Aktütün Sınır Karakolu'na gerçekleştirilen hain saldırıların bölücü örgütün Kandil'de gerçekleştirdiği 10. Kongresi'nde kararlaştırıldığı ortaya çıktı


Aktütün Sınır Karakolu'na gerçekleştirilen hain saldırıların bölücü örgütün 21-30 Ağustos tarihlerinde Kandil'de gerçekleştirdiği 10. Kongresi'nde kararlaştırıldığı ortaya çıktı. Toplantı 10 gün sürdü ve Roj TV Kandil'den görüntüler, röportajlar yayınladı.
Bugün gazetesinin haberine göre Terör örgütünün Avrupa'daki ve Ortadoğu'daki tüm yöneticilerinin katıldığı bin 200 kişilik kongrede alınan kararların bugün yaşanan olayların habercisi olduğu belirlendi. Bölücü yayın organı Roj TV tarafından günler öncesinden haber verilen ve canlı bağlantılar yapılan toplantıda teröristbaşı Öcalan'ın İmralı'dan çıkarma sürecinin başlatıldığı ilan edildi.
TSK NEDEN OPERASYON YAPILMADIĞINI AÇIKLASIN
Aktütün baskınında ihmal olup olmadığı tartışmaları henüz gündemden düşmemişken, gazeteci Avni Özgürel müthiş bir iddia ortaya attı. Eylem stratejilerini belirlemek için 21 Ağustos'ta bin 200 PKK yöneticisinin Kandil'de kongre düzenlediğini anlatan Özgürel, "Kandil'de üç kişi değil, bin 200 kişi toplandı ama Silahlı Kuvvetler, ağustos ayı boyunca Kandil'e tek bir hava operasyonu yapmadı" dedi.
Özgürel, PKK'nın Aktütün ve Diyarbakır saldırıları kararlarının da bu kongrede alındığına işaret ederek, terör örgütünün yayın organı Roj TV'nin günler öncesinden kongre ile ilgili duyurular yaptığını ve kongrede yapılmış röportajları yayınladığını söyledi. "Roj TV, '21 Ağustos'ta onuncu kongremiz Kandil'de toplanıyor' diye durmadan yayın yaptı" diyen Özgürel, şunları kaydetti:
Hepsi oradaydı
"Kongre'ye PKK'nın Avrupa'dakiler dahil bütün yönetici kadrosu katıldı. Cemil Bayıklar, Murat Karayılanlar hepsi oradaydı. Toplantı 10 gün sürdü ve Roj TV Kandil'den görüntüler, röportajlar yayınladı. 21 Ağustos, Aktütün baskınından iki hafta öncesi demek. PKK'nın 30 Ağustos'a kadar süren kongresine PEJAK da katıldı. PEJAK Başkanı Hacı Ahmet 'Bundan sonra birinci hedefimiz Türkiye' diye bir bildiri yayınladı. Bütün bunlar 10 gün boyunca oldu."
Özgürel, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, neden harekat yapılmadığını açıklaması gerektiğini söyledi. Halkın bu sorunun cevabını öğrenmek isteyeceğinin altını çizen Özgürel, şu soruları yöneltti: "PKK'yı bitirmek istiyor idiysen ve öfkeliysen, PKK'nın bütün yönetim kademesi ve kadrosu oradaydı. PKK tasfiye edilebilirdi." Saddam Hüseyin'in yer altında yaşarken yakalandığına atıfta bulunan Özgürel, TSK'nın çok derin mağaraları vurabilecek silah imkanlarına sahip olduğunu belirtti.
TARİH TAKERRÜR ETTİ
Benzer bir olay 1994'te yaşandı. Olayın tanığı ise bugünlerde siyaset sahnesine çıkan emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu. Emekli Paşa, o gün kaçırılan büyük fırsatı 'Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok' adlı kitabında tüm çıplaklığıyla anlattı.
O dönem Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığı'nı yapman Pamukoğlu, PKK'nın 5. Kongresi için toplanacağı istihbaratını alınca toplantı tarihinin kendisine bildirilmesini istedi. 1995'in Ocak ayında Genelkurmay'daki seminere çağrılan Pamukoğlu, kongrenin birkaç ay önce gerçekleştirildiğini ve istihbaratın an be an takip ettiğini öğrenince başından kaynar sular dökülür. Pamukoğlu o günü kitabında şöyle anlatıyor:
"...-Anlamakta zorlanıyorum. Nasıl haberimiz olmaz? Tepelerine inip hepsinin işini bitirmeliydik, dedim.
MİT Daire Başkanı: "..-Bilgiler adres gruplarına gönderildi efendim, demekle yetindi...
PKK'YI BİTİRMEK İSTEMİYORLAR
Gazeteci yazar Ümit Fırat, 1200 PKK'lının bir araya geldiği bir kongreye operasyon düzenlenmemesini, "PKK'yı bitirmek istemiyorlar" sözleriyle açıkladı. Bu çatışmanın bitirilmemesini bir takım güçler tarafından ayarlanıyor, sağlanıyor" diyen Fırat, "2004'e gelindiği zaman da, adeta PKK'yı yedekleyip, yeniden silaha sarılmasına adeta hazırlık süreci yaşattılar. Abdullah Öcalan'da açıklamalarında birkaç defa topu Ergenekon'a attı. 'Biz çatışmaya kendimiz karar vermedik, bizi zorladılar' dedi. Bu biraz dikkate alınmalı" diye konuştu.
Fırat, 2005 yılında yazdığı 'Türkiye PKK'yı Bitirmek İstiyor mu?' başlıklı makalesinde bu konuya değindiğini belirterek, "Teröristi bitirmek isteselerdi, bir tane operasyon daha yaparlardı. Kuşatıp toplayabilirlerdi ya da imha edebilirlerdi. Bu büyük bir skandal olurdu ama bunu göze alabilirlerdi" ifadelerini kullandı.
KONGRE TARİHİNDE OPERASYON OLMAMIŞ
Terör örgütü PKK'nın 1200 kişiyle toplanıp Kandil'de 21-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirdiği kongreye TSK tarafından operasyon yapılıp yapılmadığı merak konusu oldu. Terör örgüne yönelik yapılan her operasyonu Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden duyuran TSK'nın söz konusu tarihlerde bir operasyon yaptığı görülmüyor. Bu tarihlere en yakın operasyonlar ise 16 Ağustos gecesi Avaşin- Basyan Bölgesi'ne ve 25 Eylül gecesi ise Kandil'e hava taarruzunun düzenlendiği yer alıyor.