FLAŞ - Türk gazetecilere ATEŞ AÇILDI
Kanaltürk televizyonunun internet sitesinden duyurduğu habere göre, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'ye giren basın aracına Osetyalı askerleri ateş açtı.

Açılan ateş sonucu araçta bulunan NTV ekibinden Hilmi Hacaloğlu ve Cumhur Çatkaya yara almazken, Kanaltürk muhabiri Levent Öztürk ile kameraman Güray Ervin hafif şekilde yaralandı. Hemen tedavi altına alınan gazetecilerin durumunun iyi olduğu bildirildi.

Olay sonrası kendilerine ulaştığımız Samanyoluhaber ekibinden muhabir Fatih Akalan ve Kameraman Selman Yılmaz da olayı doğruladı. Yaralı Türk gazetecilerinin sağlık durumları ise iyi...

OLAY ŞÖYLE GELİŞTİ:
“Bu sabah saatlerinde Güney Osetya’nın Gori kentinden, başkent Şin Vali’ye doğru yola çıkan ekip Gürcülerin terkettiği Şin Vali giriş noktasından geçerken herhangi bir kontrole tabi tutulmadı. Sınırı geçtikten 2,5 km kadar sonra silahlı saldırı gerçekleşti. Oset güçleri tarafından açılan atışta araçtaki Kanaltürk muhabiri Levent Öztürk başından yaralandı. Aracı kullanan Kanaltürk kameramanı da bacağından hafif yara aldı. Aracı durduran gazeteciler yaralı arkadaşları için yardım istedi. Askerler geldi. Gazeteci olduğunu belirten ekiptekiler Şinvali’de büyük bölümü tahrip edilmiş hasteneye ulaştı. Levent Öztürk’un sağlık durumu iyi. Öztürk için doktorlar bir hafta kadar dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Şin Vali’deki duruma gelince kontrol tamamen Oset ve Rus askerlerin elinde. Kentte denetimi onlar sağlıyor. Gazetecilerin de bulunduğu hastanenin büyük bölümü hasarlı. Çok sayıda asker ve sivil yaralı var. Birkaç kilometre ötede ise çatışmalar yaşanıyor. Kent hayalet şehir halini almış. Sivil görülmüyor. Sadece askerler var.”