+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Cumhuriyeti Tirajını Artırmak İçin Seferberlik

 1. #1
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart Cumhuriyeti Tirajını Artırmak İçin Seferberlik

  Em. Tuğ. Levent Ersöz, 5 Ocak 2004'te Mustafa Balbay ile yaptığı görüşmeyi gizli kayda almış. Görüşmenin en kritik konusu ise Cumhuriyet gazetesi. Anlaşma planına göre önce Cumhuriyet gazetesinin tirajının arttırılması gerekiyor. Hedef 100 bin.

  İşte Aktüel'in dosyası...

  Ergenekon'un "Kayıt" Merakı

  Em. Org. Şener Eruygur'un genel komutanlığı döneminde Jandarma tüm medyayı takibe aldı. Em. Tuğ. Levent Ersöz kendisiyle görüşmeye gelenleri kaydetti. Daha sonra bu kayıtları görüşme tutanağı haline getirdi.

  Tutanaklarda Tuncay Özkan'dan Mehmet Emin Karamehmet'e, Mustafa Balbay'a, pek çok isme rastlamak mümkün. Bir de telefonu yasadışı dinlenen, konuşmaları kayda alınanlar var; Nuray Başaran gibi...

  Haftalardır Ergenekon ile yatıp Ergenekon ile kalkıyoruz. Önce iddianameyi, ardından da iddianamenin eklerini gördük gazete sayfalarında ya da bilgisayar ekranlarında. Ancak şu anda en çok merak edilen "yeni iddianame". Çünkü bu iddianamede Ergenekon Örgütü'nün cunta bağlantıları ortaya çıkacak.

  "Eruygur Cuntası" ile kurulan bağlantılar, cuntanın Ergenekon Örgütü üzerinden yürüttüğü çalışmalar gözler önüne serilecek. Ancak yeni iddianamenin en gürültü koparacak kısmı hiç şüphesiz medya ile ilgili bölümü olacak. Çünkü burada yok yok. Örgüte yapılan baskınlarda ele geçirilen belgeler arasında Mehmet Emin Karamehmet, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Nuray Başaran, vb gibi isimlerin gizli kayıtları, örgütle yaptığı pazarlık ya da görüşmeler ve yasadışı dinleme kayıtları var.

  Adı zanlılar arasında geçen Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Mustafa Balbay'dan başlayalım anlatmaya...

  MİT'i rapor ediyor

  Mustafa Balbay 5 Ocak 2004'te gizli kayda alınmış. Hükümetin Kıbrıs politikasından Cumhuriyet'in tirajının arttırılmasına, Tayfun Talipoğlu'na hakaretten Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'e küfüre kadar her şey var bu konuşmada. Balbay, Radikal Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'i "tam Amerikancı" diye jandarmaya adeta şikâyet ediyor. Mustafa Balbay'la görüşenler ise Em. Tuğ. Levent Ersöz ve Em. Alb. Atilla Uğur.

  Görüşmede öncelikli konu Kıbrıs. AKP hükümetinin Kıbrıs konusundaki tutumunu yumuşak buluyor her iki taraf da. Bu konuda ayak direyen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ikna etmek için hükümet adına devreye giren ismin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal olduğu konuşuluyor. Levent Ersöz soruyor; "Kimin kanalıyla bu işi yapmışlar?" Mustafa Balbay cevap veriyor: Uğur Ziyal kanalıyla. Devamındaki hakaret kısımlarını geçiyoruz...

  Konu bir ara aynı yıl içinde yapılacak yerel seçimlere geliyor. AKP'nin olası adayları üzerinde duruyor görüşmedeki isimler. Her biri için değerlendirmelerde bulunuyorlar. Mustafa Balbay meslektaşı Tayfun Talipoğlu'ndan bahsedince askerler şiddetli tepki veriyor: "Hem Arap-Kürt. Hem de ..." Mustafa Balbay, Talipoğlu için söylenen sözleri tasdik ediyor.

  Gündem değerlendirmesine devam eden Ersöz, Uğur ve Mustafa Balbay'ın bir başka sohbet konusu New Yok Times'ın dış politika editörünün Türkiye temasları. Üçlü bu temaslardan hiç de hoşnut kalmamış. Bazı yazarların bu temaslar çerçevesinde yörünge değiştirdiği konusunda birleşiyorlar. Hemfikir oldukları isim Murat Yetkin. Radikal'in Ankara temsilcisi için Balbay'ın hükmü hazır ve kesin; "Murat Yetkin tam Amerikancıdır."

  Görüşmenin bir yerinde Cumhuriyet gazetesi gündeme geliyor. Balbay şaşırtıcı bir biçimde gazetesini suçluyor. 1989-1993 yılları arasında bazı yöneticilerin PKK'dan etkilendiğini söylüyor Cumhuriyet'in Ankara temsilcisi. Ama şimdi tam bir Kuvva-yı Milliye kadrosu hâkim gazeteye. Balbay'ın yaptığı bir başka iş var ki, anlaşılır gibi değil. 15 Kasım ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde El Kaide İstanbul'da bombalama eylemleri yapmış, bu eylemlerin ardından MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun Ankara'da 14 gazetecinin katıldığı bir toplantı düzenlemişti. Bu toplantı için MİT'in Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Marmara Köşkü seçilmişti. İşte Mustafa Balbay bu toplantıda konuşulanları sekiz sayfalık bir bilgi notuna dönüştürerek Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğ. Levent Ersöz'e veriyor...

