CERN Araştırma Merkezi'nde çalışan ünlü Türk fizikçi Prof. Dr. Engin Işıksal evinde aniden kalp krizinden öldü. Kalp sorunu olmayan 49 yaşındaki bilim adamının ani ölümü bilim dünyasını sarstı.

İsviçre'deki CERN Araştırma Merkezi'nin Atlas projesinde çalışan bilim adamlarından Prof. Dr. Engin Işıksal hayatını kaybetti. Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı da yapan 49 yaşındaki Işıksal, 3 Ağustos Pazar günü evde eşi ve kızıyla otururken midesinin bulandığını söyleyip aniden yere yığıldı. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Işıksal tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.Işıksal'ın daha önceden bir kalp rahatsızlığının olmadığı bildirildi.

SEVENLERİ GÖZYAŞINA BOĞULDU
Işıksal için önce 8 yıldır çalıştığı Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi önünde bir tören düzenlendi.Fakülte dekanı Prof. Dr. Adnan Aydın, sadece bir çalışma arkadaşlarını kaybetmediklerini Türk bilim dünyası adına çok önemli bir fizikçiyi yitirdiklerini belirtti. Işıksal'ın cenazesinde eşi Ömral Işıksal ve 11 yaşındaki kızı Cemre'yı akademisyen arkadaşları teselli etti. Cemre babasının tabutu önüde sürekli ağlarken, Ömral Işıksal güçlükle ayakta durdu. Bilim adamının cenazesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ENGİN ARIK'LA ÇALIŞIYORDU
Lisans ve yüksek lisansını Almanya'da tamamlayan Prof. Dr. Engin Işıksal, İsviçre'de doktorasını yaptıktan sonra Türkiye'ye dönmüştü. Uçak kazasında yaşamını yitiren Prof. Dr. Engin Arık gibi Işıksal'da CERN'de Atlas Deneyi'nde çalışıyordu.

yenişafak