+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 22

Konu: Türban Boşanma Nedeni

 1. #1
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart Türban Boşanma Nedeni

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kocanın, karısını çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlamanın ‘sosyal şiddet’ olduğuna karar verdi. Yargıtay, eşini örtünmeye zorlayan koca aleyhine açılan boşanma davasının da kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.

  Eşinin kendisini örtünmeye zorlaması nedeniyle boşanma davası açan T.L. nin açtığı dava yerel mahkeme tarafından reddedildi. T.L. kararı temyiz etti. Dosya, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne geldi.
  Daire, yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Bozma gerekçesinde, eşini ‘çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlamanın’ ortak hayatı temelinden sarsacak bir davranış olduğu vurgulandı.

  -EŞİN ÖRTÜNMEYE ZORLANMASI SOSYAL ŞİDDETTİR

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin verdiği emsal kararda şu görüşlere yer verildi:
  “Eşin örtünmeye zorlanması sosyal şiddete yönelik bir davranış olduğundan evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan davranışlardandır. Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalı kocanın karısını çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorladığı ve evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir.

  Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır.

  Aktifhaber


 2. #2
  Vefakar Üye nokta.NUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  494

  Standart

  boşanmasına yorum yapamam
  ama
  sonuçta o bayanla açıkken evlendiyse
  baskı yapamaz
  istediği gibi biriyle evlenseydi
  hem baskı yaparak bi insan tesettüre zorlanamaz
  ne kadar anlatırsan anlat ve ne kadar bilirsen bil
  senin bildiğin karşıdakinin anladığı kadardır...
  MEVLANA

 3. #3
  Ehil Üye beylikdüzü73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/beylikdüzü
  Mesajlar
  1.163

  Standart

  Mahkemenin kararına katılıyorum.
  ________________

  Andolsun ki Duha'ya
  Ve leyl-i iza seca'ya
  Rabbin ne terkeder seni,
  Ne darılır sana.
  ________________
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

 4. #4
  Pürheves bizdostuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  231

  Standart

  Alıntı Nil Sultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kocanın, karısını çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlamanın ‘sosyal şiddet’ olduğuna karar verdi. Yargıtay, eşini örtünmeye zorlayan koca aleyhine açılan boşanma davasının da kabul edilmesi gerektiğine hükmetti.
  Mahkemenin bu açıklamasını kınıyorum.

 5. #5
  Yasaklı Üye halenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  2.932

  Standart

  Aynen...

  Acik hanimlarla evlenirler (Tesettürlü hanimlar varken) yok efendim kapanir sonradan diye ümit ederler...Ümitleri bosa cikar...Sonra zorlamaya kalkarlar...

  Yurtdisindaki bazi müslüman erkeklere benzettim...Müslüman kizlar varken, gayrimüslimlerle evlenirler "ayyy, sen tanimiyorsun, cok cok iyi ahlakli, cok iyi, cok süpper birisi, müslüman olabilir" deyip evlenirler...
  Cogu cocuklar olduktan sonra (veya önce) bosanirlar...Müslüman olup da, Türk erkegiyle iyi gecinen ve cocuklarini müslüman yetistirmeye özen gösteren gayrimüslim kadin pek görmedim...
  Hatta baba olduktan sonra bile bosanip, cocuklariyla hic irtibat kurmayan müslüman babalar var...Maalesef...

  Alıntı nokta.NUR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  boşanmasına yorum yapamam
  ama
  sonuçta o bayanla açıkken evlendiyse
  baskı yapamaz
  istediği gibi biriyle evlenseydi
  hem baskı yaparak bi insan tesettüre zorlanamaz

 6. #6
  Vefakar Üye nur_hadimi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  389

  Standart

  HAYY ALLAH'ım

  o kadar başörtülü varken tut antitesettür ile evlen sonra baskı yap


  ne iştir yahu
  GENÇLİK HİÇ ŞÜPHE YOK Kİ GİDECEK.

 7. #7
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart

  Ya devletin baskısı, bu baskı sosyal şiddet değilmi, zorla açtırmak???

 8. #8
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart Ya ''başını aç'' derse?

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, daha önce yerel mahkeme tarafından verilen kararı bozarak, kocanın karısına başını örtmesi için baskı yapmasını “sosyal şiddet” sayarak boşanma sebebi saydı.

  Adamın yaptığı baskıya neden sosyal şiddet dendiğini anlayamadım. Ortada iki kişi var ve biri diğerine bireysel baskı yapıyor; bu baskı psikolojik olabilir, ekonomik olabilir, hatta fiziksel olabilir ama sonuçta bireyseldir.
  Toplumu işin içine katmanın mantığı ne?

