+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: Gürcistan'da Savaş Başladı

 1. #1
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart Gürcistan'da Savaş Başladı

  Gürcistan birliklerinin Güney Osetya'nın başkenti Shinvali'ye karşı bombardıman başlattı, Rusya'ya ait FU-24 uçakları da Kareli kentini bombaladı..

  Polis binasının zarar gördüğü belirtilen açıklamada, herhangi bir kayıp olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

  Bu arada, İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, iki Rus savaş uçağının Kareli, üçüncüsünün ise Gori yakınına bomba bıraktığını, Kareli'de siviller arasında yaralılar bulunduğunu söyledi.

  Gürcistan Devlet Başkanı Rusya'nın geniş çaplı saldırıya hazırlandığını bildirdi ve orduya tam seferberlik emri verdi.

  GÜRCÜ BİRLİKLERİ, BAŞKENT TSHİNVALİ ÇEVRESİNDEKİ 11 YERLEŞİM BİRİMİNDE KONTROLÜ SAĞLADI

  Gürcü birliklerinin, şiddetli çatışmaların devam ettiği Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali çevresindeki 11 yerleşim biriminde kontrolü sağladığı bildirildi.

  Gürcü Rustavi-2 televizyonu, Gürcü birliklerinin Tshinvali'ye doğru ilerlemeye devam ettiğini ve şu ana kadar 11 yerleşim biriminde kontrolü eline aldığını duyurdu.

  Televizyon haberinde, Tshinvali çevresindeki stratejik öneme sahip tüm tepelerin de Gürcü birliklerinin eline geçtiği kaydedildi.

  Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, ''Güney Osetya'da anayasal düzen sağlanana kadar operasyonun süreceğini'' söylemişti.


  GÜNEY OSETYA'DA ÇATIŞMALAR: 3 RUS BARIŞ GÜCÜ GÖREVLİSİ YARALANDI

  Gürcistan'ın, kuşatma altındaki Güney Osetya başkenti Tshinvali'ye açtığı topçu ateşi sırasında 3 Rus barış gücü görevlisinin yaralandığı ve karargahlarının zarar gördüğü belirtildi.

  Rus İnterfaks haber ajansının haberine göre, Rus barış gücü sözcüsü, askerlerin karargahının şafakta Gürcü kuvvetlerinin açtığı ateş sırasında birkaç isabet aldığını söyledi.

  Sözcü, olayda bazı kapı ve pencereleri parçalanan binada zarar meydana geldiğini, binadaki 3 askerin de yaralandığını kaydetti.

  GÜRCÜ ASKERLERİNİN GÜNEY OSETYA'NIN BAŞKENTİNE GİRDİĞİ HABERİNE YALANLAMA

  Gürcistan İçişleri Bakanlığı, İnterfaks ajansının, "Gürcü askerlerinin Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'ye girdiği" yolundaki haberini yalanladı.

  İçişleri Bakanlığı sözcüsü Şota Utiaşvili, İnterfaks'ın haberi için "Bu doğru değil" dedi.

  Gürcü askerlerinin başkente henüz girmediğini belirten sözcü, ancak Rusya'dan Güney Osetya'ya giren iki kamyon konvoyuyla çatışmalara girdiklerini, başkente ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

  Sözcü, sivillere kenti terk etmeleri için süre tanımak istediklerini de kaydetti.

  İnterfaks ajansı, Gürcü askerlerinin Güney Osetya'nın başkentine girdiğini, kentin güneyinde çatışmalar olduğunu duyurmuştu.

  GÜRCİSTAN: "DAİMİ BARIŞA KADAR OPERASYONA DEVAM"

  Gürcistan Başbakanı Lado Gurgenidze, Güney Osetya'daki askeri operasyonun daimi barışa ulaşılıncaya kadar süreceğini söyledi.

  Gurgenidze, yaptığı kısa açıklamada, bu eylemlerin, halkın halen tehlike altında olması nedeniyle sürekli bir barışa ulaşıncaya kadar devam edeceğini bildirdi.

  Gürcistan Başbakanı, sürekli barış sağlanır sağlanmaz da en kısa zamanda diyalog ve barışçı müzakerelere ilerlenmesine gerek olduğunu ifade etti.

