+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 29

Konu: Bu Yazıyı Hem Başörtülüler Hem Açıklar Okusun!

 1. #1
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart Bu Yazıyı Hem Başörtülüler Hem Açıklar Okusun!


  Başını örtenler:

  Eğer inanmadan örtünüyorsanız, başörtüsünü çıkarınız.
  Eğer siyasi simge olarak örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer mahalle baskısı ile örtüyorsanız çıkarınız.
  Eğer babanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer kocanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer ağabeyinizin baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer yaşadığınız ortamda prim yaptığı için örtüyorsanız, başörtünüzü çıkarınız.


  Eğer gelenek olduğu için örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer sizi güzelleştirdiği için başınızı örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer Allah için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.
  Eğer inandığınız için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.
  Eğer dini gereklilik için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz devam ediniz. Ancak artık özgür olmadığınızı unutmayın. Başörtüsü ile sakız çiğneyerek dolaşamazsınız. Karşı cinsle sarmaş dolaş olamazsınız. Artık temsil ettiğiniz bazı değerlerin var olduğunu unutmayınız.


  Eğer inandığınız için örtünüyorsanız içini doldurunuz. Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, hoşgörünüzle örnek olurken; ahlakî anlayışınız, oturup kalkışınızda da daha dikkatli olmalısınız.
  Çünkü başörtüsü sizin için hem bir hak hem bir değerdir.
  Haktır; çünkü sonradan çıkarılmış bir kavram değildir. 1400 yıllık bir geçmişi vardır. O halde örtündüğünüz gibi yaşayın. Yaşadığınız gibi örtünün.

  Karşı çıkanlar:
  Başörtüsüne size ölümü hatırlattığı için karşıysanız, vazgeçiniz. Ölüm vardır ve gerçektir.

  Başörtüsüne din karşıtlığınız sebebiyle muhalifseniz, vazgeçiniz. Dinin teselli etme ve hayata anlam katma gücünü yok edemezsiniz.
  Başörtüsüne korktuğunuz için karşıysanız, korkunuzu analiz ediniz.
  Korkunuz dini bir veriden kaynaklanıyorsa, o veriyi tartışınız.
  Korkunuz dinin yanlış yorumlarından kaynaklanıyorsa, doğru yorum bulmak ya da oluşturmak için mücadele ediniz.


  Korkunuz küçük kentler ve Anadolu’daki mahalle baskısı ile insanlarla diyologa giriniz. Birlikte yaşama bilincini oluşturmak gibi bir misyon üstleniniz. Yasağı yasakla gidermek çözüm olamaz.
  Korkunuz İran gibi olmaktan kaynaklanıyorsa, başörtüsüne karşı çıkmak yerine radikalliğe karşı çıkınız.
  Korkunuz Atatürkçülüğün tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa hangi Atatürk’ü savunduğunuzu sorgulayınız.
  Korkunuz Cumhuriyetin tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa “Tek Parti Cumhuriyeti”ni mi, “Çok Partili Cumhuriyeti” mi savunduğunuzu sorgulayınız.
  Korkunuzun sebebi özgürlüklerin kaybolması ise, ise herkese özgür yaşayacağı ortam sağlayacak çözümler üretiniz.


  Korkunuz laikliğin tehlikede olmasından ileri geliyorsa, laiklikle din karşıtlığını karıştırıp karıştırmadığınızı sorgulayınız.
  Korkunuz sahip olduklarınızı yitirmekse, elde ettiğiniz varlıklara “düşünceye karşı düşünce” yöntemiyle mi mücadele ediyorsunuz, bunu sorgulayınız.
  Başörtülü birini gördüğünüzde size ‘dinsiz’ denildiğini hissediyorsanı z, vazgeçiniz. Çünkü bu sizin algınız olabilir. Niyet okuyarak hükme varmak, insanı realite körlüğüne götürür.


  Başörtülü bir kadını gördüğünüzde, ‘dinde böyle bir uygulama yok’ diye düşünüyorsanız, bırakınız onu konunun uzmanları söylesin. Bilimsel cahillik yapmayınız.
  Başörtüsünü ‘gericilik’ olarak değerlendiriyorsanı z, asıl gericiliğin öğrenme hakkını engelleme olduğunu görünüz. Gericilikle mücadele cehaletle mücadeledir; dinle mücadele değildir.


