Pazar yerinde yapılan duadan rahatsız olan bir vatandaş soluğu savcılıkta alınca,belediye başkanı ve müftü hakkında jet soruşturma açıldı.

Bursa'nın Karacabey İlçe Belediye Başkanı Ergün Koç ve İlçe Müftüsü Osman Şen hakkında, pazarda belediye hoparlörlerinden ''dua okuttukları'' iddiasıyla inceleme başlatıldığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, ilçede kimliği açıklanmayan bir vatandaş, ''Karacabey Müftülüğü'nde görevli bir müezzin tarafından yaklaşık iki aydır her hafta salı günleri kurulan ilçe pazarındaki belediye hoparlöründen dua okunduğu, pazarın bereketli geçmesi için okunan duadan rahatsız olduğu'' iddiasıyla Karacabey Kaymakamlığına şikayet dilekçesi verdi.

Dilekçe üzerine başlatılan inceleme çerçevesinde ifadesine başvurulduğu öğrenilen Belediye Başkanı Koç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçe pazarının kurulduğu salı günleri, son bir kaç aydır okunan duanın çok yönlü dilekler içerdiğini söyledi.

Devlete ve millete, kanunlara saygılı olarak uzun yıllardır hizmet ettiğini ifade eden Koç, şunları kaydetti:

''Karacabey Belediye Başkanı olarak son birkaç yılda şahsımı hedef alan çeşitli soruşturmalara muhatap oldum. Demokratik ve laik cumhuriyetimizin Atatürk ilkeleri ışığında yürütülmesini savunan biriyim. Şahsıma yönelik olarak ve kökenlerinde siyasi iftiraların yer alabileceği soruşturmalarla sürekli karşılaşıyorum. Ancak, esnafımıza ve insanlarımıza dürüst bir ortamda, bereketli kazançlar sağlamayı öneren bir alışveriş duasına izin vermekten soruşturmayla karşılaşacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Hani, 'Ne İsa'ya ne de Musa'ya yaranamadık' derler ya, bu da öyle bir şey. Bir vatandaşımızın yanlış yorumu nedeniyle ifade vermek zorunda kaldık. Şu konu her zaman bilinmelidir ki; Ergün Koç olarak ülkeme, milletime ve Karacabey'deki her insanımıza en iyi hizmeti vermek, benim görevimdir. Benim anlayışımda ayırımcılık yoktur. Bugüne kadar yoğun biçimde çalışmaktan yılmadık, yorulmadık. Böyle basit ve abartılı şikayetlerden de yılmadan, azimle çalışmaya devam edeceğiz.''

İlçe Müftüsü Osman Şen de incelemeye neden olan duada, alıcı ve satıcılara dürüstlük içinde, bereketli kazanç sağlamaları, haksızlık etmeden, öfkeyi ve düşmanlığı körüklemeden hareket etmelerinin istendiğini dile getirerek, ''Dua metninde ayrıca, devlete ve millete kötülük yapmak isteyenlerin çabalarını boşa çıkarma isteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve tüm güvenlik güçlerine her zaman başarılı olmaları dileği de yer alıyor. Böyle anlamlı bir dua yüzünden inceleme başlatılması ilginç'' dedi.