SALTANAT ...

Lütfü Oflaz

- Herhalde dünyada Türkiye’den zengin ülke yok!

Çünkü dünyanın en zengin ülkelerinde bile devlette böylesine saltanat yok.

Bakın dünyanın en zengin ülkelerinden ABD'de devlete ait makam arabası sayısı 19 bin.

Yine dünyanın en zengin ülkelerinden Almanya'da devlete ait makam arabası sayısı 15 bin,

İngiltere ile Japonya'da 12 bin,

Fransa'da ise 9 bin.

Peki bizde devlete ait makam arabası sayısı ne kadar?

Şimdi sıkı durun; Türkiye'de devlete ait tam 84 bin makam arabası var.

Sık sık yapılan alımlarla da bu makam arabası sayısını artırıyorlar. İşte şimdi de başbakan ve bakanların binmesi için en pahalısından 12 adet jip alınıyor.

Yine başbakanlık bürokratlarının kullanması için de 29 adet yeni araç alınıyor. Bütün bunların parası da şu fakir milletin cebinden çıkıyor.

Tıpkı sayısı 400 bine tırmanmakta olan devlete ait lojmanların parasının şu fakir milletin cebinden çıktığı gibi. Sayısı 400 bine tırmanmakta olan devlete ait lojmanların sadece yapımı için değil, bakımı için harcanan paranın da şu fakir milletin cebinden çıktığı gibi.

Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir devletinde böylesine bir lojman saltanatı yok ki. Hatta bizdekinin onda biri kadar bile bir lojman saltanatı yok ki. Hele de devlete ait dinlenme ve eğlenme amaçlı binlerce sosyal tesisi de bunlara eklerseniz; hele de başta orduevleri olmak üzere beş yıldızlı otel ayarındaki dinlenme ve eğlenme tesislerine her yıl yenilerinin katıldığını da düşünürseniz ülkemizdeki saltanatın büyüklüğünü hesap edebilirsiniz.

Bekleniyordu ki AK Parti Hükümeti döneminde devletteki bu araba saltanatı da, lojman saltanatı da ortadan kalkacak. Ne var ki AK Parti Hükümeti döneminde devletteki araba ve lojman saltanatı bırakın ortadan kalkmayı, bırakın azalmayı, daha da arttı.

AK Parti Meclis'e girdiği ilk günlerde milletvekili lojmanlarını devreden çıkartmak gibi önemli bir adım attı; ama o adım atıldığıyla kaldı. Daha sonraları AK Parti Hükümeti devletteki araba ve lojman saltanatı için gaza bastı.

Şu fakir milletin boğazından kesilen paralarla olmaz bu kadar israf, biraz insaf!