+ Konu Cevaplama Paneli
4. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var BirinciBirinci ... 2 3 4
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 35 ve 35

Konu: Tolon'da Tahliye Edilecek!

 1. #31
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart Tolon’un tahliyesine itiraz

  Dün gazeteleri okurken...

  Türkiye’de olup bitene belgeli bir berraklık getiren Taraf’taki ‘jandarma istihbarat-medya ilişkisi’ haberinin yanında...

  Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün emekli orgeneral Hurşit Tolon hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Hákimliği’nce verilen tahliye kararına itiraz edeceğini öğrendim.

  Çünkü...

  Tolon’un tahliye kararı, savcı Öz’ün tutukluluk halinin devam etmesi yönünde görüş bildirmesine rağmen alınmış...

  * * *

  Aslında...

  Pazartesi günkü Zaman Gazetesi’nde Büşra Erdal’ın ‘Nöbetçi mahkeme, ek iddianameyi görmeden Tolon’u serbest bıraktı’ başlıklı haberiyle...

  Dünkü Sabah’ta Veli Sarıboğa’nın ‘Savcı Tolon’un tahliyesine itiraz edecek’ haberi birlikte okununca ortaya hukuksal açıdan olağanüstü ilginç bir resim çıkıyordu.

  Neden mi?

  Bakın anlatayım.

  Hurşit Tolon, 6 Temmuz 2008’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmış.

  Nöbetçi mahkemenin tutukluluk kararına Tolon’un avukatları tarafından yapılan itiraz reddedilmiş. Yasa gereği soruşturmanın uzun sürdüğü hallerde tutukluluk haliyle ilgili olarak 30 günde bir savcılık talebiyle nöbetçi mahkeme dosya üzerinden inceleme yapıyor.

  Avukatlar, itirazlarını Tolon’un tutuklu kaldığı yedi ay boyunca sürdürmüş... İstanbul 9, 13, 12 ve 14. Ağır Ceza mahkemeleri bu itirazlara her seferinde ‘ret’ kararı vermiş. Ancak, tahliye taleplerine ret kararı veren bu mahkemelerden 12. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘...Ele geçirilen ‘Ergenekon’un Yeniden Yapılanması’ isimli dokümanın içeriğinin suç işlendiğine dair kuvvetli şüphe oluşturduğunu, bunun dışında tutuklama gerekçeleri olan ‘kaçma ve delilleri karartma’ şüphesinin bulunmadığını’ belirtmiş.

  * * *

  Avukatlar, 1 ay sonra nöbet sırası gelen aynı mahkemeden yani 12. Ağır Ceza’dan yeniden tahliye talep etmiş. Mahkeme, Tolon’un Adli Tıp Kurumu’na sevkini istemiş. Soruşturmayı yürüten savcılar, karara itiraz etmiş...

  Nöbetçi mahkeme kararında direnmiş... Tolon, Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmiş.

  * * *

  Adli Tıp Kurumu’ndan rapor geldiğinde nöbet sırası 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeymiş... Mahkeme, raporu inceleyerek tahliyeye gerek olmadığına hükmetmiş.

  Tolon’un avukatları mahkemenin bu kararına tepki göstererek tahliye talebinin raporu isteyen 12. Ağır Ceza’ya gönderilmesini talep etmiş.

  Ancak, 9. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti bu talebi reddetmiş.

  * * *

  Avukatlar nöbet sırası gelen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş.

  Mahkemenin, tahliye talebine ilişkin mütalaa istediği Ergenekon savcıları, ‘ret’ yönünde görüş bildirmiş. 12. Ağır Ceza, verdiği tahliye kararında ‘Ergenekon belgesini’ delil saymamış ve bu belgenin çeşitli basın kuruluşlarında haber konusu yapıldığını ve internette yayınlandığını, bu şekilde gizliliğinin kalmadığını belirterek tahliye kararı vermiş.

  * * *

  Tahliye hukuksal bir tartışma doğurmuşa benzemekte. Çünkü Tolon, kendisini tahliye eden mahkemenin gerekçesini dayandırdığı gibi ‘devlete ait gizli belgeyi bulundurmaktan’ değil, ‘Ergenekon terör örgütünü kurmak ve yönetmek’ suçundan tutuklu.

  Ayrıca aralarında Tolon’un da bulunduğu şüphelilerle ilgili ek iddianame de henüz tamamlanmamış. Tahliye kararı Cuma günü geç saatlerde verildiği ve araya hafta sonu tatili girdiği için savcılık itiraz hakkını 3 gün içinde kullanacak.

  Yurtdışına çıkış yasağı konulan Tolon’un tahliyesine itirazı, bir üst mahkeme sıfatıyla İstanbul 12 Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye kararını veren hákim Necat Ede dışındaki 3 kişilik mahkeme heyeti karara bağlayacak.

