+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Türkan Saylan, "Kardelen" Maskesi Altında PKK'ya Eleman Sağlıyor

 1. #1
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart Türkan Saylan, "Kardelen" Maskesi Altında PKK'ya Eleman Sağlıyor

  Kardelen maskesiyle PKK'ya kalifiye eleman iddiası!

  Kuvva-i Milliye Derneği Başkanı Öztürk, yazdığı bir bildiride ÇYDD'nin Kardelenler Projesi kapsamında PKK'ya kadro yetiştirdiğini ileri sürdü. Aynı iddialar, dernekle yollarını ayıran Ayşe Asuman Özdemir’den de gelmişti.
  Türkan Saylan yetiştirdi, DTP istihdam etti

  Ergenekon davasının 342'nci delil klasörüne giren bir belge, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) uygulamaya koyduğu Kardelenler Projesi'nin PKK'ya kadro yetiştirdiği iddialarını tekrar gündeme getirdi. Prof. Dr. Türkan Saylan'ın başında bulunduğu ÇYDD'yle, PKK'nın siyasallaşmasına destek verdiği gerekçesiyle yollarını ayıran Ayşe Asuman Özdemir, Kardelen Projesi kapsamında yetiştirilen kızların DTP'de bilgisayar başında istihdam edildiklerini iddia etmişti.

  22 Temmuz Seçimleri öncesinde yapılan Cumhuriyet Mitingleri’nde kontrolü kaybetmek istemeyen Kuvva-i Milliye Derneği Başkanı Bekir Öztürk tarafından, bir takım tedbirlerin sıralandığı bildiri yayımlanmıştı. Delil klasörünün 119'uncu sayfasında yer alan bildiride mitingler kast edilerek “Daha Genel ve Kucaklayıcı Olması Bakımından Neler Değişmeli” başlığı altında 8 adet öneri ileri sürülüyor.

  İşte çok tartışılacak iddia

  İlk öneride ÇYDD'nin yürüttüğü Kardelenler Projesi'nin PKK ile ilişkisinin olduğu ileriye sürülmesi dikkatlerden kaçmadı. Türkan Saylan'ın 'Protestan misyonerliği' yaptığını ortaya atan ve bunun MİT raporuyla tespit edildiğini kaydeden Öztürk, belgenin devamında ise tartışmalara yol açacak şu ifadeleri kullandı:

  “Dünya Kiliseler Birliği ile başlangıçta Amerikan Board üzerinden daha sonra da direkt ilişki içinde bulunduğu ve Protestan misyonerliği yaptığı bilinen Sağlık Eğitim Vakfı, 20 Nisan 2001 tarihli MİT raporunda Protestan misyonerliği yaptığı belirtilen Saylan'ın başkanlığını yaptığı, Asuman Özdemir'in “Kardelenler Projesi” kapsamında DTP ve onun üzerinden PKK'ya kadro yetiştirdiği, daha sonra da Azınlık Raporu'nun hazırlayıcılarından Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu'nun 2. başkanlığına getirildiği için istifa ettiği ÇYDD, ÇEV gibi şaibeli ve AB'den beslenen dernek vakıf ve diğer her türlü birlik vitrinden kaldırılmalı.”

  Bugün

 2. #2
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Mehmetçiğe toplanan paraların akıbeti belli oluyor.

 3. #3
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart

  Eğer bu idda doĞru ise bu çok vahim, bukadar byük bir ihanetin içinde olduğummuzu düşünmek istemiyorum ama son günlerde eregenekoncuların yaptıklarına bakınca ....

  Türkan saylanın misyonerlik çalışmalarını duymuştum ama bu kadarı fazla doğrusu.

 4. #4
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart

  ÇYDD ve ÇEV dökümanlarında, burs verilen ya da burs başvurusunda bulunan çocukların yakınlarına ait fişleme bilgilerinin bulunduğu ortaya çıktı.

  Döküman listelerinde, ailesinde türbanlı olan öğrencilere burs verilmediği saptandı...

  Ergenekon operasyonunun 12. dalgasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin merkezi ve 26 şubesinde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerin incelemesi devam ediyor. ÇYDD ve Çağdaş Eğitim Vakfı'ndaki (ÇEV) dokümanlarda vatandaşlara ait fişleme bilgilerinin de bulunduğu ortaya çıktı. ÇYDD ve ÇEV'in hemen hemen tüm şubelerinde bulunan bu belgelere göre, burs verilecekler ve burs başvurusu yapılan vatandaşların yakınlarının araştırıldığı ortaya çıktı.

