Krizin merkezi ABD’nin son silahı yeni bir faiz indirimi. ABD’de finans uzmanları faizleri bu kadar aşağı çekmişken "Faizsiz bankacılığı" tartışıyor.

FED faizleri yıllık yüzde 2 düzeyine kadar indirdi ancak, asıl hedef ABD' de yıllık faizi yüzde yüzde 1 hatta daha altına indirmek. FED'in bu planının tutması için öncelikle bundan sonra da en az 1 puanlık indirim yaparak borsalara hayat öpücüğü vermesi gerekiyor.

SUUDİ ARABİSTAN'DA "İSLAMİ BANKACILIK" İNCELENDİ

Şimdi ABD’de finans uzmanları yükselen İslami finanstan pay alabilmek için kolları sıvadı. ABD Hazine Bakanlığı’nın ikinci adamı, Müsteşar Robert Kimmitt de bu amaçla Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Kimmit, burada yaptığı açıklamalarda ABD yönetiminin, küresel finansal krizle mücadelede ne ölçüde yararlı olabileceğini belirlemek amacıyla “İslami bankacılığı”nı başlıca yönleriyle incelediğini belirtti.

G-20 ZİRVESİNDE İSLAMİ BANKACILIK KONUŞULABİLİR

Türkiye’nin de katılımıyla 15 Kasım'da Washington’da yapılacak G-20 zirvesinin ajandasının titizlikle hazırlandığını çünkü bir gün içerisinden çok önemli konuların konuşulacağını hatırlatan Kimmit, “Bu gündemde İslami bankacılık olacak mı olmayacak mı bilmiyorum ancak bu konu kamu ve özel sektörlerde konuşuluyor” dedi. Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı’ndaki uzmanların İslami bankacılığının önemli özelliklerini halihazırda öğrenmeye çalıştıklarını kaydetti.

İSLAMİ BANKACILIK DENEYİMLERİNDEN FAYDALANACAKLAR

Yine de Kimmit, ülkesinin farklı hükümetler ve merkez bankalarının ekonomik konularla başa çıkmakla ilgili aktivitelerine odaklandığını ekledi. Kimmit, G-20 ülkeleri arasında, İngiltere’nin yanında Endonezya ve Türkiye gibi Müslüman ülkelerin 10 senedir var olduklarını işaret ederek bu ülkelerden temsilcilerin var olan kriz ışığında İslami bankacılık deneyimlerinin aktarabileceğini söyledi.

MORALHABER