Nokta’nın genel yayın yönetmeni Görmüş’ün ifadesinde “Erke Dönergeci ile ilgili toplantı başka bir mesaj vermek için olabilir” deyince Savcı Öz harekete geçti

Eskİ Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen “Darbe Günlükleri” ni genel yayın yönetmenliğini yaptığı Nokta Dergisi’nde yayınlayan Alper Görmüş’ün 7 Mart 2008’de Savcı Öz’e verdiği ifadedeki bazı şüpheleri üzerine Erke Dönergeci de Ergenekon soruşturmasına karıştı. Görmüş, ifadesinde “Erke Dönergeci isimli buluş için 21 Kasım 2006’da gazetelerde tam sayfa ilanlar verilmişti ve bir toplantı yapıldı.

Bu toplantıya Tuncay Özkan’dan birçok emekli generale kadar birçok isim katılmıştı. Bu benim dikkatimi çekmişti. Bunun başka bir faaliyetin örtülü bir yorumu olduğuna ilişkin çeşitli yayınlar yapıldı, ’erk’iktidar demek olduğu için bana ilginç geldi. Toplantılara katılanlar hiçbir şey anlamadıkları şeklinde ilginç bir beyanda bulunması ve sistemin 2007 sonunda tamamen devreye gireceği söylenmesine rağmen bu konuda herhangi bir ilerleme kaydedilemediği şeklinde garip açıklamalar yapılması bende kuşkular uyandırdı. Toplantının başka bir mesaj vermek için mi yapıldığına ilişkin bende ve bazı yazarlarda kuşkular oluştu, bunlar da yazıldı” dedi.

Savcı Öz: Araştırın

Bu ifadeden yaklaşık 3 ay sonra, Ergenekon iddianamesinin açıklanmasından ise 15 gün önce, 1 Temmuz 2008’de, İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bir yazı yazan Savcı Öz, darbe günlüklerine ilişkin CD’nin incelenmesi ve “Ergenekon ile alakalı olup olmadığının” araştırılmasını ve Erke Dönergeci’nin araştırılmasını da ’çok acele’ olarak istedi. Darbe Günlükleri ve Erke Dönergeci polisin araştırması yetiştirilemediği için iddianameye alınmadı.

EMEKLİ PAŞALAR KATILMIŞTI

Erke Araştırmaları ve Mühendislik AŞ’nin devri daim makinesi geliştirdiğine ilişkin toplantısına eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, emekli orgeneraller Necati Özgen, Kemal Yavuz ve Fikret Boztepe ile emekli korgeneral Köksal Karabay ve eski Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş katılmıştı. Firma, bir kuvvet makinesi olan Erke’nin sınırsız elektrik üretme yeteneği bulunduğunu ve tüm taşıtlarda kullanılabileceğini ileri sürmüştü.