Konu Kapatılmıştır
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Bir İleri, İki Geri

 1. #1
  Ehil Üye Müellif-e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Zindan-ı dünya'da bir garib yolcu
  Mesajlar
  4.073

  Exclamation Bir İleri, İki Geri

  Faruk ÇAKIR
  Bir ileri, iki geri  Hükümetin iddialı olduğu konuların başında, ekonomi ve sağlık sektöründe yapılan çalışmalar geliyordu. Enflasyonun düşürülmesi, paradan ‘sıfır’ların atılması bu cümleden sayılabilir. Yapılanlardan iş adamları ve sanayiciler de memnundu. Neticede onlar da kazandı.


  Gerek ekonomik sıkıntılar ve gerekse sağlık sektöründeki problemlere kalıcı çareler bulunmadığı için ‘bahar’ uzun sürmedi. Dünyayı da etkileyen global krizin patlak vermesiyle birlikte tehlike çanları çalmaya başladı. Başlangıçta, “Kriz bizi teğet geçer” denilmiş olsa da geçen her gün ekonominin ateşinin yükseldiğini gösteriyor.


  Her defasında tekrarlamak durumunda kalıyoruz: Elbette sıkıntının kaynağı sadece işbaşındaki hükümet değil. Biriken ihmaller var ve faturayı da zaten hep birlikte ödüyoruz. Hükümetin hatası, var olan problemleri inkâr etmesi ve ötelemesidir. Sadece “Her şey güllük, gülistanlık” diyerek bir yere varmanın mümkün olmadığı nedense görülmek istenmiyor.


  Sağlık sektöründe yaşanan sıkıntılar da bu cümleden sayılabilir. Elbette sağlık sektöründe ciddî iyileştirmeler yapıldı. Aksamalara rağmen, özel hastahanelerin —kısaca SSK’lılar— diyebileceğimiz kitleye açılması, ilâçların özel eczahanelerden alınması gibi uygulamalar takdire şayan. Vatandaş da zaten bu uygulamadan dolayı her fırsatta memnuniyetini dile getirdi.


  Ancak son günlerdeki uygulamalar, atılan ileri adımlardan geri dönüşünü hatırlatıyor. ‘Hasta’ların özel hastahanelere gitmesine mani olmak için, çeşitli adlar altında ‘fark’lar isteniyor. Bu farkların eczahaneler yoluyla tahsil edilmesi de ayrı bir sıkıntı.


  Yeni uygulama şöyle cereyan ediyor: 1 Ekim’de yürürlüğe giren ‘Sağlık Uygulama Tebliği’nin ardından sigortalılar eğer devlet hastahanelerinde ya da özel hastahanelerde muayene olup da eczanelere ilâç almaya gittiklerinde ‘muayene ücreti borçları’ olduğunu öğreniyorlar.


  Devlet hastahanelerinde 3, özel hastahanelerde muayene olanlardan ise 10 YTL talep ediliyor. Hastalar, eczahaneden ilâç alırken bu miktarı ödemek zorunda. Aksi halde ilâçlarını alması mümkün değil. Eczahaneler eliyle toplanan bu paralar da daha sonra SGK/devlet tarafından eczaneden kesiliyor.


  Açıklanan gerekçeye göre bu uygulamanın maksadı, ‘hasta’ları sağlık ocaklarına yönlendirmek. Çünkü hali hazırda sağlık ocaklarında muayene olup ilâçlarını eczahaneden alanlardan ücret istenmiyor.


  Özel hastahaneler neyse de, devlet hastahanelerinde muayene olanlardan da fark alınmasını anlamak mümkün değil. Hastalar, keyfî olarak devlet hastahanelerine gitmiyor ki! Hem, sağlık ocakları talebi karşılayabiliyor mu?


  Düzenli ilâç alması gerektiği için, sadece ilâç yazdırmak maksadıyla sağlık ocaklarına gidenler bile var. Bu sebeple, muayene olmak isteyenlere sıranın gelmediği sağlık ocakları var.


  Sağlık konusunda geri adımların atılması hayra alâmet değil...


  14.11.2008

  E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 2. #2
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  S A Müellif-e kardeşim merhabalar. Hayırlı günler diliyorum.
  Sağlık konusunda geri adımların atılması hayra alâmet değil...(Alıntı)
  Birileri bizim sağlığımızla oynuyor, galiba !..."Bîçare"


 3. #3
  Müdakkik Üye ErekNUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Van-Horhor
  Yaş
  39
  Mesajlar
  854

  Standart

  Bir ileri, iki geri

  her zaman ki halimiz mi acaba

  Nur Talebeleri de olmasa her zaman geri geri olacaktı  Risale-i Nur bir derece muvaffak oluyorsa,
  bunun sırrı işte budur. Said yoktur.
  Said’in kudret ve ehliyeti de yoktur.
  Konuşan yalnız hakikattir,
  hakikat-i imaniyedir
  çünkü DAVAM DEVAM iledir
  vanasyanur


 4. #4
  Ehil Üye Majâz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  1.707

  Standart

  GSS'nin iyi tahlil edilmesi gerektiği kanaatindeyim...

