'Başörtüsü takmayanla konuşmaz' diyen internet sitesi Yusuf İslam'a iftira tazminatı ödeyecek
Yusuf İslam, iftira davasından tazminat kazandı. İngiliz müzisyen ve şarkıcı Yusuf İslam (Cat Stevens), iftira davasından kazandığı tazminatı BM'nin hayır kurumuna bağışladı.

Yusuf İslam'ın avukatı Adam Tudor, internetten yayın yapan ''World Entertainment News Network'' ve ''Contactmusic.com''a açtıkları davayı kazandıklarını ve davalı kuruluşun karar gereğince özür dilemek zorunda kaldığını açıkladı.
'World Entertainment News Network''de Yusuf İslam'ın, başörtüsü takmayan kadınlarla asla konuşmadığı belirtiliyordu. Bu da eski büyük pop yıldızını çok kızdırdı. Yusuf, davadan kazandığı geliri kendi yönettiği BM'ye bağlı ''Small Kindness: Küçük İyilikler'' hayır kurumuna bıraktı.
59 yaşındaki Yusuf İslam 1977'de Müslüman olduktan sonra Cat Stevens adını bıraktı. Rolling Stones'un baş elemanı Mick Jagger, Stevens'a büyük besteleri yönünden aslında ''çok yardım etmiş oldu'', çünkü Stevens'ın gençliğindeki sevgilisi Jagger'a kaçmış, Cat aylarca verem tedavisi görmüştü. Bundan sonra en büyük bestelerini içeren 4 albüm yaptı:
Tea For the Tillerman (1970), Teaser and the Firecat (1971), Catch Bull at Four (1972) ve Buddha and the Chocolate Box (1974).
''Lady D'Arbanville''in, Mick Jagger'a kaçan sevgili için bestelendiği iddia ediliyor.
Annesi İsveçli babası Kıbrıslı Rum olan, sonradan İngiltere'ye yerleşmiş Yusuf'un Cat Stevens olmadan önceki Yunan adı Stefan Dimitri Yorgo'ydu.
Yusuf İslam, 5 Nisan 1986'da Türkiye'ye ilk geldiğinde, Ankara-Bakanlıklar'da TOBB binasındaki konuşmasında şunu söylemişti:
''İki koltuk değneğim vardı, piyanomla gitarım. Attım onları gitti.''
12 yıl önceki Bosna ziyaretinin de etkisiyle çok sesli müziğe kısmen döndü. 2006'da büyük bestelerinden ''Father and Son''ı oğluyla söyledi.

Zaman