Hırka-i Şerif ziyarete açıldı

Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)'in hırkası, Fatih'teki Hırka-i Şerif Camii'nde ziyarete açıldı. Hırka-i Şerif'i görebilmek için saatler öncesinden kuyruğa giren bazı vatandaşlar ziyaret sırasında duygulanarak gözyaşı döktü. Ramazan ayının ilk Cuma günü ziyarete açılan Hırka-i Şerif'e, bu senede vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Hırka-i Şerif ziyarete açılmadan saatler önce vatandaşlar kuyruğa girdi. Hırka-i Şerif Camii içerisinde Hırka-i Şerif'in sergilendiği özel bölümde gerçekleştirilen açılışa, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Fatih Müftüsü İsmail İpek, Fatih Kaymakamı Hasan Karakaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir katıldı. Açılışta Veysel Karani Hazretlerinin torunlarından olan ve bugün için kutsal emanetin anahtarını elinde bulunduran Gülay Köprülü'de hazır bulundu.

FOTO GALERİYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan açılış programında daha sonra Fatih Müftüsü İsmail İpek bir konuşma yaptı. İpek, Hırka-i Şerif'i ziyaret etmenin öneminden bahsederek, peygamber efendimizle gerçek irtibatın Kuran okumak ve sünnetlerini yerine getirmekle gerçekleşeceğini söyledi. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt'ta ecdadımızın yaptırdığı hanlar, hamamlar ve medreselerin yanısıra kuşlar için bile evler yaptığını hatırlatarak, " Burası da peygamberimizin hırkası için yapılan kutsal bir mekandır. Veysel Karani de bir aşkın simgesidir" dedi.

Okunan kasideler ve ilahilerin ardından Hırka-i Şerif İmamı Mustafa Uyar bir dua gerçekleştirdi. Duanın ardından Fatih Müftüsü vatandaşlara ziyaret adabıyla ilgili uyarılarda bulundu. Hırka-i Şerif daha sonra Selavat-ı Şerifler getirilerek ziyarete açıldı.

Ziyarete erkekler ve kadınlar gruplar halinde alınırken, vatandaşlar el açarak dualar etti. Ziyaret sırasında bazı vatandaşların çok duygulandıkları ve gözyaşlarını tutamadıkları görüldü. Ziyaretin kendilerini çok mutlu ettiğini ve duygulandırdığını belirten vatandaşlar, "Sanki peygamber efendimizi görmüş ve onun huzurundaymış gibi hissettik. Allah herkese bu güzelliği yaşatsın ve ahirette bizi efendimize komşu etsin" diye konuştu. Bazı müslümanların çocuklarını ve torunlarını yanlarında getirdikleri ve ziyareti birlikte gerçekleştirdikleri görülürken, heyecanlarak kendinden geçen bir kadın yakınları tarafından sakinleştirildi.

Bu arada Veysel Karani Hazretlerinin torunlarından olan ve Hırka-i Şerif'in anahtarını elinde bulunduran Gülay Köprülü, bu emanetin atalarından miras kaldığını söyledi. Köprülü, "Bu çok mutluluk ve onur verici bir durum. Sorumluluğu fazla ama ben bundan gurur duyuyorum" dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının ilk Cuma günü ziyarete açılan Hırka-i Şerif, 29 Eylül arife günü ikindi namazına kadar 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.