  Her neyse, kararı elbette desteklemek gerekir. Bir evlilik içinde, bu olaydaki gibi yaşam tarzına ilişkin çelişkiler ortaya çıktığında, taraflar öncelikle birbirlerini iknaya ve uzlaşmaya çalışırlar. Ama uzlaşma mümkün değilse, çözüm birinin diğerine istediğini baskıyla yaptırması değil, evliliğin bitmesi olur.
  Buraya kadar her şey normal…

  Ama kararın gerekçelendirilişinde kullanılan bir cümle var ki, doğrusu bir çuval inciri berbat ediyor: “Kocanın karısını çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlaması”…

  Bu cümleden anlıyoruz ki, Mahkeme, eşlerden biri diğerine belli bir kıyafet biçimini – nasıl bir kıyafet olursa olsun- zorladığı için değil, “çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye” zorladığı için boşanmaya karar vermiş.

  Bu ifadeye göre koca karısına başını aç diye baskı yapsa, mahkeme aynı kararı almayacak. Oysa, koca “aç” dese de “ört” dese de baskı aynı baskıdır ve boşanma sebebi olacaksa her iki durumda da olması gerekir. Ama mahkeme kararı öyle demiyor. “Kocanın karısını çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlaması” ifadesini özellikle kullanıyor.

  Çünkü mahkeme yaşam tarzları arasında taraf tutuyor. Birini iyi, birini kötü görüyor ve kadını kötü olandan korumaya çalışıyor. Oysa mahkemeler kendilerine göre iyi-kötü; çağdaş- çağdışı gibi tarifler yapıp böyle sübjektif tanımlar üzerinden kararlar alamazlar. Onlar için sadece suç olan ve olmayan vardır. Tek tek heyet üyelerinin başörtüsü konusundaki düşünceleri ne olursa olsun, heyet olarak, farklı yaşam biçimlerine eşit mesafede durmaları gerekir.

  Bir an için heyetin bakış açısından baksak ve baş örtmeyi çağdışı saysak bile, yasalarımıza göre çağdışı olmak da suç değildir; insanların çağdışı olma gibi bir hakları vardır ve mahkemeler onların bu hakkını korumakla yükümlüdür.
  Kaldı ki, mahkeme kararını bir çağdaşlık tanımına dayandırmakla, bundan sonrası için de içinden çıkılmaz sorunlara yol açmış oluyor.

  Düşünün, yarın öbürgün bir kadın “eşim benim üstsüz denize girmeme izin vermiyor, baskı yapıyor” diye boşanma davası açsa ve bu kararı emsal gösterse, dilekçesinde de uzun uzun üstsüz denize girmenin mayolu girmekten daha çağdaş bir tarz olduğunu iddia etse ne olacak?
  Öyle ya; “çağdaş”ın da “çağdaş”ı var!

  Acaba mahkemelerimiz aile içindeki giyim kuşam kavgalarında “çağdaşlık” çıtasını nereye koyacak? Üstsüz mayo ya da mini etek, ya da askılı elbiseye izin vermeyen kocayı da “çağdaş kıyafetlere aykırı giyinmeye zorlamakla” mı suçlayacak; yoksa “Yok artık deve!” mi diyecek?

  Türkiye’de çok sayıda kadının kendi iradesi dışında – baba, koca ya da erkek kardeş baskısıyla- örtünmek zorunda kaldığını biliyoruz. Ama aynı zamanda, çok sayıda kadının yine kendi iradesi dışında -devlet baskısıyla - başını açmak zorunda kaldığını da biliyoruz.

  Aslında birbirinin zıddı gibi görünse de sorunun kaynağı aynı. Baskıcı baba- koca da, devlet de kadını bağımsız ve yetkin bir birey olarak algılamayı bir türlü beceremiyor. Her ikisi de kadını kendisi için neyin doğru olduğuna kendi başına karar verme yeteneği olmayan, hayat boyu rüştünü ispat edemeyen “çocuk-insan” olarak görmekte ısrar ediyor.

  Baba ya da koca onu “toplumdaki kötülüklerden korumak ve dinini daha iyi yaşamasını sağlamak için” başını örtmeye zorluyor; devlet de önce başını örten bütün kadınların bunu ailedeki erkeklerin baskısıyla yaptığı gibi bir varsayım üretip sonra da onları bu baskıdan kurtarmaya, zorla “çağdaşlaştırmaya” soyunuyor.
  Bu arada olan, her durumda bireysel iradesi hiçe sayılan kadınlara oluyor.

  gülay göktürk

 9. #9
  Dost white_wolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  12

  Standart

  Valla yurt dışında kaldığım sürece ne rezillikler görmedimki özellikle bizim Türk-Müslüman geçinen vatandaşlarımızdan Hepsine Allah hidayet versin.

 10. #10
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart

  David Beckham bile müslüman ve örtülü bir kızın elinden tutp çin olimpiyatlarının kapanışını yapıyorsa gerisini düşünmek lazım.


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Boşanma Afeti
  By *SAHRA* in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.12.19, 06:14
 2. Allah'ın Sevmediği Helâl: Boşanma
  By _vatan_ in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 15.05.14, 09:31
 3. Boşanma Konusu Yardımcı Olur musunuz?
  By h.polat in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 15.09.11, 20:58
 4. Boşanma
  By Riyaziyeci in forum Fıkıh
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 01.11.09, 13:51
 5. Kocaya Tükürmek Boşanma Nedeni
  By güneşsu in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.08.08, 09:25

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0