+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Ahmet Hakan’dan Hayrettin Karaman’a Sorular!

 1. #1
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart Ahmet Hakan’dan Hayrettin Karaman’a Sorular!

  ÇOK saygı duyduğum ilahiyat profesörü Hayrettin Karaman Hoca, fetvayı vermiş... Demiş ki: "Başbakan Erdoğan haklıdır... O gazeteler alınmasın... Zinhar haramdır."

  Saygı duyarım...Ancak...

  "İmam-ı Azam haşmeti"ne sahip olduğunu düşündüğüm Hayrettin Hoca’nın, "AKP’nin gayri resmi fetva makamı" muamelesine tabi tutulmasına gönlüm rıza göstermez...

  Bu nedenle Hayrettin Hoca, tek fetvayla yetinmemelidir...Aşağıdaki soruların yanıtlarını da vermelidir...

  SORU BİR: Camianın edepsizliğiyle maruf bir gazetesi var... Bu gazetenin ne elinden, ne dilinden eminiz... Nifak tohumları ekiyorlar, nefret ettiriyorlar, iftira atıyorlar, yalan yazıyorlar, bel altı vuruyorlar, hedef gösteriyorlar, küfür ediyorlar... Sayın Hocam... Söyler misiniz? Bu gazeteyi alıp evlerimizin başköşesine yerleştirmemizin İslami açıdan hükmü nedir? "Helal" midir? "Mekruh" mudur? Yoksa "bidat-i hasene" midir?

  SORU İKİ: Daha düne kadar çulsuz gezenlerin, AKP’nin iktidara gelmesinin ardından "Armani" takılmaları hususunda ne buyurursunuz hocam? "Devletin malı deniz / yemeyen keriz" midir? "Beytülmal"e el uzatmanın bir hükmü vardı bu dinde... Sahi neydi o hüküm?

  SORU ÜÇ: Eğer gazete satın alırken bile İslami hükümlere göre hareket etme zorunluluğu varsa... Parti tutarken de İslami ölçülere göre hareket etmek gerekmez mi? O halde fetvayı talep edelim: AKP’ye oy vermenin hükmü nedir hocam? Dengir Bey’in partisine oy vermezsek "patates dini"nden mi olacağız? Eğer böyle ise Erbakan Hoca’mızın suçu neydi be hocam?

  SORU DÖRT: CHP’li olmak, küfür ehli olmakla eşdeğer midir? CHP’ye oy vermenin hükmü nedir hocam? Bir fetva verseniz de boşu boşuna siyaset tartışmasıyla, seçimle falan zaman kaybetmesek... "Ulema" söylese, biz de uysak...

  SORU BEŞ: Eliniz değmişken şu "bizim hırsız" konusuna da bir değinseniz hocam... Hani şu meşhur "Müslüman yapınca masumdur önyargısı, kafir yapınca suçludur önyargısı" meselesine... İslam kabile dini midir hocam? Adalet diye bir şey yok muydu bu dinde hocam?

  SORU ALTI: AKP iktidarında "çocuklarımızın geleceği" diye bir vurgu belirginlik kazandı... "Başkalarının çocuklarının geleceği" ile zerre kadar ilgilenmeyip, mesela "Kemal Abi’nin çocuklarının geleceği"ne yoğunlaşmanın İslam’da yeri nedir hocam?

  "Mal da yalan mülk de yalan" değil miydi hocam? Peki "Kemal Abi" neden bu kadar oyalanıyor hocam?

  SORU YEDİ: AKP değişmiş midir hocam? Yoksa "Siz bakmayın merkez sağ falan dediklerine... Kanuni zorunluluklar gereği böyle diyorlar... Hepsi sonuna kadar mücahittir" falan diye mi düşünüyorsunuz? Eğer böyle düşünüyorsanız neden açıkça yazmıyorsunuz hocam? İmam-ı Azam kaç yıl hapis yatmıştı hocam?

 2. #2
  Dost kızılırmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesajlar
  2

  Standart

  Yazının kurgusu anlamı yerinde olmuş.
  Herkesin ne okuyacağına nasıl okuyacağına kimse karar veremez..
  düşünceye özgürlük diyorsak benim okuyacağım gazetelere kimsenin karışma hakkı söz konusu bile olamaz...okuduğumuz gazetelerin ana yapısını elbette sorgulayacagız...şunu şunu okumama almama gibi bir fetvanın veya bir diktalıgın gerekçesi inançlada açıklanamaz...

  milliyet ,hürriyet,radikal, vs vs gibi gazetelerde dogruyu yazan haber detayları hiç yokmudur ? elbette var... kanal 7 ve almanya davalarında başbakanın (haber) yaptı diye köpürdüğü bu gazetelerin zaten hergün tirajları artmış bulunuyor...

  almayın okumayın tepkisi dikta tepkisidir...