  Ailesi türbanlıya burs yok

  Doküman listelerinden elde edilen bilgilere göre, ailesinde türbanlı olan öğrencilere burs verilmediği saptandı. Bu fişlemelerin büyük kısmının ise Şener Eruygur'un kurduğu Cumhuriyet Çalışma Grubu tarafından yapıldığı iddia edildi.

  PKK'ya yakın dernekler

  ÇYDD'deki aramalarda el konulan dokümanların arasında bulunan bir belge de polisin dikkatini çekti. Derneğin bazı şubelerinden bölücü terör örgütü PKK'ya yakın dernek ve kuruluşların yöneticilerinin isim listeleri bulundu. Polisin yaptığı aramalarda ayrıca ÇEV Genel Başkanı Gülseven Yaşar'ın da özel arşivini ele geçirdi. Yapılan teknik takiplerde Yaşar'ın "Gözüm gibi baktığım özel arşivim var" demesi üzerine bu arşivin özellikle arandığı ve incelenmesinin sürdüğü açıklandı.

  Konuyla ilgili Bugün Gazetesi Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt'un yazısı:

  "Yarın öbür gün bizi de kapıya koyarlar" diyen, hata yapması için birçok insanın avuçlarını ovuşturarak beklediği bir savcı, elinde deliller yoksa bile bile bu kadar tepki çekecek bir adım atar mı?

  Sanki yargılanan Kardelen Projesi ya da verilen burslarmış gibi, abartılan tepkileri anlamak mümkün değil.

  Demokrat oldukları için kalemlerine büyük saygı duyulan, bazı isimler bile bu aşamada tökezlediler...

  Peki Prof. Saylan'ın başında bulunduğu ÇYDD'nin, burs verdiği öğrencileri fişlediği, bile bile ve bazen özellikle PKK yanlısı isimlere burs verdiği; şubelerin bulunduğu bazı illerde darbe çalışmaları için bürokrat ve yöneticileri fişleyip Şener Eruygur'a ilettiği, iktidarı devirmek amaçlı darbe çalışmalarına sivil toplum desteği verdiği ve hatta destek olduğu mitinglere burslu öğrencileri katılmaları için tehdit ettiği gibi çok ciddi iddialar ne olacak?

  Soruşturulmasın mı?

  ÇYDD sadece eğitim faaliyetlerinde bulunan bir dernek mi?

  Merak eden kendi internet sitesindeki duyurulara bir göz atsın...

  Cumhuriyet Mitinglerine destek çağrıları, Cumhurbaşkanı seçimlerini etkileme açıklamaları ve hatta son olarak CHP'nin başörtüsü açılımını kınayan bildiriler bile var.

  Üstelik hepsinin altında Prof. Saylan'ın imzası var.

  Türkiye'de bir darbe girişiminin ilk kez yargılandığı Ergenekon soruşturmasını, insan haklarına saygı ve hukuk kapsamında hareket ettiği halde bu şekilde yaralamak, Türkiye'nin demokratik hukuk devleti olabilmek için daha çok yol alması gerektiğini gösteriyor.

 5. #5
  Gayyur sgpkjmr.61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  Zonguldak
  Yaş
  25
  Mesajlar
  55

  Standart

  düşündürücü...

 6. #6
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart PKK'lıya burs verilir mi?!

  Memleketin güç odakları savunmaya geçtiğine göre insan kıllanmadan edemiyor, yoksa hasta bir insanı rahatsız edecek konuya girmeyebilirdik.. İlle velakin, dediğim gibi ortada suçluların telaşı bir durum da var gibi!..

  Bu “Baba beni okula gönder” kampanyası zaten erbabını işkillendirecek bir sinerji de yaratmıyor değildi hani!.. Pek parıltılı, caf caflı ve yüksek perdeden, crem de crema iştigal alanıydı da, iştigal edenlerin hayıra soyunmaları göz yaşartıcıydı..

  Yani aslında durum şöyleydi.. Bu memlekette paylaşım en adaletsiz olanındandı ve bu en adaletsizliğin balını sıyıranlar servetini bilmedikleri krallıkların tepesinde oturmayı kendilerine yeğlediklerinden, garibanın çocuğu, pamuk tarlasında “Baba beni okula gönder!” diye sayıklaya sayıklaya ömür tüketiyordu.. Yani, dağdan bayırdan çocuk toplayıp, okul önlerinde fotoğraf çektirmek, “Bak işte okuttuk!” diye hava atmak hem bir nevi günah çıkarmak, hem de asıl iş sahalarını bir güzel perdelemektir aslında..

