DİYANET İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, TV’de programlar yapan ve sabah programlarına konuk olup polemiğe giren Zekeriya Beyaz, Nihat Hatipoğlu, Süleyman Ateş gibi hocaları isim vermeden eleştirerek, “Hocalar horoz gibi dövüştürülüyor” dedi.

Akşam Gazetesi'nde çıkan haberde Bardakoğlu'nun, Nihat Hatipoğlu'nu hedef aldığı, melankolik olma diye uyardığı iddia edildi. Moralhaber.net'e konuşan Diyanet İşleri Basın Halka İlişkiler Şubesi müdür vekili Necdet Bal 'Sayın Bardakoğlu kişiler üzerine değil genel programlar üzerine konuştu. Olumsuzluklara dikkat çekti. İsim veya program ismi geçmemiştir' diyerek gazetenin haberini yalanladı.

Akşam Gazetesi'nde yer alan haber şöyle:
GÖNLÜM KADIN ADAY İSTERDİ: Gönlüm isterdi ki Din İşleri Yüksek Kurulu’na bayanlar da başvursun. Teşkilatımızda 10 bini aşan bayan görevlimiz var. Aday olsalardı gönülden desteklerdim.

POPÜLİZM YAPMAYIZ: Din konusunda herhangi yeni bir şey üretmemiz, dinlerin tabiatına uygun değil. Diyanet, bir yönüyle muhafazakar olmak zorundadır. Sırf insanlar alkışlasın diye bunu farklı söyleyemeyiz.

RATING AHLAKİ DEĞİL: Hepimizin rahatsız olduğu, dini konuları magazin üslubuyla ele alan programlar yok değil. Din alanında yetkili yetkisiz insanların böyle horoz gibi dövüştürülüp rating toplanmasının kimseye faydası yoktur. Yaşlı başlı hocaların, unvanlı unvansız hocaların, din görevlilerinin ekrana çıkarılıp, incir çekirdeğini doldurmayan konularda atıştırılmaları, alaycı sorulara maruz olmaları hepimizi rencide ediyor. İnsanların ekran başına toplanması bu işin ahlaki olduğu anlamına gelmez.

HATİPOĞLU’NA ‘MELANKOLİK OLMA’:Bu Ramazan’da gördüğümüz yeni bir durum var; bu da melankolik, hüzünlü, esrarengiz, kıssacı din anlatımlarının öne çıktığı durumdur. Halbuki biz, İslam dininin akıl, tefekkür, bilim, estetik yönünü öne çıkarmalıyız.moralhaber