Doların ateşi düşmüyor


Euro/dolar paritesinin 1.5 yılın en düşük düzeyine gerilemesiyle dolar içeride 1,53’e dayandı. Borsa ilk seansta yüzde 4.3 yükseldi.


İSTANBUL - Gelişen piyasalar ABD’nin destek paketlerine bir yenisini daha eklemesinin iyimserliğini yaşarken, gelişmekte olan piyasalarda sıkıntı sürüyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının gelişen piyasaları izlemeye devam etmesi ve hedge fon çıkışlarıyla, özellikle gelişmekte olan piyasa para birimleri değer kaybediyor.

Fed Başkanı Ben Bernanke’nin yeni bir paketi desteklemesi uluslararası piyasalarda doların yükselmesine neden oldu. Euro/dolar paritesi 1,3237’ye kadar gerileyerek 1.5 yılın en düşük seviyesinden işlem gördü.

Doların değer kazanmasında, bankaların fonlama ihtiyacı için dolara yönelmesi ve Fed dışındaki merkez bankalarının faiz indirmeye devam edeceği beklentisi de rol oynadı.

DOLAR 1,53’E DAYANDI
İçeride de doların yükselişi sürdü. Dün 1,48’e kadar gerileyen dolar bankalararası piyasada parite hareketinin de etkisiyle 1,5280 YTL’ye kadar yükseldi. Gösterge kağıdın bileşik faizi de yüzde 21.70 ile 16 Temmuz’dan bu yana en yüksek değerini gördü.

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci yayımladığı notta, gelişmiş ülkelerde satış baskısının dinmesi ve mali piyasaların dengeye kavuşmasına rağmen Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yüksek cari işlemler açığı veren ülkelerin önümüzdeki döneme ilişkin görünümünün pek net durmadığını, yurtiçi hedge fon satışları ve not indirimleri olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’nin kısa vadede güveni yeniden tesis edebilmesi için IMF ile yeni bir anlaşmayı hayata geçirmesi gerekebilir. Mali piyasalara yönelik tahminlerde bulunmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Dün, vergi haberi ve yurt dışı piyasalardaki olumlu hava sonucu dolar/YTL kurunda düşüş olabileceğini tahmin ediyorduk. Ancak, hedge fon satışları bunu mümkün kılmadı. Teknik olarak baktığımız zaman yukarıda 1,53 seviyesi var. Aşağıda ise, yükseliş çok sert olduğundan, 1,44-1,49 aralığı boş duruyor. Faiz ve hisse senedi piyasalarında bugün hafif çaplı olumlu eğilim olabilir.”

İMKB YÜZDE 4.3 YÜKSELDİ
Bernanke’nin yeni paket açıklamasıyla ABD borsalarında yüzde 5’e yakın yükselişler olmasının ardından Asya’da karışık seyir gözleniyor. Tokyo Borsası’nda yüzde 3’ü aşan artış yaşanırken, Hong Kong Borsası’nda düşüş var.

İMKB de olumlu hava görülüyor. İMKB Ulusal 100 Endeksi ilk seansta 1.158 puan artışla 27 bin 922 puana çıktı. Hisse senetlerinin değer kazancı yüzde 4.3 olarak gerçekleşti. Avrupa borsalarında da yüzde 1’in üzerinde artışlar var.

Ata Portföy’den Fon Yöneticisi Cem Tözge, “Yurtdışı borsaların etkisiyle İMKB alıcılı seyrediyor. Yurtdışı piyasalarda yeni önlemlerin açıklanması beklentisiyle olumlu bir hava var” dedi.

ALTIN VE PETROLDE DÜŞÜŞ
Doların Euro karşısında güçlenmesiyle altın fiyatlarında düşüş yaşandı. Spot altın yüzde 2 düşüşle 777 dolara kadar geriledi.

OPEC’in bu hafta gerçekleştireceği olağanüstü zirvede üretim kısıntısına gideceği beklentisiyle yükselen petrol fiyatları da düşüşte. Sabah 75.69 doları gören ABD ham petrolü 73 dolara geriledi; Brent petrolü de 71 dolara indi.

http://www.ntvmsnbc.com/news/463046.asp