  Bu arada Rusya Devlet Başkanı Dımitri Medvedev'in, Güney Osetya'daki çatışmalara ilişkin Moskova'nın stratejisi konusunda yardımcılarıyla durumu değerlendirdiği belirtildi.

  Kremlin sözcüsü, "barışgücü görevi içinde kalan sivilleri savunmayı, Güney Osetya'da barışı restore etmeyi" amaçlayan Medvedev'in liderliğinde bir dizi tedbirin tartışılmakta olduğunu kaydetti.

  GÜRCÜ ASKERLERİ GÜNEY OSETYA'NIN BAŞKENTİNE GİRDİ

  Gürcü askerlerinin, Gürcistan'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'ye girdiği bildirildi.

  Interfaks ajansının haberinde, askerlerin kuşatma altındaki kente girdiği, kentin güney kısmında çatışmalar olduğu belirtildi.

  Gürcistan'ın ateşkes çağrıları ve ABD ile Rusya'nın da devreye girmesiyle dün sağlanan Gürcü-Oset ateşkesinden birkaç saat sonra ateşkes bozulmuş, Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin ağır bir ateşe tutulduğu bildirilmişti.

  Kentteki İnterfaks ajansı muhabiri, ateşin, Gürcü birliklerinin kontrolü altındaki bölgelerden geldiğini söylemişti.

  GÜRCÜ BOMBARDIMANINDA ENAZ 15 KİŞİ ÖLDÜ

  Gürcistan birliklerinin Güney Osetya'nın başkenti Shinvali'ye karşı bombardıman başlattığı, bombardımanda enaz 15 kişinin öldüğü bildirildi.

  Shinvali'deki bir Rus televizyonunun muhabiri olan Andrei Chistyakov, "enaz 15 kişinin öldüğünü söyleyebilirim. Bu kişilerin cesetleri evlerinin bahçesinde ya da sokaklarda" dedi.

  Gürcistan Bütünleşme Bakanı Temur Iakobashvili ise Reuters'a yaptığı açıklamada, Gürcü birliklerinin başkenti sardığını ve kente doğru ilerlediklerini söyledi.

  Bakan Temur Iakobashvili, Gürcü birliklerinin ayrıca 5 Oset köyünün kontrolünü ele geçirdiklerini belirtti.

  Rusya haber ajansları ise Güney Osetya Devlet Başkanı Eduard Kokoity'nin Gürcü saldırısının başarısız olduğunu söylediğini duyurdular.

  Rus Interfaks ajansı ise Gürcü birliklerinin gece yarısından sonra başkente karşı bir tank saldırısı başlattıklarını bildirdi.

  Kokoity Interfaks'a yaptığı açıklamada, TSİ 02.30 civarında "başkentin güney mahallelerine karşı bir tank saldırısı başladığını, şiddetli bir çatışmanın devam ettiğini" söyledi.

  SAVAŞ UÇAKLARI

  Bu arada, Gürcistan savaş uçaklarının Güney Osetya güçlerinin mevzilerine saldırı düzenlediği ileri sürüldü.

  Interfaks'ın haberine göre, Rusya'nın bölgedeki barışgücü birliklerinin komutanı Marat Kulahmetov, Tkverneti köyündeki mevzilere karşı düzenlenen hava saldırısına 5 adet Rus yapımı Su-25 uçağının katıldığını söyledi.

  GÜVENLİK KONSEYİ TOPLANDI

  BM Güvenlik Konseyi üyelerinin ise Rusya'nın isteği üzerine
  New York'ta durumu görüşmek üzere toplandıkları bildirildi.

  AB dış politika temsilcisi Javier Solana'nın da Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile bir telefon görüşmesi yaptı.

  AB'den yapılan açıklamada, Solana'nın görüşmede, "Güney Osetya'daki durumdan derin endişe duyduğunu ve çatışmaları durdurmak ve taraflar arasında barışçı görüşmelerin yapılması için her türlü çabanın gösterilmesini istediği" belirtildi.

