Hatırlayın 367’den türbana ve AKP’nin kapatılmasına kadar en kritik davaların raportörlüğü AKP paralelindeki çizgisiyle bilinen Osman Can’a verilmişti.
Başkan Haşim Kılıç bu durumu bilgisayar kur’ası olarak açıklamıştı.
Ardından Ergenekon davasında ilginç bir tesadüfe daha şahit olduk.
Davanın görülmesi orgeneralleri tutuklayan mahkemeye verildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı da bu durumu bilgisayar kur’asıyla izah etti.
Derken ilginç bir tesadüf daha...
Ama durun bu sefer işin içinde bilgisayar yok.
Peki ne mi var?
Ona siz karar verin!

28 Temmuz ile başlayıp 3 Ağustos’ta biten haftanın içinde bakın neler olacak?
1) Anayasa Mahkemesi AKP için açılan kapatma davasını görüşmeye başlayacak.
2) Ergenekon ile ilgili iddianamenin kabulü ya da reddi en geç 28 Temmuz Pazartesi günü belli olacak. Mahkeme iddianameyi kabul ederse 2480 sayfalık muhteva kamuoyuna açıklanacak.
3) YAŞ toplantıları yasa gereği 1 Ağustos Cuma günü başlayacak ve 4 Ağustos’ta bitecek. Toplantı bitiminde YAŞ kararları Bakanlar Kurulu’nun teklifiyle Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak.
Şimdi bu acayip tesadüfü sorgulayalım:
Kapatılma davasının görüşülmeye başlanma tarihiyle Ergenekon iddianamesinin açıklanma takvimi yasa gereği belli bir güne değil, hazırlığa göre belirlendi. Bu belirlemede AKP’nin dolaylı etkisi tartışılamaz.
YAŞ toplantısının tarihi ise belli... Otuz sene sonra da Yüksek Askeri Şûra toplantısı aynı tarihte yapılacak.

Ortaya çıkan tablo da hem kapatılma davası hem de Ergenekon iddianamesi sanki YAŞ toplantısına göre ayarlandı gibi bir şüphe var.
Kuşkusuz öyle değildir, ama bu kadar tesadüfü AKP’nin komutuna uyacak bir bilgisayar bile zor izah eder.
Peki amaç ne mi olabilir?
Yazacaklarım elbette varsayım, ama yine de kayda değerdir.
Acaba diyorum AKP kapatılma davasının YAŞ, yani Yüksek Askeri Şûra toplantısına denk gelmesiyle bir mesaj mı vermek istiyor?
Öyle ya AKP kapatılsa da kapatılmasa da YAŞ kararlarına her hal ve şartta imzayı atacak ve onaya, yani Cumhurbaşkanı’na gönderecek olan mevcut ya da eski başbakan olarak Tayyip Erdoğan değil midir? Erdoğan 30 Ağustos’a kadar imzayı atmaz ve Köşk’e göndermezse Org. Başbuğ dahil pek çok komutan emekli olacak ve askerdeki komuta heyeti tamamen değişecektir.
Nazlı Ilıcak’ın iddia ettiği gibi yoksa YAŞ toplantısıyla kapatılma davası denk getirilerek YAŞ üzerinde korku mu salınıyor ya da kapatılma davasına etki edin diye pazarlık mı yapılmak isteniyor?

Böyle bir şeye asla ve kat’a inanmam ve bunu Sayın Erdoğan’la saygıdeğer YAŞ üyelerine hakaret sayarım, ama AKP militanı Nazlı Ilıcak’ın o yöndeki yazısı kafaları karıştırmıştır.
Bu acayip şüpheyi giderecek olan isimse Sayın Erdoğan’dır.
Tayyip bey hiç beklemeksizin tıpkı Org. Büyükanıt misali Org. Başbuğ ile kuvvet komutanlarının atama yazılarını hemen Köşk’e göndermelidir. Aksi takdirde Nazlı hanımın komplo teorisi insanları düşündürecektir.
Ergenekon iddianamesi tesadüfi olayına gelince:
Kanaatimce bu tesadüf kapatılma halinde Ergenekon konusunu meydanlarda kullanmak içindir.
AKP’nin Ergenekon ısrarı vuruşarak çekilme stratejisinin bir parçasıdır ve gitmeyi düşündüğü erken seçimde topluma; size iş verdik, aş verdik, Türkiye’yi uçurduk diyemeyeceği için kullanabileceği bir argümanı inşa etmekten ibarettir.

Sabahattin Önkibar