CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Mehmet Polat, resmî Kur'an kursları ve öğrenci yurtlarını 'kaçak' diye fişleyerek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gelen ihbarlara göre hareket ettiklerini belirten Polat, "Biz bunları araştırmak için ekip kurmadık." dedi. "Kursları hangi ölçüye göre kaçak olarak adlandırıyorsunuz?" sorusuna da, "Bazılarının adı yazılı değil, üzerinde tabelası yok. Orada beklediğin zaman o sonucu yakalıyorsun." karşılığını verdi. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı ise şikayet konusu yapılan Arnavutköy'deki üç caminin kendilerine bağlı resmî yaz kursları olduğunu açıkladı.

'Yasadışı faaliyetler ve kaçak Kur'an kursları' başlıklı bir rapor hazırlayan CHP örgütü, ilçe sınırları içindeki Kur'an kurslarını İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere, valilik, ilçe kaymakamlığı ve cumhuriyet başsavcılığına şikayet etti. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan gelen yazı üzerine konuyu araştıran İstanbul Müftülüğü, 'kaçak anaokulu' olarak gösterilen Arnavutköy'deki üç adresin müftülüğe ait Kur'an kursu olduğunu belirledi. Buraya da mevcut yasalara göre öğrenci kabul edildiğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, şöyle konuştu: "Buna rağmen konuyu incelemek üzere müfettiş görevlendirdim.

Yaz kurslarına ilkokul beşinci sınıfı bitiren çocuklar kaydediliyor. Ancak bazı yerlerde çalışan anne-babalar kursa gelen çocuklarının yanına küçük kardeşlerini emanet ediyor. Onlar da abla veya ağabeyleri ile camiye geliyor. Büyükler derslerini verirken küçükler camide ya da kursta onları bekliyor. Bu çocukları camiye almayıp dışarıda mı bırakalım? Bu çocukların başına bir şey gelirse daha mı iyi olur? Görevlimiz mecburen içeri girmesine izin vermek zorunda kalıyor. Siyasî alandaki kavgalarına dinimizi ve dini kurumlarımızı alet etmesinler. Aslında bu bir siyasal kavgadır. Bunun din üzerinden yapılmasını üzüntüyle karşılıyoruz."

(ZAMAN)