MÜSİAD’IN evsahipliğinde düzenlenen 12’inci Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi’nde İslam ülkeleri arasında kurulması için uzun süredir tartışılan IMF benzeri bir kurumun oluşturulması için ilk adım atıldı. Forum bildirgesinde İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ülkelerini uluslararası finans piyasalarında güçlendirmek için, ortak bir para fonu, banka ve şirketler için derecelendirme sisteminin oluşturulmasının teşvik edilmesi sonucu çıktı.

2 BİN 200 İŞADAMI KATILDI

61 ülkeden 2 bin 200 işadamı ve delegenin katılımıyla gerçekleştirilen kongrenin ardından, yayınlanan sonuç bildirgesinde, özellikle doğrudan ve dolaylı olarak İSEDAK toplantılarında detaylandırılan Tercihli Gümrük Anlaşmalarına da katkıda bulunacak karşılıklı Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalanması kararlaştırıldı. Bu arada, 13. IBF Kongresi 11-16 Ekim 2009 tarihinde Kahire’de yapılacak.

GÜMRÜKLER SIFIRLANSIN

DEVLET Bakanı Kürşad Tüzmen, İslam ülkeleri arasında serbest ticaret alanı oluşturarak, gümrükleri sıfırlama önerisinde bulundu. Tüzmen, gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi. Tüzmen, ‘İslam ülkeleri arasında, serbest ticaret alanı oluşturalım, gümrükleri sıfırlayalım. Ticaretimiz hızlı artar’ dedi. Serbest ticaret alanının krizlere karşı panzehir olacağını da kaydeden Tüzmen, bunun bütün ülkeleri küresel krizlere karşı dirençli hale getireceğini belirtti.
star

changeTarget(document.getElementById("news_content "))