 3. #3
  Gayyur Seyfullah Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  Belli Olmuyor!..
  Mesajlar
  141

  Standart

  A.H.C un karışmadığı - dahası laf atmadığı - bir Hayrettin Karaman kalmıştı ki ona da üfürmüş.Zoruna gidince tabi böyle olması doğaldır.Bu adamı tanıyor millet...Hakkında gelenler var o yüzden kabus görüyor olsa gerek.

  Soruya bakın hele;

  Nifak tohumları ekiyorlar, nefret ettiriyorlar, iftira atıyorlar, yalan yazıyorlar, bel altı vuruyorlar, hedef gösteriyorlar, küfür ediyorlar
  hedef gösteren kimmiş çok açık değil mi? BOŞ bomBOŞ...
  "Düşmanlarım bana ne yapabilir ki? Ben cennetimi yüreğimde taşıyorum,nereye gitsem o benimle gelir.
  Hapsedilmem halvet,sürgün edilmem hicret,öldürülmem şehadettir.Değil mi ki göğsümde ALLAH (CELLE CELLALUHU)'ın Kitabı ve Rasulü'nün sünneti vardır!"

 4. #4
  Müdakkik Üye Eyüpşan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  894

  Standart

  Bahsettiği gazete eğer Zaman gazetesi ise, kısmen haklı görüyorum. Yanına bir de STV'yi ekleyerek.

  Sistemle hiçbir zaman çakışmayıp, kendi menfaatlerine ters durumlardan darbeye karşı en âlâ tepkiyi gösteren ancak, mevzu başkaları olduğu zaman dibine kadar militarist yayınlar yapan bir gazetedir zaman. STV de öyle.

  Zira önceden ikisini de çok sever ve takip ederdim.
  Artık stv'yi artık seyretmiyor, zamanı artık okumuyorum.

  Gerçekten de AKP li olmayanlara ciddi anlamda dinsiz muamelesi yapılması da bir gerçek. Biz AKP ye oy verdik, benim annem bile "Aaa tayyip müslüman adam, ondan" diyor.

  Meydanlarda, mitinglerde sürekli kuran ayetleri okumak ne kadar dürüstçe?

  Arkadaşlar kabul etmeliyiz.
  Sürekli birileri geldi geçti, dinî duygularımızı kullandı.

  Kızmıyorum Erdoğan'a.
  O da payına düşeni aldı.
  Şimdi doğuya da dinî söylemlerle gidiyor, "ümmetçilik" oynuyor ancak ümmet olmanın gerektirdiklerine sırt dönüyor.

  Ama ennihayetinde MHP veya CHP den iyidir.

  Ahmet Hakan'da bazen doğru konuşuyor o da ayrı.
  Her ne kadar sinir bir adam olsa bile.

 5. #5
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Ciner grubuna geçeceği söyleniyor, belki oraya geçince değişir.

 6. #6
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart Karaman'ın Ahmet Hakan'a Cevabı

  Türkiye'nin önde gelen İslam hukukçularından Prof. Dr. Hayrettin Karaman bugünkü yazısında Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun'a cevap verdi. 25 Eylül'de "Boykot Çağrısı" başlıklı yazısına tepki gösteren Ahmet Hakan, 29 Eylül'de "Caizmidir hocam" diyerek Karaman'a bazı sorular sormuştu. Karaman Yeni Şafak gazetesindeki köşesinden bugün isim vermeden Ahmet Hakan'a cevap verdi ve "Boykot çağrısı"nın arkasında olduğunu bir kez daha yeniledi.

  İşte o yazı...
  Dine, ahlaka, edebe karşı, hakka ve hukuka aykırı yayın yapan medyayı para vererek (para ile satın alarak ve özellikle reklam vererek) desteklemenin haram olduğunu yazdım. Başbakan'ın çağrısı ile yakın bir zamana düştüğü için sözlerim siyasi alana çekildi, bazı çevrelerce ona destek olarak algılandı. Buna delil olarak da "daha önce niçin yazmadın" dediler, daha önce de yazdığımı örnek vererek ispatladım, birkaç örnek daha -sonraki günlerde- vereceğim. Bunun dışında yapılan ortak eleştirilere ve sorulara birkaç yazıda cevap verdim. Bu son cevabi yazımda bir soruya cevap vereceğim. Gerçi aynı yazarın başka sorular da var, ama bunların bir kısmına genel olarak cevap verdim, bir kısmına ("filan partiye oy verenler kâfir midir?" gibi uygunsuz sorulara) ise cevap vermem beklenemez.