  Bu heyetin kararı kesin olacak...

  * * *

  Orgeneral Tolon’un tahliyesi...

  Şahsın kimliğinden ziyade, yargısal uygulama açısından çok ilginç.

  Çünkü...

  Hepsi hukukçu...

  Hepsi aynı mekteplerden mezun...

  Hepsi aynı hocalarda okumuş...

  Hepsi aynı kariyer basamaklarını çıkmış...

  Deliller aynı...

  Yasalar aynı...

  Nasıl oluyor da, 9., 13., ve 14. Ceza mahkemelerinin benzer kararları...

  12. Ağır Ceza’da farklılaşıyor?

  * * *

  Bu soruları...

  Jandarma eski Komutanı ve Ergenekon sanığı Şener Eruygur’un...

  Eşinin tüm sitelere düşen video bandında anlattıklarından bağımsız soruyorum...

  Mukaddes Eruygur, eşinin tahliye edilmesi olayını anlatırken, İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerini kastederek ‘12 ve 14. Mahkemeler bizden’ diyor.

  * * *

  Onlardan, bunlardan...

  ‘Evrensel Hukuktan’ yana olanı kim?

  İnsanın aklı karıştığı gibi, hukuka güveni de zedeleniyor...

  Bakalım, Savcı Öz’ün itirazı nasıl sonuçlanacak?

  MEHMET ALTAN

 2. #32
  Vefakar Üye Alâ Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  421

  Standart

  http://habervaktim.com/videoizle.php?id=448

  SES KADINI DİNLEYİN ZAYIFLADIM, HASTAYIM DİYEN ADAMIN SAVCILARA YAPTIĞI HAKARETLER VE ZAYIFLAMASININ NEDEN KENDİ AĞZINDAN.

  Ergenekon sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'a ait olduğu iddia edilen ses kaydı yayınlandı. Video paylaşım sitelerine düşen kayıttaki ses, askerleri savcıya teslim ettiği için Genelkurmay'ı eleştiriyor.

  Askeri personelle ilgili gözaltıları eleştiren ses, Genelkurmay ve komuta kademesini sert bir dille eleştirerek ‘Mıy mıy' olmakla suçluyor. Kayıttaki ses, 1'inci Ordu Komutanı'na “Makamınıza geleyim 5 dakikada savcının elinden askerleri alırım” diyerek görevdeki personeli de eleştiriyor.

  Asker ve polisi karşı karşıya getirecek bir üslupla olayı değerlendiren kayıttaki ses şunları söylüyor; “Bir ekip hazırlasınlar doğru Koşuyolu'na. Hastamızı almaya geldik desinler. Sen de Cengiz Aykut'a söyle. Ekip çıktı yola alıp gelecek de. Hadi şimdi o çevik kuvvetle durdursun. Hadi gücünü göreyim bakayım. Bakan, başbakan, gelsin durdursun. Hadi. Mümkün değil yaav. Zaten onun için içerdeyim ben.”

  Ses kaydında geçen konuşmalarda, Gata'daki yetkililere savcılara nasıl davranmaları gerektiğini anlatıyor. Savcıları muhatap kabul etmemeleri, yazışmaları Genelkurmay'a yönlendirmeleri gerektiğini aktaran ses, “Savcı da kim oluyor” diyerek eleştiri dozunu arttırıyor.

  Aşırı kilo kaybı ve yaşlılık nedeniyle tahliye Olan Org. Hurşit Tolon'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, kilo kaybının spordan kaynaklandığı, günde 5 km yürüdüğü ve spor yaptığı için kilo verdiğini söylüyor.

  SES KAYDININ TAM METNİ:
  Kendi doğurduğu bebeği yetimhanenin önüne vermektir teğmeni düşmana teslim etmek diyorum. Teğmeni götürüp bunlara teslim etmek; teğmenini teslim eden ordu olmaz! Aşiret bile olmaz!
  Bunların hepsi duyuyor, gidin söyleyin diyorum komutanlarınıza. Ordu komutanına diyorum ki o paşayı orda tutmak demek ihanet demektir. Müsaade edin bana beş dakika makamınıza geleyim yedinci dakikada alırım diyorum onu ben. Alırım, almazsam namerdim bilir bütün dünya.

  HADİ ÇEVİK KUVVET DURDURSUN
  Şuraya oturtun tekrar Selimiye'ye beni kurmay başkanı gel buraya, aç telefonu Cengiz Aykut'a, de ki ben şimdi, biz şimdi Gata'dan bir heyet gönderiyoruz buraya de emrimi ilet, buranın komutanına da emrimi ilet. Bir ekip hazırlasınlar doğru Koşuyolu'na. Hastamızı almaya geldik desinler.