  Hani bu memlekette okuyup da iş bulmuş kendini kurtarmış adam sayısı elin parmaklarından niye fazla değil?! Çünkü beyim işte ana sebep; “Hayır işi yapıyoruz” diye memleketin tepesine çullananlar aslında bu ülkeyi bloke ettikleri için yollar kapalıdır..

  Her ne ise tıraşı bırakalım derdimizi anlatalım!..
  Bu “Çağdaş Yaşamı v.s.. v.s” nin burslarından PKK militanı azmanların üniversite kadrolarına kaydırma olduğu konusu pek de öyle yabana atılır gibi değil!..


  Diyar Galerya listesi!..
  Bilindiği gibi PKK eşkıyasının şehir kadrolarına kapsamlı bir operasyon yapıyor polis.. Bu operasyon çerçevesinde bazı bilgiler basına yansıyor.. Buna göre, “... ele geçirilen belgeler arasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Kardelen Projesi kapsamında burs verdiği PKK’lı öğrencilerin listesi de yer alıyor. Listenin KCK’nın Diyarbakır’da ofis olarak kullandığı Diyar Galerya’daki bürosunda bulunduğu öğrenildi.


  Burs alan öğrencilerin durumu KCK üyesi zanlıların telefon görüşmelerine de takıldı. Mahkeme kararı ile yapılan telefon dinlemelerinde zanlıların görüşmelerde ÇYDD’den burs alan bazı öğrenciler için ‘bizden’ dedikleri tespit edildi.. Tekrarlayalım bu bilgi, “Türkan Saylan hadisesi” ile ilgili soruşturma kapsamında değil, PKK operasyonu kapsamında yansıyor.. Bu yüzden de dikkat çekici...

  Asuman Özdemir’in beyanı..
  Ergenekon diye tanımlanan soruşturmanın sanıklarından Asuman Özdemir, aynı zamanda eski bir Çağdaş Yaşam yöneticisiymiş.. Ayrılmış, ayrılma gerekçesini de 2006’da Zaman Gazetesine, “PKK’ya burs veriliyordu!” diye izah etmiş.. Çok ilginç değil mi?..


  Asuman Özdemir, ...yıllarca samimi duygularla çalıştığı ÇYDD’nin PKK’nın siyasallaşmasına katkı sağladığını belirterek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan ‘Kardelenler Projesi’ adı altında İstanbul’a getirilen kız öğrencilerle Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) kadro açığının karşılandığını savunmuştu.

  Özdemir, şunları söylemişti: “...İstanbul’a getirilen öğrencilerin içinde yakınları dağlarda terörist olanlar olduğu konuşuluyordu. Bunlar beni rahatsız etmeye başladı. Burs verdiğimiz öğrencileri niçin sıkı bir elemeden geçirmiyorduk? Kardelenler Projesi’ni şöyle tarif edebiliriz. Güneydoğu’da saksıdaki çiçeği söküp İstanbul’a getiriyoruz. Ama burada toprağa ekmiyoruz.

  Pamuğa koyup her gün su veriyoruz. Sonra çiçeği, mezun olduktan sonra ait olduğu saksısına koyuyoruz. Başlanılan yere dönülüyor. Devleti onlara sevdiremiyoruz. Bugün DTP binalarında erkek üyeden çok genç kızlar var. Orada bilgisayar başında genç kızları görürsünüz. Nereden öğrendiler bunları? ÇYDD’nin yetiştirdiği kızlar Güneydoğu’da PKK’ya hizmet eder hale geldi.”
  Hastalık tamam da, ya bu durumlar doğru ise!..  behiç kılıç

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. "Ene" ve "Zerre"den İbaret Bir "Elif" Bir "Nokta"dır.
  By Ene-Zerre in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:29
 2. Hayatıyla bir "Elif" yazar, "Vav" vuslatıyla yürür, yüreği "Hu" okur..
  By gamze-i_dilruzum in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:28
 3. Tarîkatta "seyr-i enfüsî" ve "seyr-i âfâkî" tabirleri altında iki meşreb var.
  By fanidünya... in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04.01.15, 18:46
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.09.08, 13:57
 5. Türkan Saylan'dan Akıl Almaz Öneri
  By kayhan1 in forum Gündem
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 28.09.07, 15:23

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0