  Karamehmet'e sitem

  Ersöz-Balbay görüşmesinin en kritik konusu ise Cumhuriyet gazetesi. Üçlünün üzerinde anlaştığı plana göre önce Cumhuriyet gazetesinin tirajının arttırılması gerekiyor. Hedef 100 bin. Bu amaçla "Aydınlanma Kitapları" projesinin yeniden canlandırılması düşünülüyor. Bunun için Oyak Bank sponsor olacak, sponsorluk bedeli de sadece 100 milyar lira. Balbay'a göre gazete 100 bin satarsa "Gündemi bir başka etkileyecek". Balbay'ın bu fikrini Em. Tuğ. Levent Ersöz biliyor olmalıydı ki, Jandarma Genel Komutanı Em. Org. Şener Eruygur'a bundan bahsetmişti bile. Eruygur ve Ersöz ikilisi bir de plan geliştirmişti. Buna göre "eğitim birlikleri, askeri okullar, bölge komutanlıkları ve karargâhlara" talimat verilecek, Cumhuriyet temsilcileri bu komutanlıkları ziyaret edecek, gazeteyi 200 bin liradan satmayı teklif edecekti. Gazetenin satış ve gerçek fiyatı arasındaki farkı Jandarma Genel Komutanlığı karşılayacaktı.

  Böylece Cumhuriyet ilk önce jandarma birliklerine girecekti. Eruygur daha sonra uygulamanın aynen diğer kuvvet komutanlıklarında da hayata geçirilmesini sağlayacaktı. Komutanlıklar bir taraftan Cumhuriyet'e kapıyı açarken diğerlerine de hafif hafif kapatacaklardı. Bir müddet sonra birliklerde sadece Cumhuriyet satılıyor ve okunuyor olacaktı. Ersöz, Eruygur'la yaptıkları bu planı Balbay'a aktarıyor ve bu fikirde mutabık kalıyorlar...

  Jandarma Genel Komutanlığı'nın "konukları" arasında dikkat çeken bir başka isim ise Mehmet Emin Karamehmet. Çukurova Holding'in patronu ve Show TV'nin sahibi. Görüşmede yine aynı isimler, Levent Ersöz ve Alb. Atilla Uğur var.

  Görüşme tarihi çok önemli. Çünkü bu görüşmeden kısa bir süre önce M. Emin Karamehmet, Tuncay Özkan'ı medya grup başkanlığından uzaklaştırmıştı. Özkan'la birlikte Em. Org. Kemal Yavuz ve Yavuz Gökalp Yıldız da işlerini kaybetmiş, bu durum Şener Eruygur'u çok rahatsız etmişti. Cuntanın medya ayağının önemli yara aldığını düşünüyordu ve Karamehmet'i bizzat aramıştı. Ancak her şeye rağmen Karamehmet geri adım atmadı.

  Ersöz-Karamehmet görüşmesi tam bu ortamda yapılıyor. Karamehmet uzun uzadıya işlerini, kredi ilişkilerini, petrol kuyularını anlatıyor. Hemen ardından Levent Ersöz devreye giriyor ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur Paşa'nın sitemini iletiyor Karamehmet'e; "Komutanımızın size selamı var. Kendisi yurtdışında. Kendisi ile görüşmemiz esnasında şunları size iletmemizi istedi. 'Tuncay Bey'le ilgili bunu Mehmet Bey'den beklemezdim' dedi. Kendisi çok üzüldüler. Bir iki yıllık sıkıntıları paylaşmış, sizlere yardımcı olmuş bir insan. Bazı çevrelerden, bazı kişilerden size birtakım şeyler gelmiştir. Geldiğini de biliyoruz. Sonuçta bu bir vefadır, ama bütün bunlara rağmen karşılıklı olarak iyi niyetin göstergesidir. Bu söylediğim konu yerine gelsin. Mehmet Bey beni hiçe saydı, bu konuyu kendisine aktar, umarım bu konunun telafisini yapar" diyor.

  Karamehmet, Tuncay Özkan'ın ayrılışında kendisinin bir kusuru olmadığını anlatıyor Ersöz'e. Bu saatten sonra geri adım atmasının mümkün olmadığını da muhatabının anlayacağı bir şekilde dile getiriyor. Ancak Eruygur'un adamları için asıl önemli olan Show TV gibi bir kuruluşun yayın çizgisi. Bu çizgiyi de sadece Tuncay Özkan'ın koruyabileceğini düşünüyorlar.

  gasteci

 2. #2
  Vefakar Üye İ_man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  458

  Standart

  vay aşçaklar vay
  "Kur'an'ın sönmez ve söndürülmez manevî bir güneş hükmünde olduğunu, ben dünyaya ispat edeceğim ve göstereceğim!"

  Bediüzzaman


 3. #3
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  şimdi bir bir deşifre oluyorlar..


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 4. #4
  Gayyur _ENVAR_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  Samsun
  Mesajlar
  52

  Standart

  Onların bir planı varsa Allah'ında bir planı var...Rabbim er geç çıkarır böyle işte....

 5. #5
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Allah daha beter etsin, gazete çalışanların neredeyse çoğu ergenekoncu çıktı. Vatan millet sakarya deilmiş bunlarki, çetecilikmiş.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04.10.16, 12:41
 2. Nur Cumhuriyeti...
  By Matemkar in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.08.14, 05:24
 3. Bambaşka Bir Seferberlik: İstiskâ (Yağmur, Bereket ve Yardım) Duası
  By ıslak seccadem in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.08.11, 23:31
 4. İstanbul Cumhuriyeti Trafik Kuralları
  By **Muttakİ** in forum Mizah
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.09.08, 16:38
 5. Laptop'un Pil Süresini Artırmak İçin
  By insirah in forum Bilişim Haberleri ve Bilimsel Makaleler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02.09.07, 00:24

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0