+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Gül'den Erbakan'a Af

 1. #1
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart Gül'den Erbakan'a Af

  Kayıp trilyon davasından ceza alan Necmettin Erbakan'a af. Peki Gül'ün affetme gerekçesi ne?

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kapatılan RP'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kalan cezasını kaldırdı.

  Erbakan'ın, 26 Mayıs 2008'de Altınoluk'taki konutunda infaz edilmeye başlanan hapis cezası, 23 Eylül 2010'da sona erecekti. Böylelikle, Erbakan'ın kalan 2 yıl 35 günlük ev hapsi cezası affedilmiş oldu.

  GEREKÇE SÜREKLİ HASTALIK

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kapatılan Refah Partisi'nin eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın kalan hapis cezasını ''sürekli hastalık'' nedeniyle kaldırdı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ADLİ TIP KURULU'NUN RAPORUNU DİKKATE ALDI

  ''Hastanelerce sürekli hastalıkları belirlenen ve bunlara ilişkin raporları Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından değerlendirilerek muayenesi yapılan Necmettin Erbakan'ın sağlık durumunun mahkumiyetinin devam etmesine izin vermediği yolunda anılan Kurulca Rapor düzenlenmesi ve dosyanın Adalet Bakanlığınca 15 Ağustos 2008 tarihinde Cumhurbaşkanlığına intikal ettirilmesi üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız, Adli Tıp Raporunda ifade edilen durumun Anayasa'nın 104. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sözü edilen 'sürekli hastalık' kapsamında olduğunu dikkate alarak, ilgilinin kalan hapis cezasını, söz konusu madde uyarınca kaldırmışlardır.''


  CEZASI 26 MAYIS'TA BAŞLAMIŞTI

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi de Erbakan'ın ''Kayıp Trilyon'' davasında ''özel belgede sahtecilik'' suçundan 2 yıl 4 ay hapse mahkum eden ve bu cezanın evde infazına ilişkin Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını onamıştı. Necmettin Erbakan, 26 Mayıs 2008-23 Eylül 2010 tarihlerini kapsayan infaz süresince izin almaması halinde konutunun dışına çıkamayacaktı.

  interhaber

 2. #2
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart CHP: Gül Kendisini Affetti

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, kayıp trilyon davasından hüküm giyen Necmettin Erbakan’ı af etmesine ilk tepki CHP’den geldi. CHP Genel Saymanı ve Basın Sözcüsü Mustafa Özyürek, Erbakan için özel bir yasa çıkarılarak cezasını evinde ve yazlıkta geçirmesinin sağlandığını, Cumhurbaşkanı Gül’ün de aynı davanın sanığı olduğunu hatırlattı. Gül’ün, Erbakan’ı affetmesiyle bir anlamda kendisini de affettiğini söyleyen CHP’li Özyürek, “Aynı davadan sayın Cumhurbaşkanı da sanık. Bir anlamda sayın Gül kendisini de affetmiş gibi oluyor. Erbakan hangi dosyadan mahkum olmuşsa aynı dosyanın bir diğer suçlusu da sayın Gül’dür” dedi.

  CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanının yaşlılık ve sürekli hastalık nedeniyle mahkum affı yetkisi bulunduğunu hatırlattı. Buna karşın Erbakan için “özel” bir kanun çıkarıldığını ve çıkan bu kanunun ardından Erbakan’ın kayıp trilyon davasından aldığı cezayı evinde ve yazlığında geçirdiğini hatırlatan Özyürek, söz konusu af kararıyla Cumhurbaşkanı Gül’ün bir anlamda kendisini de affettiğini söyledi. CHP’li Özyürek, Cumhurbaşkanı Gül’ün de aynı davanın sanığı olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi:

