesi'nden Profesör Kirsten Ketscher ise dinlerin kendilerini hukuktan bağımsız olarak göremeyeceklerini söyleyerek sünnet olacak çocukların 15 yaşına gelmesinin beklenilmesi gerektiğini savundu.

Erkek çocukların sünnet edilmesinin yasalarla engellenmesi fikrine karşı çıkan Danimarka Başhahamı Bent Lexner ise "yahudiler sünnet geleneğini korumak için yıllarca mücadele verdiler. Bu bizim kimliğimizin bir işareti. Bize sünneti yasaklamak Hristiyanların vaftiz olmasını yasaklamakla aynı şeydir" dedi.

İmam Abdülvahid Pedersen ise "sünnet olmaya çocukların kendilerinin karar vermesi gerekiyorsa aynı şey niçin vaftiz edilen çocuklar için istenmiyor" şeklinde tepki gösterdi. Bununla beraber Kutsal Ahit'te yer alan sünnet emri nedeniyle Koptik Kilisesi, Etiyopya Ortodoks Kilisesi gibi bazı Hristiyan cemaatlerde de sünnet geleneği bulunuyor.

Cihan