Cennet ırmaklarından sayılan Nil Nehri, Mısır'a sadece hayat suyu olmakla kalmıyor.
Nil, Ramazan gecelerinde bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Nil kıyısına Ramazan ayında ve özellikle de gece geldiğinizde, başka bir şehir veya ülkeye geldiğinizi zannediyorsunuz.

Cennet ırmaklarından sayılan Nil Nehri, yağmurun yağmadağı Mısır'a sadece hayat suyu olmakla kalmayıp, kıyılarını da insanlara cömertçe sunarak, adabı maaşeret kurallarına uymayanları bile hoşnut ediyor.

Ramazan gecelerinde Nil kıyıları 'İğne atsan yer düşmüyor.' sözünü doğrularcasına tıklım tıklım. Sıcak hava ve oruç münasebetiyle gündüz gezip eylenemeyen insanlar, iftardan sonra soluğu Nil kıyısında alıyor.

Nil'in temiz havasını daha yakında solumak isteyenler Nil'de kayıklarla kısa bir gezintiye çıkarken, kimleride son yıllarda gençler tarafından açık hava konserine çevrilen konişte, müzik ve şarkı dinleyebiliyor.

Ramazan gecelerinde Nil kıyıları özellikle de gençler tarafından düzenlenen açık hava konserleriyle farklı bir çehreye bürünüyor. Ellerinde gitar ve diğer müzik aletleriyle iftardan sonra Nil kıyısına gelen gençler, müzik ve hareketli şarkılarla gezinti yapanları eylendirirken, keşfedilmeyi de umuyor.

Nil kıyısında, yol veya park kenarlarında, merdiven çıkışlarında farklı hedefler için toplanan genç sanatçılar, aynı zamanda rekabet içinde oldukları diğer müzisyenlerle de tanışma imkanı buluyor.

Genelde dar gelirli ailelere mensup olan bu geçler, resmi makamlar tarafından kabiliyetlerinin dikkate alınıp değerlendirilmediğini ifade ederek dert yansalar da, kendilerini ispat edebilmek için güzel müzik ziyafetleri veriyor.

Mesela edebiyat fakültesi öğrencisi Muhammed Amr, üç yıldan beri Nil kenarında gitar çalıp şarkı söylüyor. Son dönemde bir müzik grubu oluşturduğunu söyleyen Muhammed, ilk şarkılarını stüdyoda seslendirip müzik ortamına atılmak isitiyor.

Nil kenarında dolaşanların yanında çiçek, gazete ve içeçek satıcılarının kendilerinin sadık dinleyicileri olduğunu da ifade eden Muhammed, televizyonlarda son yıllarda artan yıldız şarkıcı yarışması programlarına grubuyla beraber katılmak istiyor.

Daha önceki yıllada eğer buraya geldiyseniz, 'Nil kıyısı yıldızları' olarak ta bilinen bu küçük grupların sayısında, son dönemlerde ciddi bir artış olduğunu hemen farkediyorsunuz.
Yirmi milyondan fazla insanın yaşadığı Kahire'de, özellikle de Ramazan ayı münasebetiyle, Nil kıyısı en fazla tercih edilen dinlenme ve eğlence yeri. Özellikle de Cuma geceleri sahura kadar dolu olan Kahire ve Giza tarafındaki Nil kıyıları, nehrin suyundan kaynaklanan temiz ve dinlendirici havasıyla meşhur.
İftardan sahura kadar yaklaşık yedi saat dolu olan Nil kıyıları, (Kurnişin Nil) özellikle de Ramazanda görülmeye değer bir güzellik ve havaya börünüyor.

'Kahire gece güzeldir.' Sözü boşuna söylenmemiş olsa gerek.