+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: Vatan Yazarından Şapka Çıkarılacak Bir Yazı

 1. #1
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Thumbs up Vatan Yazarından Şapka Çıkarılacak Bir Yazı

  Vatan yazarından şapka çıkartılacak yazı  Kaçak Kuran kursu patladı, 18 yoksul kızcağız öldü, aileleri perişan oldu şimdi millet kaçak kuran kurslarına taktı...Mutlu Tönbekici de bu zihniyete taktı.

  04/08/2008 - 20:55

  Patlayan Kuran değil bina

  Mühim bir sorunumuz var. Biz bina yapmasını bilmeyen bir toplumuz. Koca bir millet olarak son 50 yılda bina yapmasını komple unuttuk. Bina adını verdiklerimiz insanı kanser hastası yapacak kadar çirkin bir takım tuğla ve beton yığıntıları sadece. Ne dayanıklı, ne de güzel. Acıklı bir takım üst üste, yan yana hücreler. Ama kesinlikle bina değil.

  Mağara devri adamına ver aynı malzemeyi, o da aşağı yukarı bu kadar çirkin ve entipüftü şeyler yapmayı becerir. Bu ülke nasıl oldu da bu kadar geriledi insan inanamıyor. Zira çok uzak değil bundan yüz yıl öncesine kadar bu ülke insanı “gerçek” binalar yapmayı beceriyordu. Hem güzel hem dayanıklı olan sivil mimari örneklerinin üç beş arta kalanını memleketin her köşesinde görmek mümkün. Çayelili de yapabiliyormuş, Bursalı da yapabiliyormuş, Mardinli de Konyalı da... Bu topraklar gerçek bina nedir biliyor yani. Üç kuşak öncesi, zengin değildiyse bile bir görgüye sahipti ve haysiyetli, estetik ve dayanıklı binalar yapabiliyor, yaptırabiliyordu. Başka türlüsü düşünülemiyordu bile.

  Ama şimdi tümüyle unutmuş durumda. Sadece 100 yıl içinde 10 bin yıl geri gidebilmiş bir ülkeyiz. Açıklamalara şiddetle muhtaç bir durum.
  Ben açık söyleyeyim apartmanlara zaten ama gökdelenlere falan da güvenmiyorum. Sadece boyu çok uzatılmış gecekondular gibi geliyor bana onlar. Zira ultra modern bir alışveriş merkezinde yağmur yağdığında camlardan içeriye şakır şakır su aktığını görmüş bir insanım ben.

  Yalıtımda bu kadar özensizlik varsa temelde niye olmasın? Yalıtımı da temeli de aynı adamlar yapıyor, aynı mühendisler denetliyor zira. Planlar pek güzel, pek doğru, pek depreme dayanıklı çizilmiş olabilir (şimdi durduk yerde Mühendisler Odasının protestolarını üzerimize çekmeyelim) ama uygulayan da bakalım o kadar özenli mi?

  Kaçak kuran kursu patladı, 18 yoksul kızcağız öldü, aileleri perişan oldu şimdi millet kaçak kuran kurslarına taktı.

  Takalım tamam ama patlayan kuran değil ki! Patlayan ne kuran ne kurs. Patlayan bina. Yani Konyalı da olsa, Çayelili de olsa, Mardinli de olsa Türklerin (ve Kürtlerin) yapmayı beceremedikleri o “şey”. Ne temelini, ne planını, ne tesisatını, ne çatısını, ne giderini, ne fosseptiğini ne bahçesini becerebildikleri o “şey”.

  Bundan bir iki hafta önce hatırlarsanız bu ülke köpük faciasını da yaşadı. Otelin birinde birkaç kişi saçma bir tesisat hatası yüzünden hayatını kaybetti. Turizmi sorgulayan oldu mu?

  Söz konusu binada diyelim fen dersleri, matematik dersleri ve hatta inkılap tarihi dersleri verilseydi durum değişecek miydi? Matematik öğrencileri hayatını kaybetseydi suçlu matematik mi olacaktı? Çağdaş, laik, demokratik eğitim veren okulların tesisatlarına, temellerine, çatılarına güveniyor musunuz yoksa siz?

  “Bu analar babalar nasıl insanlardır, nasıl evlatlarını buraya terk edebilmiş? Bu nasıl bir dini gözü dönmüşlüktür? Kuran kurslarının hepsini derhal yasaklayalım” diye feveran etmiş bir okur. (Okurlar karışıyor böyle arada..)

