YAŞ toplantılarında bu yıl ihraç kararı alınmamasıyla iddiaların önü kesildi.


* ’Personel Ergenekon yüzünden atıldı’ iddialarının önü kesildi...

* Genelkurmay artık ‘yargı yoluyla ihraç’ mekanizmasına ağırlık verecek.

* İhraç kararı çıkmaması nedeniyle AİHM’ye başvuru olmayacak.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) çalışmaları, alınan kararların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sunulmasının ardından tamamlandı. Genelkurmay Başkanlığı kararları dün öğle saatlerinde resmen açıkladı. Beklenen atamalar gerçekleşirken, sürpriz “Ordudan ihraçlar” noktasında yaşandı. 1996 yılındaki YAŞ’tan bu yana ilk kez hiçbir personel hakkında ihraç kararı çıkmadı.

AKP hükümetinin iktidara gelmesinden bu yana, sivil üye olarak YAŞ’ta yer alan Başbakanlar Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, YAŞ kararlarının yargı denetimine açık olması nedeniyle ihraç kararlarına şerh koyuyorlardı. Ancak Gül, Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından onayına sunulan Kasım 2007 Şurasındaki 38 ihraç kararını onaylamıştı.

Ergenekon iddialarına adı karışan bazı TSK personelinin de YAŞ kararıyla ihraç edilebileceği ileri sürülüyordu. Ancak bu Şura’da hiçbir personelin TSK ile ilişiği kesilmeyerek Org. Büyükanıt’ın “TSK suç örgütü değildir” sözü yönünde bir mesaj verilmiş oldu.

’Ergenekon’ yanıtı

Alınan terfi kararları da Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya atılan bazı iddialarına yanıt niteliği taşıyor. Kısa süre önce Aktüel Dergisinde Ergenekon iddianamesi çeçevesinde isimi yayımlanan Tuğamiral Cem Gürdeniz tümamiralliğe yükseldi. Kurmay Albay Serdar Okan Kırçiçek de tuğamiralliğe 1. sıradan terfi etti. Aynı iddialarda adı geçen Tümamiral Deniz Kutluk ise emekli oldu. Tümamiral Kutluk’un görev süresi geçen yıl uzatılmıştı ve bu yıl emekliye ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Yargı yolu açılacak

“Sıfır ihraç” kararının, Genelkurmay’da Başbuğ döneminin açıldığı YAŞ’a rastlaması dikkat çekiyor. TSK, disiplinsizlik yapan, irticai faaliyetlere ya da çete tipi oluşumlara karışan personelini YAŞ karararlarının yanı sıra, mahkeme kararlarıyla da ihraç edebiliyor. YAŞ kararıyla ihraç edilen personel bir daha yargıya başvuramıyor. Mahkeme kararıyla ihraç edilenlerin ise üst mahkemeye itiraz olanağı bulunuyor. Genelkurmay’ın bundan böyle ‘yargı yoluyla ihraç’ mekanizmasına ağırlık vereceği, YAŞ yöntemini zorunlu kalmadıkça kullanmayacağı ifade ediliyor. Dün yaşanan gelişme, gelecek Şuralarda “kesinlikle ihraç kararı alınmayacağı” anlamına gelmiyor.

AİHM’ye gidilemeyecek

AİHM geçen yıl Finlandiya için aldığı bir karar, YAŞ’ın ihraç kararlarını da ilgilendirebileceği yorumları nedeniyle tartışma yarattı. Bugüne kadar ihraç kararlarına karşı açılan davalarda YAŞ’ı haklı bulan AİHM’in bundan sonra farklı karar alabileceği tartışmasının devam etmesine karşılık, YAŞ’dan herhangi bir ihraç kararı çıkmaması nedeniyle bu yıl AİHM’e başvuru olmayacak.

Dikkatle beklenenler

Youtube internet sitesinde kendisine ait olduğu ses kaydı yayımlanan Deniz Kuvvetleri Eğitim ve Öğretim Komutanı Tümamiral Kadir Sağdıç terfi ederek koramiral oldu. Söz konusu ses kaydında “Ordu her 20-25 yılda bir siyasilerin elinde yozlaşan sistemi tekrar rayına oturtmak zorunda kalıyor. Asker gerektiği zaman gerekli reaksiyonları gösterebilir” ifadeleri yer alıyordu. Ses kaydı yayımlanan Genelkurmay GES Komutanı Tuğgeneral Münir Erten emekliye ayrıldı.

Şemdinli olaylarında Van Kolordu Komutanı olan Korgeneral Selahattin Uğurlu’nun görev süresi uzatıldı. Piyade Okul Komutanlığı döneminde Ergenekon soruşturmasında tutuklu bulunan eski Yüzbaşı Muzaffer Tekin’e plaket vermesi nedeniyle zan altında kalan Tümgeneral Zekeriya Öztürk emekli oldu. Washington’da Hudson Enstitüsü’nde Türkiye ile ilgili kaos senaryolarının tartışıldığı toplantıya katılan Genelkurmay Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi Komutanı Tuğgeneral Süha Tanyeri emekli oldu.

Vatan