Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, teravih namazlarında kadınların, gençlerin ve çocukların camileri doldurmasını istediklerini belirterek, ''Çocuklar camide koşuştursun, kimse 'namazımızı bozarlar mı' diye düşünmesin'' dedi.

Bardakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orucun kişilik, sabır ve irade eğitimi olduğunu belirterek, ''Oruç bir aç kalış değildir. Allah'ın nimetlerinin bir kısmından bir süre geri durarak, hem nimetin kadir kıymetini öğrenmeyi hem de bu nimete ulaşamayan aç, yoksul ve ihtiyaç sahiplerini düşünmeyi öğretir'' diye konuştu.

Hazreti Muhammed'in ''Bir kişi akşama kadar oruç tutar da kötülüklerden uzak durmazsa, gözünü haramdan, dilini yalandan, kulağını kötü sözden, elini yanlış işlerden çekmezse geriye sadece açlık kalır'' hadisini hatırlatan Bardakoğlu, ramazanın sadece oruç ayı olmadığını, aynı zamanda insanlara yapıp ettiklerini gözden geçirme ve yenilenme fırsatı verdiğini söyledi.

Bardakoğlu, iftar ve sahur sofralarının tüm ailenin bir araya gelmesini, dostlar ve arkadaşlarla buluşulmasını sağladığını belirterek, fitre ve zekatın da bu ayda verildiğini, dolayısıyla sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın arttığını dile getirdi.
gerçek gündem