  Üniversitedeki ilk yılım korkunç barakalarda geçti. Zira binası henüz olmayan üniversiteleri eğitime açmak gibi saçma bir huyumuz vardı. (Halen var mıdır bilmiyorum) Ana binanın inşaatı devam ederken bizleri de barakalara tıkmışlardı. Çok soğuk günlerde aynı kampus içindeki Atatürk Eğitim Fakültesi’nin sınıflarında ders görürdük zira barakalarımıza ısıtma tertibatı yapmak kimsenin aklına gelmemişti. (Burası Antalya ya! Veya bizler kutup ayısıyız ya...) Biraz daha güvendeyiz derken rüzgarlı bir günde iki sıra arkamdaki kızın başına çerçevesi ve camıyla birlikte komple pencere düşmüştü. Dehşet verici bir şeydi. On on beş dikiş atılmıştı kızın başına. Kuran kursunda değildik, siyasi bilimler dersindeydik.

  Bu durumda ne diyeceğiz? “Bunlar nasıl analar babalardır, bu nasıl bir ‘fenni’ gözü dönmüşlüktür? Üniversitelerin hepsini yasaklayalım” mı?
  Resmi veya sivil, okul binalarımız da çok kötü, iş yerlerimiz de çok kötü, evlerimiz de çok kötü... Kuran kursu olarak kullanılan bina da tabii ki kötü.

  Bina yapmasını bilmeyen toplumlar ilkel toplumlardır. Binalarına bakıp zihni gelişmişlikleri hakkında bir fikir sahibi olabilir insan.
  Türkiye topraklarını fazlasıyla gezmiş biri olarak söylüyorum ki manzara feci.

  MUTLU TÖNBEKİCİ/VATAN


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 2. #2
  Ehil Üye osmanoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Uşak
  Mesajlar
  1.856

  Standart

  Helâl olsun bacım! Demek ki gerçekleri görmek ve söylemek için, dîni ve dindarı müdafaa için illâ da "dinci!" olmak gerekmiyor; illâ da dinî bir gazetede yazmak gerekmiyor. Biraz vicdan sahibi, biraz hakperest, biraz demokrat olmak yetiyor.
  Güzel bir yazı; Allah razı olsun Alanyalı kardeşim!
  "Ey Rabbimiz! Biz indirdiğin kitaba inandık ve peygambere uyduk. Sen de bizi, Senin birliğine ve peygamberinin doğruluğuna şahitlik edenlerle beraber yaz." Âl-i İmrân Sûresi: 3:53.

 3. #3
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart

  Nazlı Ilıcak'ın da bugün güzel bir yazısı vardı konu hakkında. Buyurun istifadenize sunuyorum:

  Kaçak Kur'an kursu!

  Konya'nın Balcılar beldesinde kız yurdu ve Kur'an kursu olarak kullanılan bir bina, sanayi tüpünün kopan hortumundan gaz kaçtığı için yıkıldı. Ve maalesef, kaza sonucu, 18 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan 17'sinin yaşı 12 ila 17 arasında değişiyor. Ömürlerinin baharında olan çocuk yaştaki kızlar, büyük bir ihmalin kurbanı oldu.

  Bina, farklı bir amaç için kullanılsaydı da, dikkatsizlik ve özensizlik yüzünden çökecekti. Neden bazı yayın organları "kaçak" Kur'an kursunu sorumlu gibi gösteriyor? Verilen bilgiye göre, 1990'da erkek öğrenci yurdu olarak belge alınmış. 4 ay önce Balcılar Kasabası Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği, Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurarak, binayı, kız talebe yurduna dönüştürmek istemiş. Deprem ve itfaiye raporları, aranan şartları karşılamadığı için, bu talep geri çevrilmiş.

  Şimdi sormak istiyorum: 1990'dan beri önce erkek talebe yurdu, sonra kız talebe yurdu şeklinde faaliyet gösteren o binada, Kur'an eğitimi verilmeseydi, tüp patlamayacak mıydı?

  Öte yandan, kaçak olmayan Kur'an kurslarında böyle felâket yaşanmaz mı? Yaşamadık mı? Mesele, Kur'an kursu veyahut bu kursun kaçak olarak verilip verilmemesi değil, binaların iyi denetlenmemesidir. Kaldı ki, kendi evimizde bile bu gibi talihsiz durumlarla karşı karşıya kalabiliriz.

  Süleymancı camiaya da sormak lâzım: Niçin Kur'an kursunu kaçak olarak çalıştırıyorsunuz? Buralarda Kur'an-ı Kerim öğretilmiyor mu? Gizliliğin ve yasaya uymamanın gerekçesi ne olabilir?

  Maalesef, bir dindarın yaptığı hata, Türkiye'de bütün dindarlara mal ediliyor ve muhafazakâr insanlar toptan karalanıyor.

  Bu vesileyle Türkiye'nin "tarikat" gerçeğini de hatırlatmak istiyorum.

  Kenan Evren, 12 Eylül döneminde, Süleymancılara karşı büyük savaş açmış, yurtlarını ellerinden almaya çalışmıştı. Teşebbüs, mahkemeden döndü. Çünkü, her şey kanuna uygun yapılmıştı. Binalar farklı kişilerin mülkiyetindeydi.