  RUSYA'DAN ÇAĞRI

  Öte yandan Rusya, uluslararası topluluğun Güney Osetya'daki çatışmaları birlikte durdurmasını istedi.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Boris Malakhov tarafından Vesti-22 televizyonunda okunan bakanlık açıklamasında, "büyük kan dökülmesini ve yeni kurbanları önlemek için çok geç değil" denildi.

  Açıklamada ayrıca, "Rusya, Güney Osetya'da kan dökülmesini durdurmak ve barışı yeniden tesis etmek için çaba göstermeye devam edecektir" denildi.

  Sözcü, "umarız, yabancı ortaklarımız, yüzbinlerce kişinin kaderinin belirlendiği bu zor anda tarafsız kalmazlar. Gürcistan liderliği, karmaşık sorunları çözmek için uygar yolları kullanmaya geri dönmelidir" dedi.


  Aktifhaber

  changeTarget(document.getElementById("news_content "))

 2. #2
  Müdakkik Üye mevlanahalid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  633

  Standart Alman ve ingiliz kadar servetiniz olsa ne yapardınız.

  Küre-i arzı herc ü merce getiren ve İslâm mukadderatıyla alâkadar olan bu dehşetli Harb-i Umumîden elli gündür (şimdi yedi seneden geçti aynı hâl) Haşiye hiç sormuyorsun ve merak etmiyorsun. Halbuki bir kısım mütedeyyin ve âlim insanlar, cemaati ve camii bırakıp radyo dinlemeye koşuyorlar. Acaba bundan daha büyük bir hadise mi var? Veya onunla meşgul olmanın zararı mı var?" dediler.
  Cevaben dedim ki:
  Ömür sermayesi pek azdır; lüzumlu işler pek çoktur. Birbiri içinde mütedâhil dâireler gibi, her insanın kalb ve mide dairesinden ve ceset ve hane dairesinden, mahalle ve şehir dairesinden ve vatan ve memleket dairesinden ve küre-i arz ve nev-i beşer dairesinden tut, tâ zîhayat ve dünya dairesine kadar, birbiri içinde daireler var. Herbir dairede, herbir insanın bir nevi vazifesi bulunabilir. Fakat en küçük dairede en büyük ve ehemmiyetli ve daimi vazife var. Ve en büyük dâirede en küçük ve muvakkat arasıra vazife bulunabilir. Bu kıyasla, küçüklük ve büyüklük makûsen mütenasip vazifeler bulunabilir.
  Fakat büyük dairenin câzibedarlığı cihetiyle küçük dairedeki lüzumlu ve ehemmiyetli hizmeti bıraktırıp lüzumsuz, mâlâyani ve âfâkî işlerle meşgul eder. Sermaye-i hayatını boş yerde imha eder. O kıymettar ömrünü kıymetsiz şeylerde öldürür. Ve bazen bu harp boğuşmalarını merakla takip eden, bir tarafa kalben taraftar olur. Onun zulümlerini hoş görür, zulmüne şerik olur.
  Birinci noktaya cevap ise: Evet, bu Cihan Harbinden daha büyük bir hadise ve bu zemin yüzündeki hâkimiyet-i âmme dâvâsından daha ehemmiyetli bir dâvâ, herkesin ve bilhassa Müslümanların başına öyle bir hadise ve öyle bir dâvâ açılmış ki, her adam, eğer Alman ve İngiliz kadar kuvveti ve serveti olsa ve aklı da varsa, o tek dâvâyı kazanmak için bilâtereddüt sarf edecek.

 3. #3
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart Türkiye Savaşa Girer Mi?

  Haberi Moskova’dan veren, ancak kaynak olarak Batum’dan telefonda konuştuğu görgü tanıklarını gösteren ajans, iddianın ayrıntılarına girmedi. Ajans, aynı görgü tanıklarına dayanarak, Batum’dan Güney Osetya yönüne giden trende NATO’ya ait araçların taşındığını da ileri sürdü.

  Savaşın sorumlusu Türkiye'ymiş!


  Öte yandan Rusya'nın önemli gazetelerinden İzvesitiya, Güney Osetya'da patlak veren savaştan Türkiye ve ABD'yi sorumlu tuttu. Gazetenin manşetinde yer alan "Gürcistan savaşa nasıl hazırlandı ve kimler yardım etti?" başlıklı haberde Ankara'nın Tiflis yönetimine yaptığı askeri yardımlara vurgu yapıldı.

