ABD’de Demokrat ve Cumhuriyetçi Başkan adayları Barack Obama ve John McCain, seçimin kaderinde önemli rol oynayan Avanjelik Kilisesi’nin karşısına çıktılar. Adaylar, “gençlik günahlarını” ve ilkelerini anlattılar.

ABD'de Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığını garantileyen Barack Obama ve John McCain, Güney California'da bir evanjelik rahibin konuğu olarak, Hristiyanlığın kendileri için ne anlama geldiğinden, eşcinsel evlilik, kürtaj ve dış politika konularına kadar bir çok soruyu yanıtladı.

''Bir Amaca Yönelmiş Hayat'' adlı çok satan kitabın yazarı ve Saddleback Kilisesi'nin rahibi Rick Warren, geniş bir evanjelik dinleyici kitlesinin önünde önce Obama'yı karşısına alarak sorular yöneltti. Ardından, aynı şekilde sahneye McCain davet edildi. Obama ve McCain, adaylığı garantilediklerinden bu yana ilk kez aynı sahnede yer alırken, el sıkışıp kucaklaştılar. Obama sahneyi terkederken, McCain, rahip Warren'ın karşısında oturarak soruları yanıtladı. Her iki adaya da birer saat süre verildi.
ABD'de evangelik kilisesinin desteği, başkan adaylarının seçimi kazanmasında önemli rol oynayabiliyor. ABD Başkanı George W. Bush, iki dönem yürüttüğü görevi için iki kez seçime girdiğinde evangelik oyların büyük çoğunluğunu toplamıştı. Rahip Warren, her iki adayın da arkadaşı olduğunu ve belli bir adayı desteklemediğini, kilise mensuplarının kararını kendilerinin vermesi gerektiğini söyledi.

Evanjelik rahip, ilk soru olarak her iki lidere de, Hristiyanlığın kendileri için ne anlama geldiğini sordu. Obama, ''İsa peygamber benim günahlarımı ödemek için öldü ve ben kurtarılmış oldum. İsa, her an benimle beraber yürüyor'' dedi.

McCain’in en büyük başarısızlığı

McCain de aynı soruya, ''Bu benim için, kurtarılmış ve bağışlanmış olduğum anlamına geliyor. Bizim inancımız, sadece Amerika'yı değil bütün dünyayı kapsıyor'' dedi. Vietnam Savaşı gazisi McCain, savaş esiri olarak geçirdiği günlerde, Vietnamlı bir gardiyanın, zaman zaman gelip ellerini bağlamak için kullandıkları ipleri, diğerlerine göstermeden gevşettiğini anlattı.


McCain, bir Noel günü kısa süreliğine hücresinden çıkmasına izin verildiğinde, yine bir gardiyanın, kendisinin önünde ayağıyla yere haç çizdiğini ve hemen arkasından temizlediğini söyledi ve ''O gün orada kim olursak olalım biz, iki Hristiyan insan olarak karşı karşıyaydık'' dedi. John McCain'in bu anısını anlatırken gözlerinin nemlendiği görüldü.

Hayatta etik olarak en büyük kişisel başarısızlıklarının ne olduğu sorusuna karşılık, adaylardan 46 yaşındaki Obama, gençken uyuşturucu ve alkol kullanmasını örnek gösterdi. Obama, ''Kendimle o kadar meşguldüm ki, başka insanları düşünmüyordum'' dedi. McCain ise, ilk evliliğindeki başarısızlığını gösterdi ve kendisinin kusurlu davrandığını kaydetti.

Kafkasya'daki çatışmaya da değinen McCain, Rusya'nın tutumunun ''21'inci yüzyılda kabul edilemez'' olduğunu söyledi ve Rusya'nın, Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Kürtaj ve eşcinsel evlilik hassas konu

ABD'nin en hassas konuları arasında yer alan kürtaj ve eşcinsel evlilik konularındaki sorular adayları zorladı.

Obama, kürtaj konusunda kadının seçme hakkı olması gerektiğine inandığını belirterek, ''Kadınlar bu zor karara kolay ulaşmıyor'' dedi. Ancak Obama, ABD'de kürtaj oranını düşürmeyi amaçladığını kaydetti.

Eşcinsel evlilik konusunda ise Obama, ''Evlilik, bir kadın ve bir erkek arasındaki birliktir. Bir Hristiyan olarak benim için kutsal bir birliktir. Tanrı da bunun bir parçasıdır'' dedi. Aynı cinsten medeni birlikleri desteklediğini söyleyen Obama, ''O görüşü paylaşmasam bile, başkalarına da sivil haklar verilmesini kabul edebilirim'' dedi.

McCain de, kürtaj konusunda kendisinin ''hayattan yana'' bir lider olduğunu ve kürtaj karşıtı politikaları destekleyeceğini söyledi.

Eşcinsel evlilik konusunda ise McCain, geleneksel evlilik tanımını desteklediğini belirtti. Ancak McCain, evliliğin tanımı konusunda anayasada bir değişiklik yapılmasından yana olmadığını, bu konuda her eyalete kendi yasalarını uygulama hakkı verilmesini desteklediğini söyledi.

Evanjelikler McCain'i destekliyor

ABD'de, 27-29 Temmuz tarihleri arasında CNN ve Opinion Research adlı kuruluşların yaptırdığı bir kamuoyu yoklamasına göre, beyazlar arasında, evanjelik seçmenlerin yüzde 67'si McCain'i destekliyor. Obama'ya bu destek ise yüzde 24.

McCain'in pozisyonu kuvvetli görünmekle birlikte, Başkan Bush'un 2004 seçiminde aldığı evanjelik destekten yüzde 11 daha aşağıda. Bush, 2004 seçiminde yapılan çıkış anketlerine göre, evanjelik oyların yüzde 78'ini ve Demokrat Partili rakibi John Kerry ise yüzde 21'ini almıştı.

Baptist kilisesi mensubu McCain, dini görüşlerini çok seyrek olarak kamuoyu önünde ele alıyor.

McCain, ''Tanrı'ya derin inancımdan utanç duymuyorum. Ancak kendi görüşlerimi açık bir şekilde başkalarına empoze etmeye çalışmıyorum'' demişti.

Obama'nın, kürtaj konusunda kadına seçme hakkı tanınması ve eşcinsel evliliğe karşı çıkmayan duruşu, evanjelikler arasında hoşnutsuzluk yaratıyor.