Koç’un dinî ayrımcılık yaptığını belirten Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, “Koç grubu, sakallı ve bıyıklı tüketiciler üzerinden para kazanmasını biliyor ama!. Burada din ayrımcılığı vardır. Koç, vatandaşlarımızdan özür dilemeli. Özür dilemezse tüketiciler olarak Koç grubunun mallarının alınmaması için harekete geçeceğiz” dedi.

Ürünlerinin reklamlarında başörtülü kadınlara yer vermeyerek büyük tepki çeken Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, “sakalı ve bıyıklıları katiyen işe almadığını” açıklayarak da mütedeyyin çevrelere yönelik “dışlayıcı” bakışını ortaya koymuştu. İnsanlar arasında ideolojik ayrımcılık yapan Koç’a tepkiler sürerken, en anlamlı açıklama Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya’dan geldi.

“KOÇ, VATANDAŞLARDAN ÖZÜR DİLEMELİ”
Koç’un dinî ayrımcılık yaptığını belirten Kaya, “Koç’un sözleri ideolojiktir, ciddi bir ayrımcılıktır. Türkiye’de iş yapan birisi için talihsiz bir açıklamadır. Sayın Koç, uzun sakallı bir gayrimüslimin elini öpmekte hiçbir sakınca görmüyor. Burada din ayrımcılığı vardır” dedi. Kaya, “Toplumsal barışın sağlanması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekirken, Koç’un kalkıp da falçatayla insanları ayırmaya çalışması büyük bir ayrımcılıktır. İşletmeci, insanın kafa yapısına değil, verdiği emeğe ve işe bakar. Bu sözler işletmede verimliliği artırmak için değil, düşünce açısından ideolojik bir engelin göstergesidir. Koç vatandaşlardan özür dilemeli, barıştırıcı ve uzlaştırıcı bir adım atmalı. Yoksa bütün tüketicilerin Koç grubunun ürünlerine karşı ciddi bir tepkisi oluşacaktır. Toplumsal eyleme dönüşmese dahi insanlar marka tercihi yaparken, bu grubun ürünleri dışındaki ürünleri tercih edecektir. Bu, bilinçaltına yerleşti artık. Bir özür gelmezse, tüketiciler olarak Koç grubunun mallarının alınmaması için harekete geçeceğiz” şeklinde konuştu.

“SAKALLA DEĞİL, İŞLE UĞRAŞIN”
TESK Başkanı Bendevi Palandöken de “İnsanların sakalı bıyığıyla değil, yaptıkları işleriyle uğraşılmalı. Niye böyle şekilciliğe önem veriyorlar anlamıyorum. Şekilciliğe takılıp kalırsa iş kötü. Biz onlardan daha üretken olmalarını istiyoruz. Daha çok işçi almalarını bekliyoruz. İşsizlik var. Ayrımcılığa gerek yok. Sakalı varmış bıyığı varmış, bunlar önemli değil” diye konuştu.

“SAYIN KOÇ, SİZE YAKIŞMADI”
Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu ise Koç’a, Bartholomeos’un elini hangi nedenle öptüğünü sordu. Başoğlu, “Bu değerlendirmeler, işçinin sırtından para kazanarak zengin olan kimselere yakışmıyor. Bartholomeos’un elini hangi gerekçeyle öptüğünü ve onun sakalına niçin karşı olmadığını da açıklamalıdır” dedi.


-Vakit