  İşte burada oturuyorum, yaşlı bir örümcek, sabırla
  bir sözü bir ötekinin ardına diziyor,
  bütünün bir anlamı olacağını umarak,
  bir vahiy, bir ebedi kesinlik
  ya da bir mükemmeliyet kazası
  her yaşamda olduğu gibi nasılsa.

  ...
 5. #5
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Faruk ÇAKIR
  Türkiye'yi kilitleyen kaza
  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu Kahramanmaraş’tan Yozgat’a götüren helikopterin düşmesi, ciddî şüpheleri de beraberinde getirdi. Bu yazının yazıldığı saatlerde henüz kesin bir bilgi yoktu ve ‘yetkililer’ umut da vermiyordu. İnşaallah Yazıcıoğlu ve beraberindekiler sadece ‘yaralı’ olur ve süren umutlar sönmez.
  Kaza sebebiyle başta ailesi olmak üzere, BBP camiasına, sevenlerine ve siyaset dünyasına da geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Kazanın yaşandığı saatten sonra çok uzun sayılabilecek bir süre geçtiği halde, kazazedelere ulaşılamamış olmasını izah etmek hayli zor. Elbette coğrafî yapı ve kış şartları bu çalışmaları engelliyor, ama bütün bu şartlar düşünülerek gerekli tedbirler çok daha önceden alınmış olması gerekmez miydi?
  Maksadımız kimseyi suçlamak değil. Fakat kaza sonrası sergilenen tavır, birbiriyle çelişen ifadeler insanı üzüyor. ‘Bilgi’lerin vatandaşla paylaşılmaması da garip. Meselâ, Yazıcıoğlu’nun yanında bulunan ve kaza sonrası “112 Acil Servis”i arayan İHA muhabirinin ses kaydı, çok daha önce kamuoyu ile paylaşılamaz mıydı? Ortada böyle bir konuşma olduğu halde, çalışmalar ve araştırmalar bu konuşmaya istinaden devam ettirilemez miydi? Yaşanan feci kazadan hemen sonra yapılan bu konuşma, aslında hadiseyi büyük ölçüde fotoğraflıyor. Bu konuşmadan saatler sonra yapılan temelsiz açıklamaları ne ile izah edebiliriz?
  Yeri geldiğinde ‘çağ atladığımız’ söyleniyor. Peki, düşen bir helikopter varken ve kazazedelerin yanında da (en azından kazanın ilk saatlerinde) sinyal veren, çalışır vaziyette cep telefonları olduğu halde ‘kaza yeri’nin tesbitinde niçin bu kadar zorlanılıyor?
  Elbette ‘kaza’ sebebiyle olur olmaz ithamlar yapmak da doğru değildir. Fakat şunu söylemek mümkün: Böyle kazaları daha erken ve ‘nokta tayini’ şeklinde tesbit edebilecek bir sistem dünyada var ise ve Türkiye’yi ‘idare edenler’ bu sistemi ülkemize getirmeyi akıl edemediyseler vay hallerine!
  Bazı yatırımlar yılda bir, bazıları belki on yılda bir işe yarar, ihtiyaç duyulur. İşte tam da bunun için böyle yatırımların zamanında yapılması lâzım. Düşen bir helikoptere, aradan çok uzun saatler geçtiği halde ulaşamamak ‘Büyük Türkiye’ye yakışmaz. Bu durumu değil dünyaya; bazılarınca hakir görülen ‘çoban’lara dahi anlatamayız.
  Bu feci kaza sebebiyle, yapmayı planladıkları mitingleri askıya alan partileri de duyarlılıkları açısından tebrik etmek lâzım. Benzer tavrı televizyonların da göstermesini dilerdik. Ama onlar eğlenmelerine hiç de ara vereceklermiş gibi görünmüyor. İnşaallah, kaza sonrası kamuoyunda meydana gelen ‘ciddî şüphe’ler asılsız çıkar. Bu vesile ile tekrar geçmiş olsun dileklerimizi tekrarlamak istiyoruz.