  Başörtülüleri ‘kendilerini kısıtlayan insanlar’ olarak görüyorsanız, inandığı değerler için zevklerinden vazgeçenlere saygı duyunuz.
  Başörtülüler size ‘Usame Bin Ladin’i hatırlatıyorsa, zihin haritanızı değiştiriniz. Radikal din anlayışının, İslam dininin ilk doğuşunda üç halifeyi öldürdüğünü unutmayınız.
  Başörtüsünü görünce ‘dinî faşizm’den korkuyorsanız, Hitler’den hareketle ‘bütün Almanlar faşisttir’ deme adaletsizliğini yapmayınız.


  Başörtülüler, size ‘tehdit altında olduğunuz’ izlenimini veriyorlarsa, kendinize konuyu kişiselleştirip kişiselleştirmediğ inizi sorunuz. Başörtülülerle konuşmayı deneyiniz. Önyargıları, diyaloglar aydınlatır.
  Bir insanın başının zorla kapatılmasından yana iseniz, ceberutsunuz. İslam tarihinde selefi, harici radikalizm yorumu bunu öngörmüştür.
  Bir insanın başını zorla açtırıyorsanız yine ceberutsunuz. Bu durum, din karşıtlığını dogma haline getirdiğinizin ispatıdır: Kendinizle yüzleşiniz. Belki de ‘Modern Tiran’lığı savunuyorsunuz.


  Güç kullanarak kendi dogmalarınızı kabul ettirmek istiyorsanız, siz Ortaçağ’a aitsiniz. Dinî görünümlü ya da modern görünümlü olmanız fark etmez.
  Siyasî talebi olmayan bir genç kızın inançlarının gereğine göre yaşamasına karşı çıkıyorsanız, laikliğe de karşı çıkıyorsunuz demektir.


  Siyasî talebi olmayan bir ailelerin çocuklarına dinin öngördüğü ahlakî normları öğretmeyi, din dersi vermelerini laikliğe aykırı görüyorsanız; bu davranış bilimsel, çağdaş, ilerleme ve aydınlanmaya uygun değildir. Alternatif üretiniz.
  Siyasî talebi olmayan ama dinini yaşamak isteyen doktora, mühendise, subaya karışmayınız. Aydınlanmanın Descartes döneminde takılıp kalmışsınız demektir. Allah’a hesap verme duygusu yaşayan bir subay ya da doktor ülke için şanstır.
  Siyasî talebi olmayan ama dinin teselli gücünü, yaşama anlam katma özelliğini ve ölümden sonraki hayatı öngörme fikrini bilimle birleştirenlere karşıysanız, bilimsel gelişmeye ve düşüncenin ilerlemesine de karşısınız demektir.

  Başörtüsüne ‘bazı siyasîler sahip çıkıyor’ diye karşıysanız, demokratlığınızı sorgulayınız.
  ‘Başörtüsü istismar ediliyor’ diye düşünerek muhalefet ediyorsanız, istismar edenle etmeyeni anlamanın en iyi yolunu deneyiniz.
  Bu konuyu istismar edeni etmeyenden, önyargılı olanı olmayandan ayıran laboratuar, sosyal alanlardır. Üniversitelerde serbest bırakın. Üç, beş sene gözlemleyin. Eğer kamu düzeni bozulursa ve başı açıkların hakları ellerinden alınırsa, aptallık yapmayın; mücadelenizi verin.


  Eğer askerseniz ve sezgileriniz, Türkiye’nin geleceğini tehdit edecek bir tehlikeyi haber veriyorsa; üniversiteler sizin için birer sosyal psikoloji laboratuarı olacak. Böylece siz de deneyecek ve göreceksiniz: Kamu düzeni, provokasyonlara rağmen bozuluyor mu bozulmuyor mu?
  İnsan davranışlarının dilini, yalan söylenip söylenmediğini, niyetleri anlamayı ve korkuları yenmeyi gösterecek en iyi yol, deneme sınamadır.


  Deneme-sınama yöntemi her zaman risklidir, ancak radikalliği önlemek için bu riski göze almak gerekir.
  Adalet, cesaret istediği gibi doğruları bulmakta, risk almayı gerektirir.
  Özgürlük ve barış tarihte hiç kolay elde edilmemiştir.
  Bazıları başının dışını örtüyor, bazıları içini örtüyor. Bunun için sosyal psikoloji laboratuarı en etkili bilimsel deney ve gözlem yeridir.

  Türkiye kendi modernizmini geliştirmek dünyaya model olma şansını yakalayabilir.
  Bu konuda da rehberimiz akıl ve bilim olmalıdır.
  Bilim inancı taklit etmez ama tehdit de etmez. İnceler, rapor eder ve tarih sahnesine sunar. Özellikle üniversiteler hiçbir fikre kapısını kapamazlar. Analiz ederler, yorumlarlar. Evrensel yaklaşım bu olmalıdır.


