İngiliz solunu temsil eden gazetelerinden The Guardian'da Mona Sıddıki'nin kaleme aldığı ‘Sadaka ve Kur'an' başlıklı makalede, Kur'an'da sadakanın Allah'a bir teslimiyet aracı olduğu belirtilerek, Kuran'ın “Eğer sadakayı aleni verirseniz bu iyidir. Ancak onu saklayarak direk olarak fakire verirseniz, bu sizin için daha iyidir” ayeti örnek gösterildi.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SADAKA İLE İLGİLİ HADİSİ

Peygamber Efendimizin “İnsanın hır bir eklemi için her Allah'ın günü bir sadaka vermesi gerekir: İki kişi arasında adaletle hükmetmek bir sadakadır. Bir kesmeye bineğine yardımcı olman veya yükünü hayvanına yüklemesine yardım etmen bir sadakadır.

Güzel bir söz söylemek sadakadır. Namaza giderken attığın her adıma bir sadaka sevabı vardır. Gelip geçenleri rahatsız eden bir şeyi yoldan alıp atman bir sadakadır” hadisine örnek veren Sıddıki, sadakanın paylaşma ve verme, mütevazi olma, affetme ve merhametli olmak olduğunu kaydetti.

ŞEYTANI LANETLEYEN KİBRİ VE GURURUYDU

Sıddiki, İslam'ın merhametli olmayı ve mütevazi olmayı övdüğünü belirterek, Peygamberimizin insanların işleyebilecekleri en büyük günahın ‘kibir' olduğuna dair hadisine de yer verdi: Gurur ve kibir şeytanı Allah'a karşı isyan ettirdi ve şeytan bu yüzden lanetlend.

Vakithaber