  Ayrıca, Süleymancıların liderleri, daima politikanın içinde olmuştur. Süleyman Tunahan Hazretlerinin damadı Kemal Kacar, Adalet Partisi milletvekiliydi. Galatasaray mezunu olduğu için, sık sık Avrupa Konseyi'ne, Türkiye'yi temsilen giderdi. Şu anda Süleymancılığın lider kadrosunda bir bölünme var. Süleyman Tunahan'ın torunlarından biri Ahmet Arif Denizolgun 1995 seçimlerinde Refah Partisi'nden parlamentoya girdi; sonra Anavatan Partisi'ne geçti; Ulaştırma Bakanlığı bile yaptı. Diğer torun, Mehmet Denizolgun, 2002'den beri AK Parti saflarında yer alıyor.

  Bunları, Süleymancıları kafanıza takmayın diye yazıyorum. Kursun kaçak olması iyi değil elbette ama, neticede orada bomba imal edilmiyor. Ve zaten, tarikatın başındaki isimler de, uzun yıllardan beri, sağ/muhafazakâr partilerin bünyesinde siyaset yapıyor.

  Nazlı Ilıcak - Sabah
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 4. #4
  Yasaklı Üye halenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  2.932

  Standart

  Cok güzel yorumlar! Tesekkürler !


 5. #5
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart

  Alıntı halenur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cok güzel yorumlar! Tesekkürler !

  Hayırdır, ne güldürdü sizi bu kadar?
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 6. #6
  Ehil Üye BiKeS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  2.770

  Standart

  Alıntı SeRDeNGeCTi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hayırdır, ne güldürdü sizi bu kadar?
  Bir yerde de ben hayret ettim halenur kardeş bugün çok mutlu sanırım..

  Yâ Rab, garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvânem, alîlem, âcizem, ihtiyarem,


  Bî-ihtiyarem, el-aman-gûyem, afv-cûyem, meded-hâhem, zidergâhet İlâhî!
 7. #7
  Yasaklı Üye halenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  2.932

  Standart

  Ironik sekilde gülüyorum yazilara...

  Mesela "Yapamadigimiz Sey" gibi tarifler, diger yaklasimlar, yorumlar..Süpper cevap ve yorumlar...

  Ne oldu, benim gülmem sizi neden rahatsiz ediyor ki?

  ..
  Alıntı SeRDeNGeCTi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hayırdır, ne güldürdü sizi bu kadar?

 8. #8
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart

  Alıntı halenur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ironik sekilde gülüyorum yazilara...

  Mesela "Yapamadigimiz Sey" gibi tarifler, diger yaklasimlar, yorumlar..Süpper cevap ve yorumlar...

  Ne oldu, benim gülmem sizi neden rahatsiz ediyor ki?

  ..
  Gülmenizin beni rahatsız ettiğine dair bir şey söylemedim, o sizin yorumunuz. Zaten, ironi şeklinde de gülüyorsanız sorun yok, ama bu derece ciddi bir konuya yazdığınız mesaja ilk bakışta bir ironi değil, alaylı bir gülüş seziliyor...
  Her neyse, çok da önemli değil...
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 9. #9
  Yasaklı Üye halenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  2.932

  Standart

  Ben asla alay etmedim.Bu sizin yorumunuz.Beni simdiye kadar taniyamamissiniz, hangi tarafta oldugumu dahi halen bilmiyorsunuz demek.. Üzüldüm...


  .
  Alıntı SeRDeNGeCTi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gülmenizin beni rahatsız ettiğine dair bir şey söylemedim, o sizin yorumunuz. Zaten, ironi şeklinde de gülüyorsanız sorun yok, ama bu derece ciddi bir konuya yazdığınız mesaja ilk bakışta bir ironi değil, alaylı bir gülüş seziliyor...
  Her neyse, çok da önemli değil...

 10. #10
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart

  Alıntı halenur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben asla alay etmedim.Bu sizin yorumunuz.Beni simdiye kadar taniyamamissiniz, hangi tarafta oldugumu dahi halen bilmiyorsunuz demek.. Üzüldüm...


  .
  halenur kardeşim. Ben mi yanlış yazıyorum yoksa siz mi yanlış anlıyorsunuz?

  Nerede bir yargı şeklinde "alaylı yazmışsınız" dedim Allah için?
  Diyorum ki, "ilk bakışta alaylı gibi anlaşılıyor" alaylı değil yani, öyle anlaşılıyor. Zaten sizin de ironi olarak güldüğünüzü belirtmenizden dolayı olayın anlaşıldığını da yazmıştım.
  Hala bir sorun yok değil mi?
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Şapka Hakkında 2 Sorum Var?
  By gulsah in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 04.10.09, 10:46
 2. Şapka Kanunu ve İdamlar
  By Bîçare S.V. in forum Tarih
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02.01.09, 11:09
 3. Şapka ve Giden Kelleler
  By alanyali in forum Tarih
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 03.11.08, 15:02
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.09.08, 08:26
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 16.03.08, 16:59

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0