Ergenekon'da herkes konuştu bir o sessiz kaldı... MHP lideri Bahçeli'nin bu derin sessizliği akıllarda soru işareti bıraktı..!

Ergenekon Soruşturması'nda mevcut iddianame, Ecevit Başbakanlığı'ndaki hükümete kadar uzandı ancak koalisyonun büyük ortağı Devlet Bahçeli hala sessiz... Bahçeli'nin 57. Hükümet'ten çekilme isteği ve erken genel seçim talebinde Ergenekon'un etkisi var mıydı? Bahçeli'nin Kocayayla'da düzenlenen Türkmen Kurultayı'da açıkladığı bu karar, bir dönem "şeytan üçgeni olarak" bilinen üçgende yapılmasının herhangi bir amacı var mı? İşte Ankara, şimdi bu sorulara cevap arıyor.

Bahçeli neden suskun?

Ergenekon tartışmalarında dikkat çeken önemli bir husus da MHP lideri Bahçeli'nin sessizliği... Balgat'taki MHP üssünde gelişmeleri takip eden Bahçeli'nin kurmayları da suskun... 57. Hükümet döneminde milletvekilliği yapmış bir isme göre Bahçeli'nin bu sessizliğini çok da hayra alemet değil. O isim kendi ismini açıklanmasını istemese de önemli bir konunun altını çiziyor: Eğer, Ecevit'e bu yönde bir baskı yapılmışsa ki bu doğrudur bunu en iyi bilecek isim Bahçeli'dir. Bahçeli, 22 Temmuz seçimlerinde, 1999-2007 dönemin önemli bir ismini sürpriz biçimde MHP milletvekili yaptı. Bu kişi asker kökenli ve yaptığı görev itibariyle kilit bir isim... Ona dair bir kelime daha var ama onu burada söylersem sanırım tüm medya o ismin üstüne çullanır. Uzun lafın kısası Ergenekon'da o döneme ait doğru dürüst bir bilgi alınmak isteniyorsa en önce sayın Genel Başkan'ın konuşması gerekir...

Zaman gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce'de bugünkü köşe yazısında üstü kapalı Bahçeli'yi işaret etti. Gülerce, yapılan çekil çağrısını Ecevit'in kendisine de anlattığını söyleyerek ayrıntıları şöyle aktardı:

"Siyasetçi ifadeleri.."

(...) Ergenekon iddianamesinde yer alan darbe girişiminin hangi boyutta olduğunu bilmiyoruz. Dava sürecinde mahkemede tanıklık edecek siyasetçi ve gazetecilerin ifadeleri, gerçeği tam olarak öğrenmemizi sağlayabilir. Şimdiden görünen o ki, bu Ergenekon davası, faili meçhul cinayetlerin aydınlanmasından tutun da, karanlıkta kalmış pek çok ilişkiyi açığa çıkaracaktır.

"Bahçeli'nin ayrılışını bende izah edemiyorum"

Bu çerçevede başbakanlığının son döneminde, Ecevit'e yönelik görevi bıraktırma operasyonu ayrı bir önem taşıyor. Zira Ecevit bu operasyona rağmen görevi bırakmayınca, ardından ne olduğunu hep birlikte hatırlayalım. Tam da hükümetin ekonomide içirdiği acı ilacın neticesi alınacakken, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli hükümetten çekildiklerini açıklamıştı. Ecevit şaşkındı. Buna bir anlam verememişti. Hatta 3 Nisan 2005'teki Pazar Sohbeti'nde, "Aradan yıllar geçti, Sayın Bahçeli'nin neden öyle davrandığını şimdi izah edebiliyor musunuz?" diye sordum. Cevabı "Bugün de izah edemiyorum." oldu.

samanyoluhaber