  “Erbakan yapılan özel düzenleme ile evinde ve yazlığında bu hapis dönemini geçiriyordu. Bu durumun Erbakan’ın sağlığına zarar verecek bir yönü yok. Aynı davadan sayın Cumhurbaşkanının da sanık olması önemli. Bu kararla bir anlamda sayın Gül kendisini de affetmiş oluyor. Yani Erbakan hangi dosyadan mahkum olmuşsa aynı dosyanın bir diğer suçlusu sayın Gül’dür. Dokunulmazlık nedeniyle sayın Gül’ün durumu karara bağlanamamıştı. O nedenle de bu af yetkisini de kullanırken iki yönden dikkatli davranması gerekirdi. Bu karar hukuk ve siyaset açısından çelişkiler ortaya koyuyor. Yaşlı bir kimsenin ille hapiste yatması yönünde bir düşüncem yok. Ama bu davanın özelliklerine dikkat çekmek istiyorum. Kamuoyunun da buraya dikkat etmesi gerekir.”

  (ANKA)

 3. #3
  Vefakar Üye mephistoteles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  314

  Standart

  neden böyle bir şey yapmış anlayamadım, büyük hata bence, hem siyasi hem de hukuki olarak...

 4. #4
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  Alıntı mephistoteles Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  neden böyle bir şey yapmış anlayamadım, büyük hata bence, hem siyasi hem de hukuki olarak...
  Kardeş, ahmed necdet sezer, affetiği 260 küsur üyeden 200'e yakını teröristti,değişik terörist faaliyetlerden hüküm giymişlerdi..O affettiği teröristlerden sadece yüzde onu tekrar teröristliğe dönmüş olsa, vehameti düşünebiliyor musun? Teröristleri affetmek mi daha mantıklı, yoksa hasta ve yaşlı bir ihtiyarı mı?

  Erbakanın affedilmesinde Hukuken bir hata yok, zira hukukun kendisi zaten o affetme hakkını kendisine vermiş..TEröristleri affetmek hukuki olsun da, bu ülkede başbakanlık yapmış ,hasta ve ihtiyar birisini affetmek hukuki olmasın..

  Siyasi olarak da hata değil,Zira bir af talebi var ortada..Bu af talebi, Gül'den değil, Erbakan tarafından geliyor..Af sadece bununla da olmuyor..Adli Tıp'ın verdiği resmi sağlık raporları neticesinde verilmiş bir karar..
  Eğer aynı şartlar içerisinde ,Erbakan değil de, başka birisi olsaydı emin ol O da affa uğrardı..Zira Adli Tıp'ın verdiği raporlar affın gerekliliğine vurgu yapıyordu..zaten para cezası affedilmedi, yani esas olan ceza yine duruyor,devlet bi zarara uğramıyor..Sadece hükümlünün sağlık ve ihtiyarlığı nazara alınarak yapılmış bir af..
  hem hukukun işlediği yerde siyasi hata aranmaz..
  Zira hukuk işlemektedir..
  Aynı teröristler affedilirken işlediği gibi..
  Konu alanyali tarafından (20.08.08 Saat 14:03 ) değiştirilmiştir.


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 5. #5
  Vefakar Üye Alâ Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  421

  Standart Sezer'in affettiği teröristleri hatırlayalım...

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in af uygulamalarını gündeme getirirken Erbakan'ın kurmayları, Gül'ü eleştiren çevrelerin o dönem sessiz kaldığına dikkat çekiyor. Başbakanlık yapmış, 82 yaşındaki bir ismin affedilmesine tepki gösterenlerin Sezer döneminde cezaevinden çıktıktan sonra terör eylemlerine katılan DHKP-C militanlarını görmezden geldiği hatırlatılıyor. Edinilen bilgilere göre, Sezer 2001'de 15 mahkûmu affetti.