  İnanç bilimsel kategoridir. Üniversitelerin sosyal psikolojik laboratuvar olması fırsatını kaçırmayalım. Türkiyemiz bu sınavı dünyaya örnek olacak şekilde aşması dileğiyle…


  Nevzat Tarhan

 2. #2
  Ehil Üye **Muttakİ** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  1.650

  Standart

  tek kelimeyle mükemmeldi helal olsun

  Misafirlik tuhaf şey...
  Oradasın,ama oralı değilsin...
  Önüne sofralar kuruluyor,izzet-ikram görüyorsun ama hiç bir şey sana ait değil...
  Rahatın yerinde de olsa kalkıp gideceksin birgün,gitmek zorundasın...
  Misafirlik dünya hayatına ne çok benziyor ve dünya hayatı misafirliğe...


  Hizmette SINIR ve SİNİR yoktur

 3. #3
  Pürheves nurender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  212

  Standart

  çok güzel paylaşım için sağoll
  Risale-i Nur' un neşri için, mümkün olsa derimizi kağıt, kanımızı mürekkep yapacağız!......................

 4. #4
  Vefakar Üye resuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  kayseri
  Yaş
  36
  Mesajlar
  486

  Standart

  valla helal olsun nezzat tarhana
  Güzellerin güzel yüzlerinde güzelliği yaratan, elbette o güzelliğe müştakları da yaratır(Mesnevi-i Nuriye 159.s).....

 5. #5
  Vefakar Üye Mavii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Yaş
  29
  Mesajlar
  362

  Standart

  Alıntı elips Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ancak artık özgür olmadığınızı unutmayın. Başörtüsü ile sakız çiğneyerek dolaşamazsınız. Karşı cinsle sarmaş dolaş olamazsınız. Artık temsil ettiğiniz bazı değerlerin var olduğunu unutmayınız.

  Eğer inandığınız için örtünüyorsanız içini doldurunuz. Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, hoşgörünüzle örnek olurken; ahlakî anlayışınız, oturup kalkışınızda da daha dikkatli olmalısınız.
  Çünkü başörtüsü sizin için hem bir hak hem bir değerdir.  Başörtülü bir kadını gördüğünüzde, ‘dinde böyle bir uygulama yok’ diye düşünüyorsanız, bırakınız onu konunun uzmanları söylesin. Bilimsel cahillik yapmayınız.
  Başörtüsünü ‘gericilik’ olarak değerlendiriyorsanı z, asıl gericiliğin öğrenme hakkını engelleme olduğunu görünüz. Gericilikle mücadele cehaletle mücadeledir; dinle mücadele değildir.

  Başörtülüleri ‘kendilerini kısıtlayan insanlar’ olarak görüyorsanız, inandığı değerler için zevklerinden vazgeçenlere saygı duyunuz.
  Başörtüsünü görünce ‘dinî faşizm’den korkuyorsanız, Hitler’den hareketle ‘bütün Almanlar faşisttir’ deme adaletsizliğini yapmayınız.

  Güç kullanarak kendi dogmalarınızı kabul ettirmek istiyorsanız, siz Ortaçağ’a aitsiniz. Dinî görünümlü ya da modern görünümlü olmanız fark etmez.
  Siyasî talebi olmayan bir genç kızın inançlarının gereğine göre yaşamasına karşı çıkıyorsanız, laikliğe de karşı çıkıyorsunuz demektir.

  Siyasî talebi olmayan bir ailelerin çocuklarına dinin öngördüğü ahlakî normları öğretmeyi, din dersi vermelerini laikliğe aykırı görüyorsanız; bu davranış bilimsel, çağdaş, ilerleme ve aydınlanmaya uygun değildir. Alternatif üretiniz. Siyasî talebi olmayan ama dinini yaşamak isteyen doktora, mühendise, subaya karışmayınız. Aydınlanmanın Descartes döneminde takılıp kalmışsınız demektir. Allah’a hesap verme duygusu yaşayan bir subay ya da doktor ülke için şanstır.

  . Üniversitelerde serbest bırakın. Üç, beş sene gözlemleyin. Eğer kamu düzeni bozulursa ve başı açıkların hakları ellerinden alınırsa, aptallık yapmayın; mücadelenizi verin.

  Özgürlük ve barış tarihte hiç kolay elde edilmemiştir.
  Bazıları başının dışını örtüyor, bazıları içini örtüyor. Bunun için sosyal psikoloji laboratuarı en etkili bilimsel deney ve gözlem yeridir.


