Hürriyet Gazetesi'nin hedef gösterdiği cami mühürlendi. Hürriyet Gazetesi'nin, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından imam atanmadığı gerekçesiyle hedef gösterdiği Efdalzade Camii, İstanbul Müftülüğü tarafından imam görevlendirilmesine rağmen İstanbul Valiliği tarafından mühürlendi. İstanbul Valiliği, Efdalzade Camii'ni emniyet gerekçesiyle 31 Ağustos 2008 tarihinde mühürlemiş. Efdalzade Camii, 24 gündür ibadete kapalı...

İMAM DA AÇIKTA KALDI

İstanbul Müftülüğü yetkilileri, İstanbul Valiliği'nin Efdalzade Camii'ni mühürlediğini belirterek, “Mühürlenen yerde cami var, caminin etrafında medrese odaları var. Burası içeriye tek kapıyla girilip çıkılan mekan. Burası mühürlenince camimiz de mühürlendi. Resmi görevli kadrolu hocamız var. Cami mühürlenince imam da görev yapamıyor. Fatih Müftülüğü, imamı başka bir yere görevlendirdi. Cami emniyet açısından mühürlendi” dediler.

“EMNİYET AÇISINDAN DIŞ KAPI MÜHÜRLENMİŞ”

Müftülük yetkilileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişlerinin, Efdalzade Camii'nin yanında bulunan medresenin Bedii Süleyman Vakfı'na ait olduğunu, Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişlerinin söz konusu vakıf hakkında denetleme yaptığını ve rapor tuttuğunu belirterek, “Müfettişler, Bedii Süleyman Vakfı'nı işgalci gördüler ve burayı kapattılar. Kapatılan alanda cami bulunuyor. Emniyet açısından dış kapının mühürlenmesi gerekiyormuş, cami de içeride kaldığı için kapatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı, söz konusu yerin kendisine tahsisini bekliyor” ifadelerini kullandılar.

MÜFTÜLÜĞE 30 METRE UZAKLIKTA

İstanbul Fatih ilçesinde bulunan Efdalzade Camii, Fatih Camii avlusu içindeki Fatih Müftülüğü'ne 30 metre uzaklıkta... Efdalzade Camii'nin bulunduğu alanda Bedii Süleyman Vakfı'na ait medrese odaları bulunuyor, cami ve medreseye tek kapıdan geçiliyor. Söz konusu kapının, İstanbul Valiliği tarafından mühürlenmesiyle, cami ibadete kapatılmış oldu. Namaz kılınan bölmeye açılan kemerli kapının yanında, Fatih Müftülüğü tarafından yaptırılmış, caminin tarihçesini anlatan bir mermer levha bulunuyor.

CEMAAT SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Efdalzade Camii'nin mühürlenmesine cami cemaati sert tepki gösterdi. Caminin cemaatinden Duran Deveci, Türkiye gibi bir yerde sebebi ne olursa olsun bir caminin mühürlenmesini anlayamadıklarını söyledi. Yıllardır bu camiye devam ettiğini ve esnaf olarak ibadetlerini rahat bir şekilde ifa ettiklerini ifade eden Deveci, “Burası kimsenin babasının malı değil. Mühürlenmesini hazmedemiyoruz. Bir ibadethane nasıl mühürlenir? Hemen karşımızda caminin olması bizim için büyük bir nimetti. Rahat bir şekilde namaz kılabiliyorduk” dedi.

MÜHÜRLENEN KİLİSE OLSAYDI YER YERİNDEN OYNARDI'

Cami cemaati esnaflarından Yücel Sevim ise mühürlenen yerin cami değil de kilise olması durumunda bu sokakta protestolardan iş yapamayacaklarını söyledi. Sevim, “Ama burası cami ve mühürlendi, iki haftadır kimseden ses çıkmıyor. Gerekçesi ne olursa olsun bir ibadethanenin mühürlenmesini kabul etmek mümkün değil. İnşallah yetkililer bir an evvel bu hatadan vazgeçer” şeklinde konuştu.

HABERVAKTİM