El Kaide Lideri Usame bin Ladin’in en küçük oğlu 16 yaşındaki Hamza bin Ladin, 2 gün önce internetten yandaşlarına mesaj yollayarak, "Terörü hızlandırın" dedi. İstanbul’daki ABD Konsolosluğu’na 2 gün sonra saldırının gerçekleştirilmesi küçük Bin Ladin’in mesajının alındığı yorumlarına yol açtı.

Usame bin Ladin’in 18 çocuğundan en küçüğü olan Hamza bin Ladin, El Kaide sempatizanlarına internetten ’şiirli mesaj’ ile seslendi. Örgüte yakın bir sitede önceki gün yayımlanan kısa video görüntülerinde Usame bin Ladin’in eski görüntüleri üstüne şiir okuyan ’Terörün veliaht prensi’ "Amerika, İngiltere, Fransa ve Danimarka’nın imhasını hızlandırın" çağrısı yapıyor. "Allah’ım, kafirlere ve hainlere vuran mücahitlerini ödüllendir, İslam ümmetinin gençlerine rehberlik et ve onların mücahitlere yardım etmesini sağla" diyor. Şiirde, "Allah’ım, cihat etmek isteyenlerden razı ol ve onları izleyip yakalamak isteyenleri kör et" mısrası da var.

Terör uzmanı Chris Dobson, babası gibi Pakistan-Afganistan sınırında saklandığı sanılan küçük Bin Ladin’in, "Genç olmasına rağmen örgütte bir veliaht olarak yükseldiğini" söyledi.

İsrail basını yazmıştı

15 Kasım 2003 tarihinde yüzlerce kilo bomba yüklü kamyonla İstanbul’da iki sinagogu vuran El Kaide, 5 gün sonra bu kez İngiliz Konsolosluğu ile HSBC bankasını hedef almış, saldırılarda toplam 57 kişi ölmüştü.

Saldırılar ertesinde düzenlenen operasyonlarla etkisini yitiren El Kaide, örgüt yöneticilerinden Abdülhadi El Iraki’nin geçen yıl Irak’a geçerken Türk makamlarınca yakalandığını ve ABD’ye teslim edildiğini savunarak Türkiye’yi tehdit etmişti. Son olarak yılbaşında İsrail basınında yayımlanan haberlerde, El Kaide’nin Türkiye’ye yeniden sızmayı başardığı, hedeflerinin de Amerikan ve İsrail kuruluşları olduğu bildirilmişti.

gerçek gündem