  Bunlardan ikisi küçük yaştaki çocuklara tecavüzden, biri ise PKK üyeliğinden ceza almıştı. 2002'de affedilen 100'e yakın mahkûmun büyük bölümü yasadışı örgüt mensubuydu. Sezer, 2003'te sağlık gerekçesiyle 123 mahkûmun cezasını kaldırdı. Bunlardan 38'i DHKP-C ve Dev-Sol örgütü mensubu, 18'i TKP-ML TİKKO, 3'ü de PKK üyesi olmaktan cezaevindeydi. Daha sonraki yıllarda da benzer bir tablo ortaya çıkarken, bu durum devlet kurumlarının raporlarına da yansıdı.

  82 yaşındaki Erbakan'ın affedilmesi, ilginç bir tartışmayı beraberinde getirdi. CHP'nin başını çektiği çevreler, Gül'ün anayasal yetkisini kullanmasını kıyasıya eleştiriyor. Ancak aynı kesimler Sezer'in yasadışı örgüt mensuplarına yönelik tasarrufuna sessiz kalmıştı. Erbakan'ın hukukçu kurmaylarından Şeref Malkoç, bu durumu çifte standart olarak değerlendirdi.

  "Toplumun vicdanı bunları değerlendirir." diyen Malkoç, Cumhurbaşkanı'nın af yetkisinin eleştirilmesini doğru bulmuyor: "Sayın Cumhurbaşkanı Anayasa'nın verdiği takdir yetkisini kullanabilir. Bu konular üzerinde yorum yapılamaması gerekir. Bir defa millet olarak devletimizin başında olan kim olursa olsun itibar etmişizdir. Bizim devlet millet geleneğimizde bu var. Şu anki cumhurbaşkanına da af yetkisi verilmiş. Bu yetkisi kullanırken hangi prosedürlere uyacağı da belli. Bunun dışında bu tartışmalar doğru değil. Türkiye'de her şey tartışma konusu oluyor. Bunu doğru bulmuyorum."

  10. Cumhurbaşkanı Sezer'in af yetkisini kullanma yönündeki kararları incelendiğinde çarpıcı bilgiler göze çarpıyor. Sezer, 16 Mayıs 2000'den 23 Mart 2007 tarihine kadar 260 mahkûmu affetti. Bunların çoğunluğunu cezaevlerindeki açlık grevleri sonrasında 'Wernicke Korsakoff' hastalığına yakalananlar oluşturuyor. Sezer, ilk af yetkisini ise böbrek yetmezliği bulunan eroin kaçakçısı Mehmet Demir için kullandı. Eski cumhurbaşkanı, aynı yıl iki uyuşturucu kaçakçısının cezasını kaldırdı. 2000 yılında affedilen mahkumlardan üçü cinayetten, ikisi silah bulundurmaktan biri de kaza ile ölüme sebebiyet vermekten cezaevindeydi.

  Affedilen teröristlerin bir kısmı dağa çıkarak faaliyetlerine devam etti. Bu durum devlet kurumlarının raporlarına da yansıdı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer 2001'de 15 mahkumu affetti. Bunlardan ikisi küçük yaştaki çocuklara tecavüzden ceza almıştı, biri ise PKK üyesiydi. Cezaevlerinde yaşanan açlık grevlerinin ardından affedilenlerin sayısında büyük artış oldu. Cumhurbaşkanı Sezer, 2002'de 100'e yakın mahkumun serbest bırakılmasını sağladı. Bunların büyük bölümü ise yasadışı örgüt mensuplarıydı. 2003'te 123 hükümlü sağlık gerekçesiyle salıverildi. Bunlardan 38'i DHKP-C ve Dev-Sol örgütü mensubu, 18´i ise TKP-ML TİKKO örgütü üyesi olmaktan cezaevindeydi. Mahkumların diğer örgüt üyelerine dağılımı şöyle: TİKB (14), THKP (4) TKİH (1) DHP (1) PKK (3) TKEP (2) TDKP (2) BELİRSİZ (10)

  2004'te TKP-ML üyesi Semiral Yılmaz ve Hüseyin Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 9 mahkum yine aynı gerekçeyle affedildi. Sezer'in 2005'te cezasını kaldırdığı İbrahim Ayhan Özgül, yasadışı Dev-Sol örgütü üyesiydi. Sezer´in 2006'da affettiği Mustafa Ablaş ise eşini öldürmekten mahkumdu.

