Suudi Arabistan’da, kurulması planlanan Kral Abdullah Ekonomik Şehri’yle, kadınlara daha rahat hareket etme imkanı verilirken, ülkedeki yüksek işsizliğin ve petrole aşırı bağımlılığın önüne geçilmesi planlanıyor.

İlk etabı 2010 yılında tamamlanacak King Abdullah City’nin yüzde 10’unun bu tarihte bitirileceği ve 500 kişinin yaşamına uygun hale geleceği belirtiliyor. Cidde’de yer alacak şehrin tamamının 2020’de bitirilmesi öngörülüyor.

Hükümet planın küresel oyunculardan 35 milyar dolarlık yatırım çekeceğini açıklarken, İran ve Irak’ta yaşanan sorunların plana engel olabileceği de belirtiliyor. Ekonomi şehirlerinde çoğu kişi ruhban sınıfının sosyal, iş ve eğitim yaşamından uzak durmasını umuyor. Dubaili Emaar Properties’in kolu olan Emaar Economic City tarafından geliştirilecek şehirlerde hiper modern, çevreye saygılı liman ve endüstriyel bölgeler, finans merkezi, oturma yerleri, oturma mekanları, lüks resort’lar, okul ve kolejler bulunuyor. Şehirde, gökdelenler, plajlar ve resort’ların eşit derecede yer alacak.

İki milyon insan
Projenin sorumluları, kentin Washington’dan daha büyük olacağını söylüyor. İki milyon insan bu korumalı alanda çalışabilecek. Şehrin iş yaratmak dışında kentsel dönüşümü de sağlaması amaçlanıyor. Projede, modern eğitim ve sosyal ilişkilerde dini kısıtlamaların da kaldırılması hedefleniyor. Medine’de kurulacak Bilgi Şehri’ne ise, Asya’daki Müslüman teknoloji uzmanlarının çekilmesi hedefleniyor.

haber7