Ergenekon Terör Örgütü soruşturması çerçevesinde göz altına alınanların dikkat çeken yönlerinden biri de, 28 Şubat sürecinde Refah-Yol Hükümeti ve Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a yönelik başlattıkları psikolojik linç kampanyasının da öncülerinden olması. Ergenekoncuların bugün düştüğü durum şimdi, 'Hoca'nın ahı tuttu' şeklinde yorumlandı.

HENÜZ DEŞİFRE EDİLMEYEN ERGENEKON’UN MEDYA ÜSSÜ
Ergenekon Terör Örgütü zanlısı olarak göz altına alınan Cumhuriyet gazetesinin yazarları İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay ile gazetenin kendisi, 28 Şubat sürecinde ‘Şeriatçı Erbakan bizleri karanlığa sürüklüyor’, ‘Türkiye İranlaşıyor’, ‘Gericiliğe izin vermeyeceğiz’ şeklinde özetlenebilecek, sanki o dönemde henüz deşifre edilmeyen Ergenekon’un medya üssü gibiydi.

PERİNÇEK VE ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ
Ergenekon terör zanlısı olarak tutuklu bulunan bir diğer kişi ise Doğu Perinçek. İşçi Partisi Doğu Perinçek de, 28 Şubat dönemlerinde düzenlediği basın toplantılarında ve gösterilerde Erbakan’ı hedef almıştı. Erbakan Hükümeti’ne karşı yine aynı şekilde askeri bürokrasiden, medyadan ve sivil toplum örgütlerinden oluşan henüz deşifre olmamış Ergenekon, bugün deşifre olmuş haliyle yine işbirliği içerisinde. Erbakan’a karşı yürüyüşler tertip eden Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bugün Ergenekon üssü olarak anılması ise kaderin bir cilvesi olarak yorumlanıyor.

‘ÇETELERE KARŞI İŞBİRLİĞİ’NDEN ‘ÇETELERLE İŞBİRLİĞİ’NE
28 Şubat döneminde Aydın Doğan medyası ile Cumhuriyet gazetesi, ‘Beşli Çete’ olarak adlandırılan Türk-İş, TESK, TİSK, DİSK, TOBB ile yan kuruluşlar olarak adlandırılan Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Halk Evleri, Susurluk olayını bahane ederek güya çetelere karşıymış gibi davranıp Erbakan Hükümeti’ne hedef almışlardı. Bu örgütlerin 28 Şubat döneminde sözde ‘çetelere karşı işbirlikleri’, bugün ‘çetelerle işbirliği’ şeklinde ortaya çıktı.

ERGENEKONCULAR AMAÇ İÇİN ‘ŞERİATÇI’ BİLE OLUVERİRLER
28 Şubat sürecinde ve bugünkü süreçte, Refah Partisi ve AK Parti’ye karşı çıkan ve Ergenekoncular olarak adlandırılabilecek bu kişi ve kuruluşların izlediği taktik de dikkat çekici. 28 Şubat’ta, daha çok İslam dünyası ile işbirliği hedefleyen ve bu yüzden D-8’i kuran Erbakan’ı ‘İrancı’, ‘Arapçı’, ‘Şeriatçı’ ilan eden Ergenekon, bugün ise, Erdoğan’ın Avrupa ile olan iyi ilişkilerinden dolayı ‘Arapçı’, ‘İrancı’ diyemediği için ‘Amerikancı’, ‘AB’ci’, ‘İsrailci’ diye propaganda yapıyor.

SÜREÇ AYNI AMA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ
28 Şubat’ta medyanın gücüyle Erbakan Hükümeti’ni deviren Ergenekoncular, bugün aynı azimle çalışmalarına rağmen bir türlü başarılı olamıyorlar. Bunun en büyük sebeplerinden biri de 28 Şubat’tan bugüne kadar her alanda çok şeyin değişmiş olması olarak yorumlanıyor.

habervaktim