  İşte Sezer'in serbest bıraktığı mahkumlar ve örgütleri
  İlhan Demirel (Yasadışı örgüt), Yaşar Demircan (Dev-Sol), Ramazan Çiçek (Anayasal düzeni yıkmak), Metin Günay (TİKB/GK), Atilla Selçuk (Anayasal düzeni yıkmak), Barış Kaya, Suat Karabulut (Dev-Sol), Ümit Kanlı, Gülseven Öztürk (DHKP-C), Fatma Güzel, Ergün Bütüner (TKP-ML), Barış Yıldırım (DHKP-C), Hakkı Şeker (DHKP-C), Nuray Gezici (Dev-Sol), Tamer Çadırcı, Ulaş Göktaş (DHKP-C), Mesut Avcı, Madımak Özen (DHKP-C), Ayten Eren (DHKP-C), Özgül Dede (DHKP-C), Yüksel Doğan (PKK), Murat Candar (TİKB/GK), Mustafa Genç, Ayla Özcan, İbrahim Tekin, Semra Askeri, Mehmet Şahin (DHKP-C),Gülperi Özen (DHKP-C), Haydar Baran (TKİP-Ekim) M.Erkan Çetin (Dev-Sol), Hatun An, Hakan Baran, Yılmaz Babatümgöz (MLKP), Resul Ayaz (MLKP/K), Zeynel Yıldız, Nazan Yılmaz (DHKP-C), Hasan Çebe (TİKB) Ertuğral Kaya (DHKP-C), Mete Yalçın (TİKB), Barış Gönülşen (TİKB), Esmehan Ekinci (TİKB), Mehmet Acettin (MLKP), Mehmet Leylek (MLKP), Erol Altıokka (TİKB) Ercan Uçuk (TKP/ML-TİKKO), Ali Şahmo (TKP/ML-TİKKO), Gürban Hızmay (DHKP-C), Sadık Yılmaz (MLKP/K), Aydan Odabaş (DHKP-C), Petek Türkmen (TİKB), Haydar Özbilgin (MLKP), Muharrem Kurşun (MLKP), Leyla Alp (DHKP-C), Sedat Felek (TKP/ML-TİKKO), Şudaman Kamancı (Ekim), Ali Haydar Geckin (TKP/ML-TİKKO), Gamze Bayram (DHKP-C), Sibel Horasan (Dev-Sol), Hüseyin Ali Günay (TKP/ML), Erdal Arıkan, Suzan Baran (TKP/ML-TİKKO), Namık Kemal Bektaş (MLKP), Nuray Özçelik (TİKB), Hülya Türüç (TİKB), Mahmut Yücel (TKP/ML-TİKKO), Ömer Ünal (TİKB), İsmet Sınağ (DHKP-C), Makbule Akdeniz (TİKB), Cem Şahin (DHKP-C), İnayet Günenç (TİKB)

  KİM KAÇ KİŞİYİ AFFETTİ?
  Kenan Evren: 27
  Süleyman Demirel: 100
  Turgut Özal: 21
  Ahmet Necdet Sezer: 260
  Zaman

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Erbakan'dan Gül'e
  By beylikdüzü73 in forum Gündem
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 23.08.08, 22:53
 2. Ergenekonculara Erbakan'ın Ahı Tuttu
  By Nil Sultan in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.07.08, 09:51
 3. CHP Davası Erbakan İçin Emsal Olur
  By Alâ Nur in forum Gündem
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 29.06.08, 10:13
 4. Yahudi Gözüyle Necmeddin Erbakan
  By haberci81 in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.07.07, 16:26

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0