  Soru:
  "AKP değişmiş midir hocam? Yoksa "Siz bakmayın merkez sağ falan dediklerine... Kanuni zorunluluklar gereği böyle diyorlar... Hepsi sonuna kadar mücahittir" falan diye mi düşünüyorsunuz? Eğer böyle düşünüyorsanız neden açıkça yazmıyorsunuz hocam? İmam-ı Azam kaç yıl hapis yatmıştı hocam?"
  Cevap:
  İmam-ı A'zam'dan başlayalım. Onun yıllarca hapis yatması ve işkence görmesinin sebebi, şeriattan sapmalara ve zamanındaki Emevîler gibi sapanlara karşı cephe alması ve Ehl-i beyt'i tutması, siyasi olarak da onları desteklemesidir.

  Din önderleri particilik yapamaz, parti içinde siyaset yapmaları da uygun değildir. Ama "davaları, amaçları, çizgileri bakımından dünyada ve ülkede olup biteni takip etmek, gerektiğinde doğru bildiğini söylemek" siyaset ise bundan onlar da uzak duramazlar.

  AK Parti kurucuları ve mensupları milyonlarca insandan ibarettir; bunların tamamının –her konuda- aynı görüşte oldukları düşünülemez. İlk sırada akla gelen birkaç isim kast ediliyorsa bunların şeriat devleti kurma peşinde olduklarını düşünmek abesle iştiğaldir, saçmadır. Hedeflerinin gerçek ve kamil bir demokrasi, din özgürlüğünü garanti altına alan bir laiklik uygulaması ve güçlü bir devlet olduğuna inanıyorum.

  Açıkça yazmaya gelince, siteme ve dört ciltlik "Laik Düzende Dini Yaşamak" isimli -yazılarımı toplayan- kitaba bakılırsa benim çizgim ve duruşum hakkında doğru bilgi elde edilir.
  Bazı dostların da "Hoca'nın, şu gazeteleri okumayın demesi şık olmadı" dediklerini duydum. Bu sebeple ne dediğimi -özet kısmını- bir daha tekrarlayayım:

  Sözün özü:
  Kadın vücudu üzerinden para kazanan, kalitesiz ve faydasız diziler yayınlayan, din deyince tüyleri ürperen, her gün dini hareketler, uygulamalar, örgütler ve hizmetler aleyhinde yayın yapan, işi gücü Kur'an Kursları, İmam Hatip Okulları, başörtüsü, tarikatlar, din hizmeti için kurulmuş dernekler ve vakıflarla uğraşmak olan, dedektif gibi bunları takip eden, yalan yanlış haberler yapan… gazeteleri ve kanalları evlerinize sokmayın, satın alarak ve reklam vererek desteklemeyin; aksi halde manevi sorumluluğunuzun ağır olacağını unutmayın.

  Evet, bunu söyledim ve sözümün arkasındayım. Eğer demokrasi ve basın hürriyeti birilerine bunları yapma imkanı veriyorsa, başkalarına da tenkit etme, tavır koyma, gerektiğinde boykot etme hak ve imkanı veriyor demektir.

  Son bir not:
  Dinsiz veya amelsiz olmak başkadır, dine ve dindara (dindarlaşmaya da) karşı olmak, buna karşı mücadele etmek başkadır. Birinciler ile diyalog kurulur, ortak alanlarda işbirliği yapılır, farklılık içinde bir çeşit birlik oluşturulur, ama ikinciler ile ancak mücadele edilir ve onlara karşı haklar korunur.
  Yeni Şafak
  Konu Yonetici tarafından (06.10.08 Saat 09:30 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Hayrettin Karaman'dan Hürriyet'i Şok Edecek Fetva
  By muhibbülkurra in forum Gündem
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 15.02.09, 14:35
 2. Cevaplar: 25
  Son Mesaj: 22.11.08, 20:52
 3. Ahmet Hakan’a Nefretin 8 Sebebi…
  By elips in forum Gündem
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 23.09.08, 08:15
 4. Sigara ve Benzerleri: Hayrettin Karaman
  By insirah in forum Fıkıh
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 23.12.07, 16:15
 5. Hayrettin Karaman'dan Açıklama; Gazoz Meselesi
  By Ebu Hasan in forum Sağlık
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.10.06, 16:27

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0