 6. #6
  Pürheves @y$€nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  177

  Standart

  Çok güzel bir yazı,teşekkür ediyoruz Nevzat Tarhana...
  Evet, fıtraten ebediyeti isteyen ve ebed için halk olunan ve ezelî ve ebedî bir Zâtın aynası olan ve nihayetsiz derecede nâzik ve letâfetli bulunan zîşuur bir sırr-ı insanî, zînur bir latîfe-i Rabbâniye, şu kasâvetli, ezici ve sıkıntılı, geçici ve zulümâtlı ve boğucu olan ahvâl-i dünyeviye içinde, elbette teneffüse pekçok muhtaçtır. Ve ancak namazın penceresiyle nefes alabilir.


 7. #7
  Ehil Üye Beste-i Rana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  Doğanın Derinlikleri
  Mesajlar
  4.544

  Standart

  Eğer inanmadan örtünüyorsanız, başörtüsünü çıkarınız.
  Eğer siyasi simge olarak örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer mahalle baskısı ile örtüyorsanız çıkarınız.
  Eğer babanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer kocanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer ağabeyinizin baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer yaşadığınız ortamda prim yaptığı için örtüyorsanız, başörtünüzü çıkarınız.

  Eğer gelenek olduğu için örtüyorsanız, çıkarınız.
  Eğer sizi güzelleştirdiği için başınızı örtüyorsanız, çıkarınız.


  Allah razı olsun arkadaşım.Maalesef günümüzde birçok genç kız yukarda bahsettiğiniz sebeblerden dolayı başörtü takarlar...
  Hest-i Nist-Nümâ  "Müslümanın müslümana gülümsemesi sadakadır" sırrıyla espri yapıyorum...


  Hepimiz Cennette Kavuşalım...


 8. #8
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  İnsan niçin örtündüğünün şuuruna şu günlerde nasıl varabilirki, onca kafa karışıklığı yaşatılıyorken bayanlara. Bu yol kıldan ince kılıçtan keskin. Ben derimki her şeye rağmen örtü en iyisi.

  Şunca karmaşanın arasında kendiyle başbaşa kalan insan iyiki örtünüyorum, iyiki namaz kılıyorum diyor ve bu ona en büyük manevi kalkan oluyor.

  Bir gün geliyor ben şunun için örtündüm diyebiliyor insan; içinde bulunduğu ruh haline göre! Ama bazende öyle bir an geliyorki; Allah'ın örtüyü her kuluna nasip etmediğini, bunun bir ayrıcalık olduğunu hissedebiliyor insan ve dindar insanlara maddi manevi baskıların ayyuka çıktığı günümüzde bu kişinin en büyük manvi dayanağı olabiliyor.

  Her şeye rağmen kim ne dersin çıkarmayalım örtüleri, örtünün anlamı bir gün gelir bizim için çok farklı anlamlar kazanabilir. İnsanoğlu sürekli değişim içindeyken ve neredeyse iç çamaşırlarıyla ekranlara çıkmaktan ar etmeyen insanlar misal oluştururken insan örtüsüyle gurur duymalı ne için örtünürse örtünsün Allah bir şeyi vesile kılar ve örtündürür insanı, onun maneviyattaki değişimine görede örtü onun için anlamlar kazanır.

 9. #9
  Gayyur arnavut_samet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  85

  Standart

  ellerine sağlık inşallah başı açık kardeşlerimiz feyiz alırlar hiç olmazsa düşünme fırsatı bulurlar...

 10. #10
  Gayyur figen yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Bulunduğu yer
  izmit
  Mesajlar
  137

  Standart

  nevzat tarhanı bir kere daha alkışlıyorum gerçekten çok güzel bir yazı bulduğum bütün kitaplarını okurum.Ben de başörtüsü mücadelesi vermiş biriyim.Örtündükten sonra ailemle okulla çevremle.Gerçekten başörtüsü bir kalkan bir onur ağırlığını iyi taşımak lazm.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Öss ye Girecekler Okusun Mutlaka...
  By alanyali in forum Dualar
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 14.06.08, 22:29
 2. 3. Söz'ü Açıklar mısınız?
  By günisigi in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 07.04.08, 12:55
 3. İhtilaftaki Rahmeti Açıklar mısınız?
  By osmanoğlu in forum Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 18.08.07, 15:13
 4. Hadisi Açıklar mısınz?
  By lasiyyema in forum Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16.08.07, 14:02
 5. Demokrat'ım Diyen Mutlaka Okusun
  By Seha in forum Gündem
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 04.05.07, 11:05

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0