  Sen de Cengiz Aykut'a söyle. Ekip çıktı yola alıp gelecek de. Hadi şimdi o çevik kuvvetle durdursun. Hadi gücünü göreyim bakayım. Bakan, başbakan, gelsin durdursun. Hadi. Mümkün değil yaav. Zaten onun için içerdeyim ben.

  STAR GAZETESİYLE GENELKURMAY NASIL UZLAŞIR?
  Kararı vereceksiniz karar, karar. Yüreğinizle karar verilir. Bizimkiler mıy mıy mıy mıy teğmeni ver, yarbaya kelepçe tak, mermiler bizim mi sizin mi belli değil. Star gazetesiyle uzlaşma yap. Star gazetesiyle Genelkurmay uzlaşmış. Ne demek yav. Nasıl ne demek uzlaşmak? Biz uzlaştık! Olur, mu öyle şey.

  SAVCI KİM OLUYAR LAN!
  Siz muhatap olmayın. Genelkurmay'a söyleyin genelkurmay'dan bildirilsin. Yani savcılıkta genelkurmay buraya telefon ediyor. Bir dakika kardeşim, genelkurmaya gideceksiniz ben seni muhatap alamam. Mesela savcı yazı yazmış, ne savcısı, kim oluyor lan sen kim oluyorsun, sen kimsin?

  Sen kimsin lan bana yazıyorsun. Sen kimsin? Doğru oraya. İşte ahhh, orası ahhh orası, orası yazacak. Ah orası yazacak ahh. Ah, ah orası diyecek. “bana yazacaksın kardeşim” diyecek. “benim çocuğuma yazamazsın, bana yazacaksın ben cevap veririm” diyecek.

  HIZLI KİLO VERMENİN SIRRI!
  Her gün yedi ay bir saat yürüdüm. Ne kadar yürüdüm biliyor musunuz? En az beş kilometre her gün. Her gün en az beş km. Ben zayıflarken dört ayda böyle eridim yani muntazam bir eğriyle zayıfladım. Ama ben cezaevine girdiğim günden beri mutlaka yürüdüm.

  Gece yürüdüm. Sabah yürüdüm. Yürüdüm. Günde en az 100'e yakın mekik yapardım. Şimdi en son 93 kiloyum ben. haberden.com


  HABERVAKTİM


 3. #33
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart Tolona sahte rapor

  İki gündür bekliyorum, Hurşit Tolon’un zayıflama nedenini ikrarından sonra, doktorlarının çıkıp “Biz aldatılmışız. Koskoca paşa, bize numara yapmış, biz de saf saf bu numarayı yutmuşuz. Adam spor yaparak zayıflamış, bize gelip, ‘Ben zayıflıyorum. Bunun sebebi ne?’ demiş, biz de spor yaparak zayıflamış olabileceğini hiç düşünmemişiz.

  Böyle bir oyuna düşen doktor, artık doktorluk yapamaz. Diplomamımızı da, ruhsatımızı da yırtıyoruz. Herkesten özür dileriz” demesini bekledim.

  Ama demediler. Hiç kimse çıkıp da “Aldatılmışız. İyi niyetimizin mağduriyetini yaşıyoruz” demedi.
  Tabii bu yorumum, iyimser bakışla yaptığım bir yorum. Aslında doktorların, danışıklı olarak, Hurşit Tolon’un zayıflama sebebini bildikleri halde, bilmiyormuş gibi rapor düzenledikleri de, yabana atılmayacak kadar kuvvetli bir ihtimal!

  O durumda ise, işler hepten bitmiş demektir.
  Tekirdağ’da, İstanbul’da birçok hastanenin tesbit edemediği “zayıflama”nın sebebini bulmak için gidilen GATA doktorları da, fena oyuna gelmiş durumda. En son çare olarak gidilen GATA, ne rapor vermişti, Tolon için?
  “Zayıflama sebebi tesbit edilememektedir. Hastanın üç ay süre ile hastanemizde yatması ve bu süre içinde takibi ile teşhis konulması mümkündür!”

  O tarihte hemen yazmıştık, “Siz ne biçim doktorsunuz? Bir hasta gelecek size, siz o hastanın tahlillerini alıp, bakacaksınız. Ama teşhis koyamayacaksınız. ‘Bizde üç ay yatarsanız, teşhis koyabiliriz’ diyeceksiniz. Niçin üç ay? Belki üç günde çözersiniz. Bir yatış verin de, sonraki açıklamayı süreç içinde yaparsınız. Niye üç ay ile işi kalıplaştırıyorsunuz ki? Bu ne saçmalık” demiştik.

