+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Cumhuriyet mi? O Ne?

 1. #1
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Post Cumhuriyet mi? O Ne?

  Zafer AKGÜL
  Cumhuriyet mi? O ne?  85. kuruluş yıl dönümünü idrak ediyoruz cumhuriyet sistemine geçişimizin. 85 yıldır her 29 Ekim günü faziletlerini saya saya bitiremiyoruz. Her resmî törende bildik sözler tekrarlanır. Cumhuriyetin ne bulunmaz, eşsiz bir sistem, ne mükemmel bir yönetim biçimi olduğu vurgulanır .”Ne güzelsin hürriyet/Yaşasın cumhuriyet” nakaratlı şiirler okunur.

  Uzatmaya gerek yok, cumhuriyet’in hürriyet demek olduğu, halkın kendi kendini yönetmesi demek olduğunu, yönetim erki’nin “kayıtsız şartsız millette, halkta“ olduğu özellikle vurgulanır. Başka yönetim biçimleri ve o yönetim biçimleriyle idare edilen nice devletin ve milletin tarih şeridi içinde perişan oldukları, sefil sefalet yaşadıkları dile getirilir. Velhasılı kelâm “Cumhuriyet fazilettir” felsefesi etrafında konuşulur, nutuk çekilir.

  85 yıldır milletin büyük çoğunluğu cumhuriyeti benimseye gelmiştir. Ciddî bir kırılma veya karşı koyma, direnme yoktur. Sisteme itiraz da yoktur. Ana felsefeye muhalefet de. Cumhuriyetin kurucusu sayılan İlk Meclis sistemi büyük bir aşk ve iştiyakla kabul ederek, Osmanlıdan kalan I. ve II. Meşrûtiyet yönetiminin bir adım daha kemale erişmiş şekli olan cumhuriyet sistemine onay vermiştir. Milletin kendisi de bu konuda memnuniyetle yeni sistemi içine sindirmiştir.

  Bu gün padişahlık sistemine, diktatörlük sistemine, İttihat Terakki’nin asker/çete/suikast karışımı anlayışına kısaca komitacı bütün anlayışlara itisnasız hemen herkes karşıdır ve cumhuriyet sisteminin hak, hukuk, fikir, vicdan, hürriyet gibi temel evrensel değerlerine taraftır. Kısaca cumhuriyeti tartışan yoktur aslında…

  Bu gün tartışılması gereken cumhuriyet değil, cumhuriyet sistemini uygulayanların yorum ve tasarruflarıdır. Reform yapılması gereken, değiştirilmesi gereken alan Cumhuriyetin—eş anlamlı olarak demokrasinin—kuralları değil, o kuralların ne derece gerçekleştirildiği ve uygulayanların nasıl yorumladıkları meselesidir.

  “Bu anayasa millete bol geldi. Bu özgürlükler fazla. Burası başka ülke gibi değil. Stratejik konumumuz gereği” diyerek milletin kendi iradesiyle seçtiği sivil iktidarlar, birtakım cumhuriyet koruma ve kollama konusundaki indî ve önyargılı yorumlar sonucu cumhuriyete yakışmayacak biçimde alaşağı edilmiştir. Çoğu devirde en tepe noktası olan Cumhurbaşkanlığı makamı ancak yüksek rütbeli askerlerin çıkabileceği, sadece askerlere lâyık görülen bir makam olarak telâkki edilmiştir.

  Seçilmişten çok atanmışlar ve milletin iradesine dayanarak bir takım organlar eliyle diye ihdas edilmiş layüsel kurum ve kuruluşlar cumhuriyet diye uzun süre bizlere yarı sivil yarı asker; yarı libarel yarı sosyalist; yarı askerî yarı bürokratik bir yönetim biçimini hamasî nutuklar eşliğinde millete cumhuriyet diye takdim etmişlerdir. Bu, cumhuriyetin temel dinamiklerine aykırı icraatları eleştirenler ise maalesef cumhuriyet düşmanları, vatan hainleri, dış güçlerin maşaları olarak itham edilmişlerdir.

  Bize göre “Cumhuriyetin ne kadarına sahibiz? Ne oranda cumhur dikkate alınmaktadır? Cumhuriyet gerçekten bugüne kadar uygulananlardan mı ibarettir? Hür ve demokratik gelişmiş, çağdaş ulusların içinde bulunduğu cumhuriyet dünyası böyle bir dünya mıdır?“ sorularını sorarak cumhuriyeti uygulayanların anlayışlarını sorgulamak cumhuriyetin yıldönümlerinde yapılacak en anlamlı kutlama olacaktır.

  29.10.2008
  YeniAsya

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 2. #2
  Vefakar Üye sitem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  306

  Standart
  Cumhuriyet, cumhuriyetçi mi? UMUR TALU


  Cumhuriyet, adalet duygusudur!

  O yüzden, ideal bir hayal de olsa, "cumhuriyet ideali"nin kadim sloganı, "Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik"tir.

  İnsanların; kökenlerine, ırklarına, renklerine, dillerine, milliyetlerine, milletlerine, inançlarına, inançsızlıklarına, imkânlarına, imkânsızlıklarına, sınıflarına, statülerine, makamlarına, rütbelerine göre, hepten "aşağı" veya "üstün" sayılmamasına dairdir.