  Haberde Türkiye'nin Gürcistan'a savunma harcamaları için 45 milyon dolar yardımda bulunduğu ve bu yardımın ABD'nin verdiği parasal destekten bile çok olduğunun altı çizildi. TSK'nın Gürcü subaylara yıllardır eğitim verdiğini de hatırlatan İzvestiya, Türkiye'nin Gürcü ordusuna çok sayıda gelişmiş silah ve mühimmat sağladığını da yazdı.

  Aktifhaber

 4. #4
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart

  Savaşın sorumlusu Türkiye'ymiş!
  Mit ajanlarımı karıştırmış oaryı?

 5. #5
  Vefakar Üye mephistoteles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  314

  Standart

  Alıntı elips Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Haberi Moskova’dan veren, ancak kaynak olarak Batum’dan telefonda konuştuğu görgü tanıklarını gösteren ajans, iddianın ayrıntılarına girmedi. Ajans, aynı görgü tanıklarına dayanarak, Batum’dan Güney Osetya yönüne giden trende NATO’ya ait araçların taşındığını da ileri sürdü.

  Savaşın sorumlusu Türkiye'ymiş!


  Öte yandan Rusya'nın önemli gazetelerinden İzvesitiya, Güney Osetya'da patlak veren savaştan Türkiye ve ABD'yi sorumlu tuttu. Gazetenin manşetinde yer alan "Gürcistan savaşa nasıl hazırlandı ve kimler yardım etti?" başlıklı haberde Ankara'nın Tiflis yönetimine yaptığı askeri yardımlara vurgu yapıldı.

  Haberde Türkiye'nin Gürcistan'a savunma harcamaları için 45 milyon dolar yardımda bulunduğu ve bu yardımın ABD'nin verdiği parasal destekten bile çok olduğunun altı çizildi. TSK'nın Gürcü subaylara yıllardır eğitim verdiğini de hatırlatan İzvestiya, Türkiye'nin Gürcü ordusuna çok sayıda gelişmiş silah ve mühimmat sağladığını da yazdı.

  Aktifhaber
  kızılay yardım yaptı ya dokundu tabi....

 6. #6
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  Savaş başka noktalara sıçramaz inşallah..Dünya savaşları da böyle küçük görünen savaşlardan başladıydı..Dua edin inşallah..


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 7. #7
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart

  Dikkat ederseniz ABD fazla ses çıkartmıyor, göstermelik bişr iki laf etti, gerisi yok.

  İranı işgal edecek ve yem olarak gürcistanı rusyanın önüne attı. Sen bana karıma bende sana diyor adeta.Allah amacına ulaştırmasın onları.

 8. #8
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart

  rusya hemen yanıbaşında abd üssü olmasını istemiyor ve bu piyasada bende varım diyip abd ye göz dağı veriyor bu savaş aslında abd ye karşı bir güç gösterisi gibi birşey.rusya bugün amerikayla yeniden rekabet için yanına çin ve hindistanı da ve hatta İslami iranı bile yanına çekip batı nükleer saldırısına karşı bir asya nükleer savunma hattı oluşturmaya çalışıyor.

 9. #9
  Ehil Üye slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  kayıp şehir
  Mesajlar
  1.184

  Standart

  rusyaya helal olsun kısa zamanda kendini topladı ve meydan okuyor, biz ise ..

  sükût gibi münzevî, çığlık gibi hür

  *

  Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

  Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim,

  Adam aldırma da git, diyemem aldırırım

  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım.


 10. #10
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Alıntı slim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  rusyaya helal olsun kısa zamanda kendini topladı ve meydan okuyor, biz ise ..
  Biz ise rustanın desteklediği ERGENEKON örgütnün defterini bir türlü düremedik.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Savaş ve Çocuk
  By melek_nur in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01.02.09, 20:21
 2. Ahlaksız Savaş
  By Bîçare S.V. in forum Gündem
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 01.01.09, 12:58
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.08.08, 16:16
 4. Bir Savaş Daha
  By Pergel in forum Gündem
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09.08.08, 12:52
 5. Saygısızlığa Savaş
  By emaneten in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.10.07, 18:13

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0