  27.03.2009

  E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr 6. #6
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Faruk ÇAKIR
  Daha fazla ciddiyet
  Yaklaşık 50 milyon kişinin seçmen olduğu bir seçimi daha geride bıraktık. Bu defaki seçim, geçmiş seçimlerden biraz daha farklı oldu. Liderlerin sert konuşmaları sebebiyle başlangıçta gergin olan siyasî hava, son günlerde meydana gelen elim ve feci bir kaza sebebiyle yerini hüzne bıraktı.
  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin düşmesi sonucu, son günlerde yapılması planlanan bütün mitingler iptal edildi, siyasî çalışmalar yavaşladı. Bu sebeple siyasî gerginlik de yerini daha temkinli davranışlara bıraktı. Gazete ve televizyonlar bile sanki ‘seçim yasağı varmış’ gibi yayınlar yaptı.
  Elbette olması gereken de buydu. Bir siyasî partinin genel başkanı ve beraberindekilerin feci bir kazaya uğrayıp cesetlerine bile bir kaç gün sonra ulaşılmasına rağmen tartışmalar süremezdi.
  Siyaset ve siyasetçiler bu yönüyle iyi bir imtihan verirken, aynı imtihanı ‘sistem’in verebildiğini söylemek kolay değil. Tabiî ki kazanın meydana geldiği bölgede çok çetin kış şartları hüküm sürüyordu ve kaza yerine ulaşmak kolay değildi. Fakat insan yine de “Daha fazla ciddiyet, daha fazla gayret gerekiyordu” demeden kendini alamıyor.
  Az çok; köy ve dağ şartlarını bilen bir kişi olarak, kaza yerine geç ulaşıldığı noktasındaki endişelere hak vermemek mümkün değil. Kaza sonrasında yapılan çelişkili açıklamalar sebebiyle kamuoyunun bilgi kirliliğine maruz kaldığı da açık. Şu sorunun cevabını ikna edici bir şekilde veren olmadı: “Benzer bir kaza, dünyanın başka bir ülkesinde gerçekleşmiş olsa yine aynı ‘hata’lar yapılır mıydı? Bu ve benzeri kazalar karşısında bütün dünya çaresiz midir?”
  Bu sorulara cevap olarak, “Evet, bugünkü teknik imkânlar sebebiyle başka türlü hareket edilemezdi. Hiçbir dünya ülkesi de bunu yapamaz” deniyorsa itirazımızı geri alırız. Ama “Ne edelim, bizim imkânımız bu kadar. Çok ‘zengin’ olmadığımız için gerekli altyapıyı kuramadık. Bundan sonra kurmaya çalışacağız” deniliyorsa o noktada itiraz ederiz.
  Kaza sonrası aleyhte hava şartları olduğu gibi, kazadan ‘çok erken haberdar olma’ gibi büyük bir avantaja da sahiptik. Bu avantajı iyi şekilde değerlendirebildik mi? Ve nihayet, kaza yerine ilk ulaşan ekiplerin de “dededen, babadan kalma usullerle hareket eden ‘köylü’ler olması” manidar değil mi? Köylülerin kaza yerine ulaşıp haber vermesinden sonra cesetlerin naklinde de geç kalınmadı mı?
  Bunları ifade ederken, “Bu işte bir kasıt var, kasten çalışmalar yavaştan alındı” demiyoruz. Çünkü bir ‘insan’ın böyle bir hareket yapabileceğine ihtimal vermiyoruz. Maksadımız, ‘sistem’ dediğimiz şeyin iyi işlemediğine dikkat çekmek. Allah korusun, yarın bir gün daha büyük bir felâketle karşı karşıya kaldığımızda da ‘sistem’ bu şekilde işleyecekse vay halimize! Türkiye’yi idare edenler, geçmişte yaşadığımız deprem felâketlerinden ders alındığını söylemişti. Bu kaza ile ‘sistem’ test edildi ve maalesef geçer not alamadı. Bu vesile ile kazada vefat edenlere Allah’dan rahmet ve mağfiret, aileleri ve yakınlarına tekraren başsağlığı diliyoruz. Mevlâm hepimizi daha beter imtihanlardan korusun. Amin.

  30.03.2009

  E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr 7. #7
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  “Bu işte bir kasıt var, kasten çalışmalar yavaştan alındı” demiyoruz. Çünkü bir ‘insan’ın böyle bir hareket yapabileceğine ihtimal vermiyoruz. Maksadımız, ‘sistem’ dediğimiz şeyin iyi işlemediğine dikkat çekmek. Allah korusun, yarın bir gün daha büyük bir felâketle karşı karşıya kaldığımızda da ‘sistem’ bu şekilde işleyecekse vay halimize! Türkiye’yi idare edenler, geçmişte yaşadığımız deprem felâketlerinden ders alındığını söylemişti. Bu kaza ile ‘sistem’ test edildi ve maalesef geçer not alamadı. Bu vesile ile kazada vefat edenlere Allah’dan rahmet ve mağfiret, aileleri ve yakınlarına tekraren başsağlığı diliyoruz. Mevlâm hepimizi daha beter imtihanlardan korusun. Amin."
  **********
  Binlerce Amin.
  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

Konu Kapatılmıştır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. C++ İleri Derecede Programlama
  By zeet06 in forum Bilgisayar ve İnternet Sorunları
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 07.01.14, 22:27
 2. Hizmette İleri Olmak
  By bEtüL in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.11.09, 21:57
 3. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 09.06.09, 12:14
 4. Forumun Saati Neden 2 Saat İleri?
  By aşk-ı ilahi in forum İstek, Öneri ve Forum Yardımı
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 29.10.08, 16:54
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.12.06, 09:20

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0