CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, ibadet sahnesini şart koşan ve başı açık tek kadın görüntüsü bulunmayan dizilerin Türkiye’ye getirilme amacının, "Atatürk’ü değil, Humeyni’yi seviyorum" diyen gençlerin sayısını artırmak olduğunu savundu.

Arıtman, "Gerekirse yargı yoluyla engelleriz" dedi. İran dizilerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine aykırı olduğunu savunan Arıtman şunları söyledi: "TRT Genel Müdürü, bu dizilere meraklıysa alsın, kendi evinde izlesin, kendi çocuklarını zehirlesin. Ama Türk Milletinin çocuklarını zehirlemesine asla izin vermeyeceğiz.

İran’a kadar kovalarız

Hem toplumsal kamuoyu yaratırız, hem gerçek amacını mahkeme yoluyla ispatlarız. O dizileri yayınlamaya kalkması vaktinden önce sonunu getirecektir. Ne cumhurbaşkanı, ne başbakan tutabilir. Bu işin peşini bırakmam. İran’a kaçıncaya kadar kovalarım."

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’nun CHP’li üyesi Ahmet Ersin de hükümetin politikalarıyla ılımlı İslam anlayışına yatkın nesil yetiştirmeye çalıştığını savunarak, şunları söyledi: "Türk kültüründe ciddi erozyon ve bozulma var. İran’ın dini içerikli dizilerinin Türk kültürüne ne faydası olabilir. Tam tersine özendirici sonuçları olur. Bizim çağdaş görünümlü oyuncuların rol aldığı dizilerimiz bu nedenle bazı Arap ülkelerinde yasaklanır noktaya geldi. Kendi inançlarına, kültürlerine ters geldiği için yasakladılar. İran rejimi, inanç ve sosyal yapısıyla Türklerinki aynı değil, yeni bir kültür operasyonu başlatılıyor."

turktıme