  Tolon paşanın konuşmaları ortaya çıkınca, tahminimizin hiç de yanlış olmadığı, aslında “üç ay süre ile yatma gerekliliği raporu”nun, Tolon’u kurtarma amaçlı, dandik bir rapor olduğu ortaya çıktı..

  Şimdi izliyoruz, Tabibler Birliği ne yapacak acaba? Kuş gribinden tutun, kurban kesimine kadar her konuda ahkam kesen Tabibler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy beyefendi, kendi meslek birliğine bağlı doktorların yedikleri bu nane için, ne açıklama yapacak acaba?

  “Görmedim, duymadım, bilmiyorum” numaraları ile, konuyu geçiştirmeye mi çalışacak acaba?
  Oysa Tolon paşa, açık açık ikrar ediyor işte: “Her gün, yedi ay; bir saat yürüdüm. Ne kadar yürüdüm biliyor musunuz? En az beş kilometre her gün. Her gün en az beş km. Ben zayıflarken dört ayda böyle eridim.. Yani muntazam bir eğriyle zayıfladım. Ama ben cezaevine girdiğim günden beri mutlaka yürüdüm.”

  Tolon paşa nasıl zayıfladığını itiraf ediyor ama, ona “Zayıflamanın sebebi nedir, belli değil” diye rapor veren doktorlar, hâlâ çıkıp kamuoyundan özür dilemiyorlar!
  Hâlâ doktorluk yapıyorlar! Nasıl yapabiliyorlarsa!

  Üstelik son itiraf da ortaya çıkardı ki, Tolon paşanın zayıflama sebebini tesbit etmek için, doktor olmaya bile gerek yoktu!
  Birazcık aklı olan insan sorardı karşısındakine, “Ne kadar zamandır zayıflıyorsunuz?”

  Hasta görünümlü paşa cevap verecekti: “7 aydır”
  Soracaktı, doktor olması bile gerekmeyen akıllı adam: “7 ay öncesine göre, 7 aydır değişen ne var? Ne değişti de, siz zayıflıyorsunuz? Örneğin az yemek mi yiyorsunuz? Spor mu yapıyorsunuz? Pilavı mı kestiniz, çorbayı mı?”
  Hastamız da, hepten yalancı değilse, kenarından köşesinden başlayacak yumurtlamaya, “Biraz spor yapıyorum da..”
  Akıllı adam da, “Sen bu sporla, 25 kilo da verirsin, 40 kilo da” deyip, tıpış tıpış geri yollayacaktı hastamızı evine.. Pardon cezaevine!

  Ama yapmadılar! Normal akıl düzeyindeki bir insanın sorması gereken soruları bile sormadan, “Zayıflamanın sebebi tesbit edilememektedir” diye rapor düzenlediler! Yani sahte rapor düzenlediler..!

  Şimdi de sessizlikle, konuyu geçiştirmeye çalışıyorlar!
  Hiç utanıp sıkılmadılar, “Hasta üç ay süre ile yatarsa, teşhis koymak mümkündür” raporu verirken.. Bir gün gelir, hesap sorulur, “Niçin üç ay? Ne var üç ayda ki, 10 gün demiyorsunuz, 12 gün demiyorsunuz, 20 gün demiyorsunuz da, üç ay diyorsunuz?” diye bir gün hesap sorulabileceğini düşünmediler..

  Kendilerine çok güveniyorlardı çünkü.. Bence güvenmekte, pek haksız da değiller hani.. Tabibler Birliği, bir soruşturma açmazsa, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı bir soruşturma açmazsa, Sağlık Bakanlığı bir soruşturma açmazsa, o doktorlar da böyle, istedikleri gibi rapor düzenlerler tabii ki!
  ALİ KARAHASANOĞLU

 4. #34
  Vefakar Üye odanedir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2016
  Mesajlar
  344

  Standart

  Alıntı Nil Sultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Savcı Öz bu işte kararlı, cezalarını bulacaklar, inşallah çıkamaz.
  Kocaman bir kahkaha patlatmak lazım bu lafın üstüne..hey gidinin efesi..efelerin efesi!
  أُوْلَئِكَ عَلَى هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

 5. #35
  Vefakar Üye odanedir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2016
  Mesajlar
  344

  Standart

  "siyaset canibiyle galebe edilmez!"

  Hele de SON KARAKOLcuların eliyle!
  أُوْلَئِكَ عَلَى هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ وَأُوْلَئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Tolon'un Yeni Asya Hakkında Konuşması
  By muhibbülkurra in forum Gündem
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 21.03.09, 22:02
 2. Mustazaf-Der Üyelerine Tahliye
  By hmedeni in forum İnanca ve Düşünceye Özgürlük Platformu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.06.08, 08:52

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0