  Bunlara dayanarak kimsenin ezmemesine, ezilmemesine, dışlamamasına, dışlanmamasına, zordakine el verilmesine dairdir.

  "Mutlak iktidar"ı; yani krallık, padişahlık, hanedan otoritesini de, din otoritesini de "hükümdar" olmaktan çıkaran idealin "ideal" derdi, yeni "hükümdarlar" yaratmak olmamalıydı.

  "Halkın iradesi"ni ezip geçen hanedan veya dini otoriteye karşı "siyasi eşitlik" talebi ve vaadi; "halkın iradesi" ni ezip geçen daha modern, silahlı veya sivil başka otoritelerin tahakkümü için olmamalıydı.

  Genel ve parasız eğitim...
  Genel ve eşit oy...
  Kamu hizmetinden eşit faydalanma ve kamu hizmetine aday olabilme hakkı...
  Fırsat eşitliği...
  İmtiyazların sona erdirilmesi, imtiyazlara fırsat verilmemesi...

  Zümre egemenliğinin ortadan kaldırılması, zümre egemenliklerine geçit verilmemesi... gibi ilkeler, idealler bunun içindi.

  Fiilen hayatta ne olup olmadığı, ne kadar olup olmadığı, neyin hayal olup olmadığı, neyin mümkün sayılıp sayılmadığı bir yana...

  Karşınıza geçen sivil veya asker "otoriteler"in ne anlattığı, "tarih"in nasıl aktığı veya nasıl yorumlandığı... hepsi bir yana...

  "Cumhuriyet" diye bir şeyden bahsedecekseniz, öncelikle "adalet duygusu"dur.

  O yüzden, bizim "Cumhuriyet", olan biten bir yana, bunlara ciddi bir ufuk açılması bakımından çok önemli bir tarihi dönemeçtir; çünkü "cumhuriyet" üstüne düşünmekte, "cumhuriyet"in kendisi en önemli adımdır!

  Lakin, vurulacağı önemli tartı da bizatihi adını aldığı "kavram"dır.

  "Cumhuriyetimiz", adalet duygusuyla yüklü ve adalet duygusu veren bir terkibe ne kadar sahip?

  "Cumhuriyetiniz"; ezilenin, dışlananın, hırpalananın, tahakküm altına alınanın, baskı görenin, farklı doğanın ve farklı olanın, mağdur kalanın, mazlum düşenin, haksızlığa uğrayanın, kimsesizin özgürlüklerini, haklarını, haysiyetini, varlığını, kimliğini, kişiliğini, insanlığını; eşitlik ve kardeşlik ilkeleriyle korumak için çırpınıyor mu?

  Yoksa, başta çok "cumhuriyetçi" görünenler, büyük sivil veya askerler, bu rejimi; insanların etnik kökeni, inancı, mezhebi, ibadeti, inançsızlığı, farklı düşünceleri, eleştirileri, hak talepleri, maddi vaziyeti, çaresizliği, korkuları, statüleri, sınıfları, rütbeleri, eğitimsizlikleri, güvencesizlikleri yüzünden maddi, manevi, ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel, sınıfsal olarak ezildikleri, hırpalandıkları bir hale mi sokup çıkardılar?

  Bu memleketin temel sorularından biri o yüzden temeldendir:

  1. Cumhuriyetçiler hakikaten cumhuriyetçi mi?
  2. Demokratlar hakikaten demokrat mı?

  (Kimi "liberaller"in hakikaten hep "liberal" olması gerekmiyor; onlar "serbest"!)

  ABD'de köleciliğe karşı çıkarak "Amerikan devrimi"nin "insan hakları" ilkelerini "Güneyliler"e hatırlatmak üzere 154 yıl önce yeni bir partiye ve silaha sarılanlar "Cumhuriyetçiler"di.

  Sonradan ne hale geldiler, biliyorsunuz!

  Bugünün "etnik veya dini ırkçıları"nın çoğu hangi partinin şeyinde, biliyorsunuz.

 3. #3
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart

  Demokasi olmadan darbeci cumhuriyet halka zulüm.

 4. #4
  Pürheves Rica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  229

  Standart

  Cumhuriyetiniz"; ezilenin, dışlananın, hırpalananın, tahakküm altına alınanın, baskı görenin, farklı doğanın ve farklı olanın, mağdur kalanın, mazlum düşenin, haksızlığa uğrayanın, kimsesizin özgürlüklerini, haklarını, haysiyetini, varlığını, kimliğini, kişiliğini, insanlığını; eşitlik ve kardeşlik ilkeleriyle korumak için çırpınıyor mu?


  cumhuriyet kimin için cumhuriyet demeden gecemiyorm..
  Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cumhuriyet, adalet ve meşverettir
  By Bîçare S.V. in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29.10.11, 12:34
 2. Cumhuriyet Bayramı!!!
  By Barla in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 29.10.08, 15:23
 3. Cumhuriyet-Mustafa
  By sitem in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.10.08, 11:17
 4. Said-i Nursi ve Cumhuriyet
  By mikerdem in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 18.04.08, 21:19
 5. Cumhuriyet Ne Değildir?
  By HakanBa in forum Gündem
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 31.10.07, 16:48

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0